Ayakkabı ve çantalardan çıkan silika jeli atmayın! 18 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Son güncelleme:

Satın aldığınız ürünün içinden çıkan küçük bir silika jel paketini görmüşsünüzdür. Bu paketi çöp kutusuna atmak yerine kullanmaya ne dersiniz? Silika jel paketleri, çoğu insanın bilmediği bazı şaşırtıcı kullanım alanlarına sahiptir.

Bugün sizin de deneyebileceğiniz 20 silika jel kullanımını anlatıyoruz. Bu harika fikirleri siz de deneyebilirsiniz.

SİLİKA JEL NEDİR?

Silika jel, kurutucu/nem alıcı olarak da bilinen bir malzemedir. Her poşette bulunan küçük boncuklar nemi ya da yoğunlaşmayı emebilir.

Silika jelin üretilme amacı, çantalardan ayakkabılara, kıyafetlerden ilaçlara kadar her yerde bulunabilir. Çünkü mağazalarda ya da depolarda ürünlerin beklemesi gerekebilir. Nem nedeniyle malların bozulmaması için bu paketlerden konulur. Paketler nemi emer ve küf oluşumunu engeller.

SİLİKA JELİ KULLANABİLECEĞİNİZ ALANLAR

ISLANAN TELEFON NASIL KURUTULUR?

Hiç telefonunuzu bir havuza ya da daha kötüsü tuvalete düşürdünüz mü? Hepimiz pirincin ıslanan bir telefonu kurutmak için nasıl kullanılabileceğini duyduk. Bağlantı noktalarına küçük parçaların kaçması tehlikesine girmeden telefonunuzu hızlı bir şekilde kurutmanız mümkün.

Bir kaseyi silika jel paketleri ile doldurun. Tamamen çevresi kapanacak şekilde telefonunuzu buraya gömün. En az 24 saat bu şekilde beklettikten sonra telefonunuzu açın.

KAMERA MERCEĞİNDE NEM/BUHAR İZİ NASIL GİDERİLİR?

Su geçirmez kameranızın plastik muhafazası tamamen su geçirmez olmalıdır. Ancak bazen terslikler yaşanabilir ve mercek kısmında yoğunlaşma oluşabilir. Bu temizlenmezse fotoğraf makinenize zarar verebilir ve çekimlerinizin kalitesi düşecektir.

Fotoğraf makinenizi kurtarmak için bir silika jel poşetini alın ve plastik muhafazanın içine yerleştirin.

ÇATI YA DA BODRUMDA DEPOLANAN EŞYALAR NASIL KORUNUR?

Çatı katlarında ya da bodrumlarda depolanan fotoğraflar ve bazı hatıralar kolayca zarar görebilir. Bunun sebebi, depolama alanlarındaki havanın nemli olabilmesidir.

Eşyalarınızı depolama alanlarında güvende tutmak için, birkaç silika jel poşetini plastik kaplarda saklayın.

JİLERLERİN PASLANMASI NASIL ÖNLENİR?

Jiletinizin bıçaklarını paslanmadan daha uzun süre kullanmak istiyorsanız silika jeller işinize yarayacak. Küçük bir plastik kap alın ve içine 4-5 poşet silika koyun. Jiletinizi kullandıktan sonra fazla suyunu iyice kuruladıktan sonra bu kabın içine koyun.

TOHUMLAR NASIL UZUN SÜRE SAKLANABİLİR?

Yedek tohumlarınızı silika jel paketleri içeren hava geçirmez bir kapta saklayın. Nemli koşullarda saklanırlarsa, hızla küflenebilirler.

İLAÇLARI SİLİKA JEL İLE KORUYUN

Bir şişe vitamininiz varsa, içinde bir paket silika jel bulabilirsiniz. Bunun nedeni ilaçlarınızı ya da vitaminlerinizi nemden korumaktır. Nem, tabletleri bozabilir bu nedenle ilaç kutularına bu paketlerden koyulur.

MAKYAJ ÇANTANIZA SİLİKA JEL KOYUN

Kozmetik çantanızda sızmaya eğilimli sıvı malzemeniz varsa, içine birkaç silika jel paketi yerleştirin. Çantayı temiz ve kuru tutacaktır. 

BAVULLARI SİLİKA JEL KOYARAK SAKLAYIN

Bavul, bodrumlarda ve çatı katlarında sakladığımız eşyalardan biridir. Bavulunuz sık kullanılmıyorsa, küf oluşumunu önlemek için içine biraz silika jel paketleri koyabilirsiniz. Bu şekilde valizlerinizin ömrünü ciddi şekilde uzatabilirsiniz! 

ÖNEMLİ BELGELERİ SAKLAYIN

Bazı belgelerin ömür boyu bizimle birlikte kalması gerekebiliyor. Aksiliğin ne zaman yaşanabileceğini asla bilemezsiniz, bu yüzden onları güvende tutmak için önleyici adımlar atmanız önemli.

Doğum belgesi gibi belgeleri büyük plastik sandviç torbalarına koyarak koruyun. Her sandviç torbasına bir silika jel poşeti koyun ve ardından yanmaz bir kutuda saklayın. 

