Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları

Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları

Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yollarını hepimiz zaman zaman araştırıyoruz. Hamamböcekleri, karıncalar, örümcekler ve daha pek çok böcek türü, evimizden uzak tutmak istediğimiz canlılar.

Peki bu böcekleri öldürmeden uzaklaştırmanın doğal bir yolu yok mu? Sizler için evde bulunan malzemelerle evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yollarını sıraladık.

HAMAMBÖCEKLERİ NASIL YOK EDİLİR?

hamam böceği

Evdeki hamamböcekleri görmekten en fazla korktuğumuz canlılar. Zararlı hastalıklar da taşıyabilen hamamböceklerini evden yok etmenin birkaç yolu var.

Herhangi bir marketten hamamböceği ilacı alabilirsiniz tabi ama aşağıdaki doğal yöntemler hem ucuz hem de güvenli…

Bir soğan doğrayın ve bir çay kaşığı karbonat ekleyin. Bu karışımı evinizin köşelerine koyun. Her gün yeniden uygulayın ve yakın zamanda hamamböceklerinin yok olduğunu göreceksiniz.

Detaylar: Hamam böceklerini kovacak 9 etkili çözüm

BAHÇE BÖCEKLERİ NASIL YOK EDİLİR?

Yaprak bitleri, örümcekler ve diğer bahçe zararlıları bahçenize büyük zarar verebilir. Tüm çabalarınız bu bahçe zararlıları nedeniyle göz açıp kapayıncaya kadar mahvolur. Kuşkusuz, birçok bahçe ilacı vardır, ancak bunların kullanımı meyve ve sebzeleri yenmez hale getirebilir.

1/2 su bardağı acı biberi 1/2 su bardağı sarımsak veya soğan ile karıştırın ve macun haline gelene kadar ezin. Macunu 500 ml ılık su ile karıştırın. Sıcak bir yerde 24 saat bekletin, süzün ve bitkilerinize bu sıvıyı püskürtün.

EVDE ÖRÜMCEK NASIL YOK EDİLİR?

Örümcekler kesinlikle her yere girebiliyor ve en küçük olanlar bile gerçekten korkutucu. Bu doğal örümcek kovucu, örümcekleri öldürmeyecek, ancak güçlü kokuları sevmedikleri için onları uzak tutacak. 

200 ml su ve 1/4 çay kaşığı sıvı deterjan karışımına 5-10 damla nane yağı ekleyin, iyice çalkalayın ve etkilenen bölgelere haftada bir kez tüm örümcekler tükenene kadar püskürtün. 

Nane yağı, okaliptüs, sitronella, lavanta veya çay ağacı yağı ile karıştırılabilir.

KARINCALARDAN DOĞAL KURTULMA YÖNTEMİ

evdeki-böceklerden-kurtulmanın-doğal-yolları

Karıncalar bazen çok sinir bozucu olabilir ve aniden ortaya çıkabilir. Çoğu zaman mutfağınızdaki veya kilerinizdeki yerlere giren karıncaları öldürmeden uzaklaştırmak mümkün. Karıncalar mutfağınıza giriyorsa, onlar için daha az çekici hale getirmenin bir yolu var.

Karıncalar tarçın kokusundan kesinlikle nefret ediyor. Tarçın tozunu karıncaların girdiğini düşündüğünüz alanlara koyun. Daha etkili sonuçlar için tarçın tozuna biraz uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Bu şekilde evinize çok güzel bir koku da yaymış olursunuz.

Detaylar: Kanatlı karıncadan nasıl kurtuluruz? Kanatlı karınca neden olur?

KENELERDEN NASIL KURTULUNUR?

Keneler boyut ve renk bakımından çok farklı olabilir. Kendinizi, ailenizi ve evcil hayvanlarınızı bu küçük canlılardan korumak çok önemlidir. Çünkü keneler çok zararlı ve hatta ölümcül olabilirler.

Peki cildinize ya da köpeklerinizin üzerine kimyasal böcek ilacı uygulamak istemiyorsanız ne yapabilirsiniz?

İşte doğal ve güvenli kene kovucular

Kedilerde veya hamile hayvanlarda kullanmayın.

