Sümbül çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi nasıl olmalı? Püf noktalar

0

sümbül-bakımı

Sümbül çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili püf noktaları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı. Sümbül çiçeği sulaması nasıl yapılır? Sümbül bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

SÜMBÜL ÇİÇEĞİNİN ANLAMI *

Sümbül, Yunan mitolojisine göre Sparta Kralı’nın genç oğlu olup yeniden doğuşu simgelemektedir. (Wikipedia, Sümbül)

İlkbahar ve yaz aylarının en güzel kokan çiçeklerinden sümbül sonsuz sevgi ve bağlılık anlamı taşır.

Renkli ve bir o kadar gösterişli, mis kokusuyla baharı müjdeleyen zambakgiller ailesinin en güzel üyelerinden Sümbül Çiçeği bakımı nasıl yapılır gelin hep birlikte inceleyelim.

SÜMBÜL ÇİÇEĞİNİN ÖZELLİKLERİ *

Sümbül zambakgil ailesinin mis kokulu çiçeklerinden biridir. Soğanlı kök yapısı, ince uzun gövdesi ve yaprakları, yapraklar arasından uzanan çiçeği ile kolayca ayırt edebilirsiniz.

SÜMBÜL NE ZAMAN DİKİLİR? *

Eğer sümbül soğanlarına sahipseniz bu soğanları sonbaharda saksılara dikmemiz gerekiyor. Çünkü sümbülün filizlenmesi için en ideal mevsimdir. Yaz sıcaklarında soğanlarını dikmeyi denerseniz bitkinizin gelişiminde sağlıksız sonuçlar elde etmiş olursunuz.

Bu soğanları dikmeden önce iyi bir şekilde muhafaza etmelisiniz. Buzdolabında ya da varsa kilerinizde bekletip mevsiminde dikme şansınızda mevcut.Ya da direk saksısında da bekletebilirsiniz.

SÜMBÜL ÇİÇEĞİ BAKIMI VE SULAMASI *

Sümbül bir çok bitkide olduğu gibi direk güneş ışığından hoşlanmaz. Dolaylı yoldan ya da filtrelenmiş şekilde yararlanmalıdır. Hava akımı, rüzgardan hemen etkilenir. Çok soğuk havalarda yaşayamaz ideal sıcaklık en az 15 derece olmalıdır.

Suyu seven bir bitkidir. Toprağının nemli kalmasını ister. Bu nedenle özellikle yaz mevsiminde günde iki kere sulayabilirsiniz. Sulama yaparken toprağını eşit şekilde ıslatmalı ve fazla suyu tabağından temizlemelisiniz. Gevşek dokulu toprak tercih ederseniz bitkinin gelişimini daha iyi gözlemlemiş olursunuz.  

www.housedoctor.dk

Soğanlı bitkilerinizi mutlaka saksıda yetiştirmek zorunda değilsiniz. Şeffaf cam vazolarda da onları sergilemeniz mümkün. 

SÜMBÜL ÇİÇEĞİ ÇOĞALTILMASI *

Tohumla ya da köklerinden ayırarak çoğaltabilirsiniz. Kökleri soğanlı olduğu için eğer doğru bakımı sağlarsanız yavrulama şansını da bir o kadar arttırmış olursunuz. Böylelikle yeni soğanlardan yepyeni sümbüller elde edebilirsiniz.

SÜMBÜL ÇİÇEĞİ TOHUMU İLE ÇOĞALTMA *

Tohumla çoğaltmak isterseniz sümbül çiçeklerini solduktan sonra hemen kesmelisiniz. Böylelikle bitki yavru oluşturmaya odaklanır. Tohumdan sümbül elde etmek için sabırlı olmak gerekir. Filizlenmesi kısa sürede gerçekleşsede çiçeklenme aşamasına gelmesi uzun yıllar sürebilir.

Tohumları ekmek için sonbaharı bekleyin. 1cm lik çukur açarak toprağın altına gömün ve can suyunu verin. Rüzgar alan serin ve gölgeli bir yerde bekletin. Eğer serinlik olmazsa tohumlar çimlenmez.

Tohumlar çimlendikten sonra saksınızı filtrelenmiş  güneş alan bir yere konumlandırabilirsiniz. Sümbülleriniz yetişmeye başladıkça onları açık alanda tutmanız gelişimleri açısından önemlidir.

Çiçek bakımları ve çiçek özellikleri ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.