MÜCEVHERLERİN KARARMASINI SİLİKA JEL İLE ÖNLEYİN

Hiç mücevher kutunuzu açtınız ve en sevdiğiniz bileziğin kararmaya başladığını gördünüz mü? Bu büyük olasılıkla çevredeki aşırı nemden kaynaklanır. 

Mücevherlerinizi korumak için aralarına birkaç silika jel paketi koyun. 

DERİ AYAKKABILARI KURU TUTUN

Deri ayakkabılarınızın kutusunun içinde muhtemelen birkaç paket silika jel var. Bu korumanın ömrünü uzatmak için birkaç silika jel poşeti daha bırakın. 

ARAÇ CAMLARINDA BUĞULANMA NASIL ÖNLENİR?

Gösterge tablonuzun altında yoğunlaşma oluştuğunu fark ettiniz mi? Kolay bir çözüm yolu var: Camın kenarı boyunca birkaç paket silika jel koyun. Aynısını evinizdeki pencere pervazlarında da yapabilirsiniz. 

ÇİÇEKLERİNİZİN ÖMRÜNÜ UZATIN

Çiçeklerinizin doğal şekillerini korumanın en iyi yolu onları silika jel boncuklarıyla kurutmaktır. Bunu yapmak için çok sayıda poşete ihtiyacınız olacak.

Yaklaşık 3 cm dolacak şekilde silika jel boncuklarını bir kaba doldurun. Yaprakları üstte kalacak şekilde çiçekleri boncukların arasına yerleştirin. Kabı sıkıca kapatın ve güzel, kuru çiçeklerinizi ortaya çıkarmadan önce bir hafta bekleyin.

SİLAHINIZI GÜVENLİ BİR YERDE SAKLAYIN

Ekipmanınızı birkaç paket silika jel ile birlikte depolamak nemden hasar görmelerini engelleyecektir. 

HAYVAN MAMALARININ BAYATLAMASINI ÖNLEYİN

Kediniz ya da köpeğiniz mi var. Mamalarının erkenden bayatlamasını istemiyorsanız, yiyecekleri hava geçirmez bir kutuya veya kaba yerleştirin. Birkaç silika jel torbasını kapağa bantlayın. 

SPOR ÇANTANIZIN KOKMASINI ÖNLEYİN

Kokulu spor kıyafetlerinizdeki fazla teri hızla emmek için birkaç silika jel poşeti çantanıza atın. Böylelikle çantanızın kötü kokmasını engellemiş olursunuz.

ESKİ KİTAPLIKLARDAKİ KOKULARI GİDERİN

Küflü eski kitapların kokusunu sevebilirsiniz, ancak temizlemek isterseniz bir çözüm var! Kokuya neden olan nemi emmek için kitabı silika jel paketleriyle dolu bir sandviç torbasına yerleştirin.  

YILBAŞI SÜSLERİNİZ BOZULMASIN

Kimse güzel süslemelerini depodan çıkardığında kararmış hatta küflü olduğunu görmek istemez. Bu süsleri silika jel paketlerinin yanında saklayarak nemi uzak tutabilirsiniz.

Silika jel kullanmanın herhangi bir tehlikesi var mı?

Bazı silika jel paketleri tüketildiğinde zararlı toksik katkı maddeleri içerir.

Silika jel yerseniz ne olur?

Silika jel sindirim sisteminizden bozulmadan geçmelidir. Bununla birlikte, sağlığa zararlı toksik kimyasallar içerir. Tüketim için düzenlenmemiştir, bu nedenle enfeksiyon kapabilirsiniz.

Silika jel sadece bir kez mi kullanılabilir?

Hayır. Silika jel poşetlerinizi fırında bir saat boyunca yaklaşık 90 derecede koyarak “şarj edebilirsiniz”. Kullanmıyorken hava geçirmez bir kapta saklayın. 

Silika jel kedi kumu nedir?

Nemi emmede çok iyi olduğundan, silika jel bir tür kedi kumu olarak da bulunabilir. 

Silika jeli suya koyarsanız ne olur?

Bir poşet silika jel boncuklarını suya boşalttığınızda, o kadar çok nem emerler ki, bir parça suya buz damlattığınızda olduğu gibi biraz çatlarlar.

Kendi silika jel torbalarınızı yapabilir misiniz?

Evet! Aslında çok kolay. Bir toplu torba silika jel boncukları satın alın ve organize torbaların içine yerleştirin. Torbaları dökülmeyecek şekilde sıkıca kapatın.  

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Patates kabuklarını çöpe atmayın! Bakın evde ne işe yarıyor?

Kahve telvelerini atmayın! 9 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Çay poşetlerini atmayın! 11 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Eski tişörtleri atmayın! 5 farklı şekilde kullanabilirsiniz: Videolu tarifler

Kargonuzu saran balonlu naylonları çöpe atmayın! 9 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Çamaşır etiketlerindeki semboller ne anlama geliyor? Yıkama sembolleri