  • İnsanlar için kene kovucu: 20 damla gül sardunya esansiyel yağı, 10 damla tatlı ot esansiyel yağı, 5 damla lavanta esansiyel yağı, 5 damla sitronella veya limon esansiyel yağı ve bir çorba kaşığı alkol karıştırın ve 100 ml’ye sirke veya su ile seyreltin ve bir sprey şişesine aktarın. Dışarı çıkmadan önce iyice çalkalayın ve giysilerinize püskürtün.
  • Köpekler için kene kovucu: Köpekler her zaman keneler tarafından hedef oluyor. bu nedenle tüylü arkadaşınızı sık sık kontrol edin, özellikle parkta yürüdükten sonra. 20 damla gül sardunya ve pennyroyal uçucu yağını 2 yemek kaşığı badem yağı ile karıştırın ve birkaç damla köpeğinize veya yakasına damlatın.

TOZ AKARLARI NASIL YOK EDİLİR?

Toz akarları o kadar küçük ki onları çıplak gözle görmek oldukça zor. Ancak onları göremememiz evimizde olmadıkları anlamına gelmiyor. Ev tozunda yaşayan akarlar sıcak yerleri tercih ederler ve daha çok cilt döküntüleri ile beslenirler. Bu nedenle en fazla yatağımızda bulunurlar.

Toz akarları ısırmasa da kaşıntılara ve uykusuz gecelere neden olabilir. “Yatak böcekleri: Odanızdaki bu koku bir istila uyarısı olabilir” yazımızda konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yatak böceklerinden kurtulmanın doğal yolu şu şekilde: 1 küçük kova su, 1.5 çay kaşığı sıvı çamaşır deterjanı, 6 çay kaşığı okaliptüs yağı. Temiz bir beze püskürtün ve silin. Okaliptüs yağının kokusunu sevmiyorsanız, çay ağacı yağı ile değiştirebilirsiniz.

AKAR NEDİR?

Tıbbi adıyla ”mite” halk arasında daha çok ”akar” olarak bilinen bu mikroskobik canlılar, görüntüleri her ne kadar tiksindirici olsa da, bizimle beraber yaşarlar. Bu parazit niteliğindeki böcekçikler halı, kilim, yorgan gibi evin temel gereksinim eşyalarının içinde barınırlar. Yaşamları için gerekli besini, deri döküntülerimizle karşılarlar.

Su ihtiyaçlarınıysa, havadaki nemden elde ederler. Bu da demek oluyor ki, yaşadığımız ev biraz da nemliyse, akarların üremeleri için uygun bir ortamdır. Bir de evdeki halı, kilim ve benzeri örtüleri silkeleyerek temizlik yapıyorsak, kolaylıkla havada yayılarak burundan geçerler ve solunum yollarına ulaşarak alerjik astıma yol açarlar. Yumurtlayarak çoğalan 30-40 mikron (1 mikron metrenin binde biridir) büyüklüğündeki akarların, nemin yüzde 50’nin altında olduğu yerlerde yaşama şansları azalır. Her ortamda bulunabildikleri gibi, en çok yatak odalarında karşımıza çıkarlar.

Gümüşcül böcekleri ile başınız dertteyse Nem böceği nasıl yok edilir? Gümüş böceği için doğal çözüm yazımızı incelemelisiniz.

KURUBAKLAGİLLERİN BÖCEKLENMESİ

Kilerinizde sakladığınız un, tahıl ya da pirinç gibi kurubaklagiller böceklenebilir. Yiyeceklerin yakınında kimyasal böcek ilacı kullanmak da iyi bir fikir değil. Ancak bu böcekleri uzak tutmanın da kolay yolu var.

Bu böcekler yabani otların, defne yaprağının veya karanfilin kokusunu sevmiyor. Böcekleri kilerinizden uzak tutmak için yiyeceklerinizin üstüne ve kapların etrafına bir karanfil veya defne yaprağı bırakın.

İlginizi çekebilir: Evde güve neden olur? Güvelerden nasıl kurtulabilirim?

Sizin de evdeki böceklerden kurtulmanın yolları hakkında fikirleriniz varsa yorum kısmından bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.