Beautiful golden light filtering through shutters in bedroom.

Jaluzi nedir? Jaluzi perde modelleri nelerdir?

Son güncelleme:

Jaluzi nedir? Diğer sıradan güneşliklere ve perdelere kıyasla daha az yer kaplayan ve daha şık görünen bir model düşünün. Dışarıdan içeriyi göstermeyen fakat içeriden dışarısını görebileceğiniz bir yapıya sahip olması da perdenizi güneşlik olarak da kullanmanızı mümkün kılıyor. Jaluzi nedir? sorusunun cevabı ise tam olarak bu.

Ayrıca bu perde modelini kornişli perdelerden ayıran en büyük özelliği de normal perdelerin kornişlerinin takıldığı yere monte ediliyor olması. Perdeyi tamamen açtığınız zaman ise üst tarafa doğru kendini sarar saklayan bu perde modeli, son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bunun yanında kullanışlı olması da tercih nedenleri arasında yer alıyor.

Jaluzi Perde Nedir?

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse bir tür perde ve güneşlik olan jaluzi perde, kornişli ve sıradan perdelere veya güneşliklere göre çok daha az yer kaplaması ile ön plana çıkıyor. Ayrıca daha şık ve modern bir görünüme sahip olması da jaluzi perdeleri diğer sıradan kornişli perdelerden farklı ve özel kılıyor. Jaluzi perde aslında sıradan perdelerin kornişlerinin geçirildiği yere monte edilerek kuruluyor. 

Kurulumu ise oldukça kolay ve herkesin kurulum yapabileceği bir şekilde oluyor. Jaluzi perde tamamen açıldığı zaman ise üst tarafa doğru hareket ederek kendini sarmaya başlıyor ve kendini toparlayabiliyor. Bu da diğer perde ve güneşliklere kıyasla çok daha az yer kaplamasını mümkün kılıyor. Ayrıca jaluzi perdeler yapısı gereği dışarıdan içeriyi göstermez fakat içeriden dışarıyı görmenizi sağlayabiliyor. Bu da birçok kişi tarafından tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasında yer alıyor. Düz ve sade renk seçenekleri ile ön plana çıkan jaluzi perdeler birçok yerde satılıyor. Bu da ürüne olan ulaşımı oldukça kolay kılıyor. Fakat hâlâ bu bilgiler Jaluzi perde nedir? sorusunu cevaplar nitelikte değil. Öncelikle jaluzi perde modellerini öğrenmeniz gerekiyor.

Jaluzi Perde Modelleri

Aslında birçok jaluzi perde modeli satılıyor. Bunlar renkleri ve boyutları bakımından oldukça fazla sayıda bulunuyor. Aşağıda belirteceğimiz üç madde sadece jaluzi perdelerin materyallerini anlatıyor. Jaluzi perdelerde sıklıkla kullanılan ve tercih edilen materyaller ise şu şekilde sıralanabiliyor;

 • Ahşap Jaluzi Perde: Plastik ve alüminyum materyale sahip olan jaluzi perdelere kıyasla leke tutmayan ve antibakteriyel olan bu jaluzi perde modeli özellikle de son yıllarda yükselişte olan bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşın oldukça etkili olmasıyla biliniyor. Temizlemesi oldukça basit olan ahşap jaluzi perdeler ışığı kesme konusunda da en başarılı materyal olarak varsayılıyor. Ahşap jaluzi perde modellerinde ise genellikle sade renk tonları ön plana çıkıyor. Fakat bu renk skalası tamamen özelleştirilebiliyor ve çoğaltılabiliyor.
 • Plastik Jaluzi Perde: Güneşi kesen kısmında kullanılan plastik materyalden dolayı bu isimi alan jaluzi perde modelleri en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Güneş kesme konusunda da oldukça başarılı olan plastik jaluzi perdeler genellikle beyaz ve açık renkler ile tercih ediliyor.
 • Alüminyum Jaluzi Perde: Genellikle kurumsal şirketlerde veya ofislerde tercih edilen bu jaluzi perde modeli kuşkusuz ortamı çok daha elegant göstermekte önemli bir rol oynuyor. Şık ve sade görüntüsü yanı sıra mat ve parlak olarak seçim yapabileceğiniz alüminyum jaluzi perdeler oda ile uyum sağlaması en kolay perde modelleri arasında önde geliyor.

