Farklı kullanımlar için iki kış bahçesi

0

Feyza Tasarım’ın sahibi Feyza Açıkgöz, Bursa’daki evinde iki kış bahçesi yaptırmış: Birinde yemek yeniyor, diğerinde keyif yapılıyor.

Feyza Açıkgöz’ün Bursa’daki evinde iki kış bahçesi bulunuyor. Her iki bahçenin de planlaması Mimar Ayla Efe tarafından yapılmış. Bu iki kış bahçesi farklı amaçlarla kullanılıyor. Salon ve mutfağa bağlantısı olan 13 metrekarelik kış bahçesinde bir yemek bölümü oluşturulmuş. Alanın zeminlerinde salon ile devamlılığı sağlamak adına lamine parke kullanılmış. Rehau Pen doğrama, lamine ısıcam kullanılarak mutfağa ekleme yapılmış.

Yemek alanı
Kış bahçesinin mutfak ile bağlantılı olması ev sahibine kolaylık sağlıyor. Böylece mutfağa gittiğinde misafirleriyle sohbeti bölünmüyor.

Diğer kış bahçesi ise 26 metrekare kullanım alanlı ve bir oturma bölümünü içinde  bulunduruyor. Ev sahipleri, taşındıktan sonra oturma odasının kuzeye bakması ve yer döşemesinin koyu renk olması nedeniyle odanın ışığının yetersiz olduğunu düşünüp ikinci bir kış bahçesi yaptırmaya karar vermiş. Ayrıca kışın bahçe keyfini yaşamak istemişler. Zemin 60×60 cm’lik karoyla kaplanmış. Burada da Rehau Pen doğrama, lamine ısıcam kullanılarak odaya bahçeden metrekare eklemesi yapılmış. Zeminde grebeton oluşturularak yerden ısı ve su yalıtımı yapılmış.

Oturma alanı
Ev sahibi bu alanda rahat ve keyifli bir oturma köşesi oluşturmuş. Geniş pencereleri keçe deri karışımı ip perdeler süslüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.