Frezya çiçeği anlamı nedir? Frezya bakımının püf noktaları

frezya bakımı
frezya bakımı

Frezya çiçeği, Iridaceae (Süsengiller) familyasının bir cinsidir. Çeşitli renklerde, katmerli, katmersiz 14 ana türü olan bir bitkidir. Frezya çiçeği güzel görüntüsü ve eşsiz kokusuyla bilinir.

Wikipedia, Frezya hakkında Alman botanikçi ve doktor olan Friedrich Freese’den ismini aldığını söylüyor.

FREZYA ÇİÇEĞİ ANLAMI *

Frezya çiçeği anlamı umut, sevgi ve neşedir. Ülkemizde arpa çiçeği olarakta bilinmektedir.

FREZYA BAKIMI NASIL OLMALI? *

Freazya serin havaları sever. Yaz mevsiminde çiçeklerini kurutur. Fakat soğanlı kök yapısı nedeniyle bir sonraki sene kendiliğinden yeniden çiçeklerini açar. Ayrıca yavru soğanlar üreterek kendini çoğaltabilen bir bitkidir.

Yaz döneminde soğanları uyku halinde bekler. Soğanları katmanlı değildir. Sadece yumru kök yapısı olduğu için soğan denir. Fakat aslında frezya kökü “Korm” dur.

Her çiçeklenme zamanında soğan ne kadar kendini geliştirirse bitkide bir sonraki yıl ona göre fazla sayıda çiçek açar.

FREZYA SOĞANI (ARPA ÇİÇEĞİ) *

İyi ve güçlü yapılanmış bir frezya soğanının çıkardığı çiçek sapı biraz yükseldiğinde iki üç ayrı çiçek sapına ayrılır ve her birinde birçok çiçek sırasıyla açar.

FREZYA BAKIMINDA EN ÖNEMLİ NOKTA SICAKLIK *

Frezya bitkisinin gelişmesi ve çiçek verebilmesi için en önemli faktör sıcaklıktır. Sıcaklık çok yüksek olursa çiçeklenmede gecikme görülür. Bitki uzayıp fazla yaprak oluşturur ancak çiçeklenme olmaz. Eğer sıcaklık uzun süre yüksek kalırsa hiç çiçeklenme olmaması da söz konusu olabilir. Bu nedenle serin havalarda sağlıklı bir gelişim gösterir.

FREZYA ÇOĞALTMA NASIL YAPILIR? *

Frezya tohumla ya da soğanlı kökleri sayesinde çoğaltılabilir. Ektiğiniz soğanlar çiçek soğanlarını oluşturana kadar toprak hafif kurudukça sulayabilirsiniz.

Bitkinizin yaprakları tam olarak çıkana kadar bu sulama sürdürülmelidir. Yapraklar sarardığı anda ise sulama tamamen kesilmelidir. Eğer hemen filizlenmezse çimlenmek için ilkbahar dönemini bekliyor olabilir. Bu dönemde sabırla beklemenizde fayda var.

FREZYA ÇOĞALTMA PÜF NOKTASI *

Toprak geçirgen dokulu, yumuşak yapıda ve humuslu olmalıdır. Sadece doğal gübre karıştırılıp soğanlar ortalama 15 cm mesafe ile 5cm kadar derine gömülür.

İç mekanda sıfırdan yetiştirilmesi çok zordur. Dış mekanda özellikle saksıda yetiştirilmesi kokusunu daha rahat duymanızı sağlar. Ama evde yer vermek isterseniz çiçeklerini açtıktan sonra bakımını sağlayabilirsiniz.

Güzel kokulu çiçekler: 6 farklı çiçek ile her yer mis gibi koksun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sokağa çıkma yasağı

6-7 Haziran sokağa çıkma yasağı iptal edildi: Erdoğan açıkladı

Bu bahçeler rengarenk ve cıvıl cıvıl!