Jaluzi Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jaluzi perde seçimizi yaparken dikkat etmeniz gereken birden fazla faktör bulunuyor. Bu etkenlere dikkat ederek odanız için kullanacağınız jaluzi perdeyi en doğru şekilde seçebilir, odanıza muazzam bir hava katabilirsiniz. Jaluzi perde seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca konular ise şu şekilde sıralandırmak mümkün;

 • Renk seçimi: Jaluzi perde modelini kullanacağınız odanın duvar rengi, mobilya ve aksesuar rengi gibi faktörler jaluzi perdenizin rengini seçerken dikkat etmeniz hususlar arasında en ön sırada geliyor. Eğer oda içerisinde beyaz tonlar ağırlıkta bulunuyorsa jaluzi perde modelinizi de açık tonlarda, mat bir yapıya sahip olacak şekilde seçmek sizin yararınıza oluyor. Aynı şekilde eğer odanızda ahşap tonları ön plandaysa kesinlikle muhteşem bir uyum yakalayabilmek adına ahşap jaluzi perde modelleri arasında tercih yapabilirsiniz.

Düz ve sade renkleri ile birçok yerden satın alabileceğiniz Jaluzi perde modelleri başlıca şu şekilde sıralanıyor; 

Jaluzi Modelleri Nelerdir?

Jaluzi nedir
 • Plastik Jaluzi: Güneşi kesen kısımda plastik materyal kullanılan bu model en uygun fiyat seçeneklerine sahip olan jaluzi olarak karşımıza çıkıyor. Işığı kesme konusunda ahşap modeller kadar başarılı olmasa bile oldukça etkili bir şekilde işinizi görebilecek olan bu model sade renkleri ile ön plana çıkıyor.
 • Alüminyum Jaluzi: Özellikle kurumsal şirketlerin ve ofislerin tercih ettiği bu model adından da anlaşılabileceği üzere güneşi kesen kısmında alüminyumdan oluşan bir materyal kullanıyor. Alüminyumun sade ve şık görüntüsü her odada kullanıma imkan sağlıyor ve özellikle de sade bir oda tasarıma sahip olan evlerde ön plana çıkıyor. Bu da evin sadeliğinin korunmasını mümkün kılıyor.
 • Ahşap Jaluzi: Diğer jaluzi modellerinden farklı olarak leke ve mikrop tutmayan bir yapıya sahip olan Ahşap jaluzi modelleri son yıllardaki salgın hastalıkları nedeniyle sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca ışığı yönetme konusunda en başarılı olan jaluzi türü de kesinlikle ahşap jaluzi olarak karşımıza çıkıyor.

Jaluzi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Jaluzi nedir

Jaluzi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunuyor. Aşağıda sıralayacağımız maddelere uyarak jaluzi modelinizi ve renginizi seçerken nelere dikkat edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Doğru jaluzi seçimini yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Öncelikle hangi odanızda jaluzi perde modelini kullanacağınızı seçmeniz ve kararlaştırmanız gerekiyor. Örneğin mutfakta kullanılacak olan jaluzi mutfağınızın tonlarına uymalı. Eğer odanızda ahşap tonları ağırlıkta ise jaluzi modelinizi ahşap seçmeniz de sizin yararınıza olacak. Bu şekilde oda ile perde uyumunu yakalayabilir ve düzeni bozmayacak biçimde perde seçiminizi yapabilirsiniz.
 • Jaluzi kullanmak istediğiniz yer ofis tarzı bir yer ise öncelik vereceğiniz model Alüminyum jaluzi olabilir. Bu model şık ve sade, genellikle ise parlak ve mat seçeneklerde bulunması ile özellikle ofislerde sıklıkla tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Aynı zamanda jaluzilerin temizliği oldukça basit olduğu için zahmetsiz bir şekilde işinizi halledebilirsiniz.
 • Renk uyumu da jaluzi seçiminizde oldukça büyük önem arz ediyor. Kullanacağınız odanın renk tonlarına uygun şekilde jaluzi seçimi yapmanız yararınıza oluyor. Örneğin sade ve beyaz tonlara sahip odalarda plastik materyal, siyah ve parlak tonların ağırlık olduğu odalarda ise alüminyum jaluzi modelleri arasında tercih yapabiliyorsunuz. Jaluzi alacağınız odada ahşap tonlarına sıklıkla yer veriyorsanız da ahşap materyale sahip jaluzi modelleri arasından seçim yaparak odadaki bütünlüğü elinizde tutabiliyorsunuz.
 • Jaluzi seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer madde ise kesinlikle boyuttur. Jaluzi satın almak için yola çıkmadan önce mutlaka camınızın ölçülerini almanız gerekiyor. Buna göre de jaluzi seçimi yapmalısınız. Eğer ki uzun bir cama sahipseniz o boyutlarda bir jaluzi bulmanız zorlaşabilir. Böyle bir durumda ise eşit boylara sahip iki adet jaluzi alarak bütünlüğü sağlayabiliyorsunuz.

Jaluzi nedir sorusunun yanıtı bu şekilde. Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: Stor perde mi tül perde mi? Artıları ve eksileri

Stor perde nasıl yıkanır? Stor perde temizleme adımları