Mart ayı bahçe bakımı ve bahçe dekorasyonu – 7 adımda bahçe düzeni

bahçe dekorasyonu
Bahçe dekorasyonu ve mart ayında bahçe bakımı ile ilgili detaylar

Mart ayı bahçe bakımı için oldukça önemli bir aydır. Bahçenizde farklı görüntülerin sizi karşılaması için, doğru bir planlama yapın ve yeni fikirlere kapınız açın. Bahçe dekorasyonu fikirleri ile daha düzenli bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

MART AYINDA BAHÇEDE YAPILACAKLAR *

  • Hanımeli ve ortancaları budayın.
  • Güllerin ve çalıların toprağına kompost koyun.
  • Yağışlı günlerde bahçede salyangoz istilasına karşı önlem alın.
  • Yazın saksıları renklendirecek zambak soğanları dikin.
  • Lale, arap sümbülü, nergis gibi soğanlı ilkbahar bitkilerinin solan, hasar gören çiçeklerini temizleyin.
  • Yağışlı olmayan günlerde çimleri biçin.
  • Ayın ortalarında sebze bahçenize soğan, marul ve bezelyeyi davet edin.
Mart ayı bahçe bakımı ve yapılacaklar
Mart ayında bahçe bakımı

BAHÇE DEKORASYON FİKİRLERİ *

Bahçe dekorasyonu fikirlerinden ilki değişiklik. Mart ayı bahçe bakımının ardından, bahçenin dört bir yanında farklı bir görünüm yakalamaya ne dersiniz? Renk ve türlerin uyumlu seçimi, doğru tasarımla bahçenizin çehresini değiştirebilirsiniz.

Planlamayı yaparken bahçeyi bölümlere ayırın. Hangi noktada nasıl bir görüntü oluşturmak istediğinizi, nasıl bir kullanım alanı yaratmak istediğinizi önceden düşünün. Bu planlar dahilinde de sert zemin ile yeşil dokuyu dengeli şekilde harmanlayın.

BAHÇE DEKORASYONUNDA DENGE *

Bahçede denge önemlidir, unutmayın. Oturduğunuz noktada bahçenin keyfini çıkarırken, yoğun yeşil doku içinde de boğulmamalısınız. Yaşadığınız bahçenin ön ve arka cephesi birbirini tamamlamalı. Fakat bu sırada da dikkat etmeniz gereken detaylar var. Ön bölüm ne kadar davetkar ise arka bölüm biraz daha kapalı, korunaklı olmalı.

BAHÇEDE YÜRÜME YOLLARI NASIL PLANLANMALI? *

Öncelikle yürüme yollarının planını çizin. Ardından hangi noktada durmak istediğinize karar verin. Simetrinin etkisiyle yollar kendini vurgular ve şık bir görüntü oluşturur.

Yolların yan bölümlerinde yer alan çiçek tarhları için farklı düzenlemeler tercih edebilirsiniz. Sınır noktalarda her dem yeşil bitkiler ve yer yer çiçekli türlerle tamamlayın. Her mevsim yeni bitki dikimi yapsanız bile kalıcı türler mutlaka olmalı.

ÇİÇEK TARHLARI OLUŞTURURKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER *

Çiçek tarhlarını oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli detay dikimini yaptığınız bitkilere kolay ulaşabilir olmanız ve bakımlarını rahat bir şekilde yapmanızdır. Bu detayı asla atlamayın. Yer yer alan içinde saksılı bitkiler de kullanarak tekdüzeliği ortadan kaldırabilirsiniz. Saksı seçiminde bahçe mobilyasıyla uyumlu malzeme seçimi güzel olabilir.

Alanınız küçükse elle sulama yapabilirsiniz. Fakat büyük metrekarelere sahip bahçelerde, damla sulama sistemi kurmanız, daha verimli olacaktır.

BAHÇE DEKORASYON ÜRÜNLERİ *

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yemek-odası

12 soruda yemek odasını daha kullanışlı ve şık bir hale getiren öneriler

Yatak odası dekorasyonu için 30 işlevsel çözüm önerisi