Bahçede bahar hazırlığı zamanı – Bahçe nasıl yenilenir?

Son güncelleme:

Bahçede bahar hazırlığı başlıyor. Mart ayında, yapacaklarınız için harekete geçme zamanı. Açıkhava düzenlemelerinizi planlamak ve harekete geçmek için vaktinizi iyi değerlendirin ve önerilerimizi takip edin:

BAHÇENİZ İÇİN FİKİRLER EDİNİN

• Sezon başladığında bahçenize dikeceğiniz bitki ve peyzaj özelliklerine karar verin. Mart ayının soğuk veya yağışlı günlerinde kitap, dergi, katalog ve internet gibi bilgi kaynakları yardımı ile bahçeniz için fikirlerinizi oluşturmaya çalışın.

DÖKÜLEN YAPRAKLARI VE ARTIKLARI TEMİZLEYİN

Bahçede bahar hazırlığı için öncelikle kışın dökülen yaprak ve artıkları tırmık ile güzelce temizleyin. Bu işi yaparken tırmıkla çimlere zarar vermemeye dikkat edin.

Bahçede bahar hazırlığı zamanı - Bahçe nasıl yenilenir?

MART AYI BAHÇEDE EKİM ZAMANIDIR

• Mart ayı, bahçede görmek istediğiniz yıllık ve çok yıllık bitkilerin tohumlarının seralarda, camlı tepsilerde, korumalı alanlarda veya soğuğa dayanıklı türlerin direkt bahçelerde ekim zamanıdır.

Bu yazımızı inceleyebilirsiniz: Mart ayında ne ekilir? Sebze, meyve ve çiçekler

SAKSILARINIZI DIŞARI ÇIKARIN

• Saksı bitkileriniz iç mekanlarda kışı geçirdi. Artık onları dışarı alıp havalandırabilirsiniz. Saksı değişimlerini de yapmayı unutmayın.
• İlkbaharda çiçeklenenler hariç, ağaç ve çalı türlerinin budamalarını ay bitmeden yapın.

YER DEĞİŞİKLİKLERİ

• Yerini sevmediğiniz ve değiştirmek istediğiniz ağaç ve bitkilerinizin yer değişikliklerinin yapılması, geçen yıl içerisinde dikilen küçük fidanların sağlamlaştırılması, desteklenmesi ve şekil bozukluklarının düzeltilmesi için bu ayın başları son fırsat.

GÜBRELEMELER

• Tüm bitkisel alanlarınızın doğal gübre uygulamalarını tamamlayın.

İLAÇLAMAYI UNUTMAYIN

• Zararlı böcekler ve hastalıklar bu ay görülmeye başlar. Özellikle sonbaharda bırakılmış ağaç kurdu yumurtaları çatlamadan ilaçlamasını yapın. Meyva ağaçlarını da bu ay ilaçlamaya başlamalısınız. Çok yıllık bitkilerde kalmış ölü yaprakları temizleyin.

HAVUZU KONTROL EDİN

• Havuzunuz varsa mekanik tesisatını kontrol edin.

BOYA VE ONARIM

• Bahçenizdeki çit, parmaklık, duvar, yürüyüş yolları ve patikaları temizleyip boya ve onarımları yapın.

Fotoğraf: whosgreenaz.com

https://www.evimdergisi.com.tr/ingiliz-bahcesi-nasil-yapilir/