lilyum çiçeği bakımı

Lilyum çiçeği bakımı nasıl yapılır? Lilyum anlamı ve yetiştirilmesi

Lilyum çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili püf noktalar nelerdir? Lilyum çiçeğinin sulamasından çoğaltılmasına tüm detayları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlatıyor.

LİLYUM NEDİR?

Lilyum, zambakgiller familyasının (Liliaceae), Lilium cinsine ait olan bir çiçektir. Lilyum’u ‘Zambak’ olarak isimlendirenlerde vardır.

LİLYUM ANLAMI

Beyaz lilyum saf ve temiz duygular, pembe renk şefkat, sarı lilyum güven turuncu lilyum ise “benim için özelsin” anlamı  taşır.

LİLYUM ÇİÇEĞİ BAKIMI VE SULAMASI

Lilyum çiçeği, güneş ışığını doğrudan ve dik şekilde almayacağı bir yerde durmalıdır. Bulunduğu ortam filtrelenmiş gün ışığı alacak şekilde aydınlık olmalıdır. Günde 3 saat kadar güneş almasında herhangi bir sakınca yoktur.  Ekilen soğan yetiştirilirken belirli aralıklarla bitkiye besin takviyesi verilmelidir. Toprağı yılda bir defa değiştirilmelidir.

LİLYUM ÇİÇEĞİ SAKSIYA NASIL DİKİLİR?

lilyum çiçeği bakımı

Sadece bir soğanlık dikim için, soğanın etrafında dört parmak boşluk olacak şekilde bir saksı yeterlidir. Eğer birden fazla soğan aynı saksıya dikilecekse aralarında bir soğan boyutu kadar mesafe bırakacak şekilde büyük bir saksı seçilmelidir.

Saksı kenarı ile olan mesafe de yine dört parmak mesafede olmalıdır. Saksının yarısı toprakla doldurulur ve daha sonra lilyum soğanı filizlenmiş kısmı yukarı gelecek şekilde toprağın içerisine yerleştirilir. Soğanı yerleştirdikten sonra üzeri toprakla kapatılır. Toprak gevşek dokuda olmalı ve soğanın üstü sıkı şekilde kapatılmamalıdır. Böylelikle filizler topraktan dışarıya rahatça çıkabilir.

LİLYUM NASIL SULANIR?

Ayrıca toprağı sürekli nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Nemli kalması demek bol su dökmek anlamına gelmez. Toprak eşit şekilde ıslanacak şekilde belli bir ölçekte sulanmalıdır.

Lilyum soğuk ortamları sevmez. Bu nedenle bakılacağı ortamın sıcaklığı en az 20 derece olmalıdır.

LİLYUM ÇİÇEĞİ ÇOĞALTILMASI

Kökleri soğanlı olduğu için köklerden ayırma yapılarak rahatlıkla çoğaltılabilir. Sonbahar mevsimi, lilyum çiçeğinin ekimi için ideal zamanlardır. Bu sürede taze bir lilyum soğanı ekerseniz, bitkinizde bir o kadar sağlıklı bir şekilde yetişecektir.

Aslında lilyum çiçeğinin ekimi için mevsimin serin olması yeterlidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli mesele; çiçeğin soğanıdır. Lilyum çiçeğinin soğanlarının vakit kaybetmeden hemen dikilmesi gerekmektedir. Çünkü beklediği sürece soğan zarar görmeye başlayacaktır.

Lilyum soğanlarını toprak içerisinde muhafaza edip bir sonraki sene için saklayabilirsiniz. Eğer doğru ortam şartları sağlarsanız kendiliğinden tekrardan filizlenerek büyümeye başlayacaktır.

Çiçeklerin anlamları nedir? 20 farklı çiçek ve anlamı