Çay poşetlerini atmayın! 11 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Çay poşetlerini atmayın. Kullanılmış çay poşetleri, size çay keyfini yaşattıktan sonra da işe yarıyor. Temizlik bunlardan en iyi olanı diyebiliriz. Kullanılmış çay poşetlerini işinize yarar hale getirmek ister misiniz? Yanıtınız evet ise hızlı ve pratik bu önerileri deneyebilirsiniz.

ÇAY POŞETLERİ İLE YAĞ ÇÖZÜCÜ ETKİSİ

Çay poşetleri zorlu yağlarla kaplı bulaşıkları temizlemek için kullanılabilir. Suyla doldurduğunuz lavaboya bulaşıklarınızı koyun ve birkaç kullanılmış çay poşeti atın. Çay, yağ çözücü bir etki gösterir, aynı zamanda kurumuş yemek artıklarını yumuşatır.

Bir çay poşetini zorlu lekelerin olduğu tavaya ya da tabağa yerleştirin ve sıcak su ekleyin. Sabaha kadar bekleyin ve lekeleri kolayca temizleyin.

çay-poşetlerini-atmayın

BİTKİLERDEKİ MANTARLARDAN KURTULUN

Bitkilerinizde mantar benzeri oluşumlar varsa kullanılmış çay poşetlerini soğuk suda bekletin. Daha sonra elde ettiğiniz çaylı suyla bitkilerinizi sulayın. Bu şekilde zayıf bitkilerin güçlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Evdeki bitkilerinizi demlendikten sonra kalan soğuk çayla suladığınızda ya da çay otlarını toprağa yerleştirdiğinizde çayın içindeki nitrojen çiçeklerinizin daha canlı ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

Demlenmiş çay yaprakları ya da poşetleri gübrenin ayrışmasına yardımcı olur. Bu yüzden çay atıklarınızın çöp yerine gübre karışımına gittiğinden emin olun.

KÖTÜ KOKULARI ÇAY POŞETLERİ İLE YOK EDİN

Çay poşetlerini atmayın. Bunlara siyah çayın dışındakiler de dahil. Adaçayı, nane çayı ve yeşil çay gibi ferahlatıcı çayların poşetlerini kullanarak sarımsak, balık ve soğandan kaynaklanan kötü kokuları önleyebilirsiniz. Balık yedikten sonra ellerinizi bu çay poşetleriyle silin ve koku yok olsun.

İstenmeyen kokulardan kurtulmak için kullanılmış çay poşetlerini buzdolabında saklayın. Kullanılmış ve kurutulmuş çay poşetleri kedi kumundaki veya çöp kutunuzdaki kötü kokuları ortadan kaldırmanıza yardım eder.

Çay poşetlerini atmayın

CAM YÜZEYLERİ ÇAY POŞETLERİ YARDIMIYLA TEMİZLEYİN

Kullanılmış çay poşetini tekrar demleyin ve çaylı suyu camlarınıza, aynalarınıza, ve diğer cam yüzeylere sıkın. Temiz ve tüy bırakmayan bir bezle silin, tüm lekelerin temizlendiğini göreceksiniz.

Çay yağ parçalayıcı bileşikler içerir. Üstelik kimyasal bir sürü bileşik içeren cam temizleyicilerine göre çok daha sağlıklı ve ucuzdur!

AHŞAP YÜZEYLERİ VE MOBİLYALARI TEMİZLEYEBİLİRSİNİZ

Açık demli, kaynamadan ocaktan indirilmiş çayı ahşap yüzeyleri ve mobilyalarınızı temizlemek ve parlatmak için kullanabilirsiniz.

Ahşap yüzeyleri çay poşetleriyle temizleyin

ODA KOKUSU OLARAK KULLANIN

Kuru poşet çayı alın ve üstüne favori parfümünüzü veya sevdiğiniz bir esansı sıkın. Mutfağınıza, odanıza veya arabanıza asacağınız oda kokunuz hazır!

KULLANILMIŞ ÇAY POŞETLERİYLE TAVALARINIZ YENİ KALSIN

Tavalarınıza nemli siyah çay poşetini sürdüğünüzde uzun süre yeni kaldıklarını fark edebilirsiniz.

GİYSİ VE AYAKKABILARINIZDA TAZELİK HİSSİ

Daha önce kullanıp poşetini kuruttuğunuz ve kokusunu beğendiğiniz çayları, giysilerinizin kokusunu ferahlatmak için dolaplarınıza ve çekmecelerinize yerleştirin. Aynı zamanda ayakkabılarınızın da içine yerleştirip kokusunu değiştirebilirsiniz. Hızlıca giysi ve ayakkabılarınıza sinecek çay kokusuyla istemediğiniz kokulardan kurtulacaksınız.

MUM LEKELERİ ÇAY POŞETLERİYLE YOK EDİLEBİLİYOR

Çay poşetindeki fazla suyu sıkın ve poşetleri erimiş mum lekelerine sürün. Mum lekeleri hemen kaybolacaktır.

ÇAY İLE PARKE TEMİZLİĞİ

Çay ile parke temizliği için ocakta bir geniş çaydanlık veya tencere içinde 5 litre su kaynatın. 8 poşet çayı, kaynar su dolu tencereye atın ve demlenmesini bekleyin. 10 – 15 dakika demlenmesi için yeterli. Soğuması için 5 – 10 dakika daha bekleyin.

Karışım el değecek kadar soğuduktan sonra temizlik bezini bu karışımla nemlendirin. Parkede geniş bir alanı çayla silmeden önce küçük bir alanda deneme yapın. Çaylı bezi parkeye hafifçe sürerek uygulamaya devam edin. Bezin çok ıslak olmaması gerektiğini unutmayın.

Çaylı alan kurudukça çiziklerin kapandığı, parkenin parlak ve daha sıcak renklerde göründüğünü fark edeceksiniz. Parkedeki renk eşitsizlikleri yok olacaktır.

EVDEKİ BÖCEKLERDEN KURTULUN

Kemirgenlerin çay kokusundan nefret ettiğini biliyor muydunuz? Haşerelerin çıkabileceği yerlere kuru çay poşetlerini bardakların içine koyarak yerleştirin. Üstüne birkaç damla nane yağı damlatın. Bir süre sonra ortalıkta dolaşan haşerelerin yok olduğunu fark edeceksiniz.

Evdeki böceklerle başınız dertteyse “Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları“, “Hamam böceklerini kovacak 9 etkili çözüm“, “Yatak böcekleri: Odanızdaki bu koku bir istila uyarısı olabilir” yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Patates kabuklarını çöpe atmayın! Bakın evde ne işe yarıyor?

Ayakkabı ve çantalardan çıkan silika jeli atmayın! 18 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Kahve telvelerini atmayın! 9 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Eski tişörtleri atmayın! 5 farklı şekilde kullanabilirsiniz: Videolu tarifler

Kargonuzu saran balonlu naylonları çöpe atmayın! 9 farklı şekilde kullanabilirsiniz