mutfak dekorasyonu
mutfak dekorasyonu

Instagram’da paylaşmaya değer bir mutfağın stil sırları

Son güncelleme:

İster yepyeni bir mutfak planlayın isterseniz var olanı yeniden düzenleyin. Hayalinizde, sosyal medyada göstermekten gurur duyacağınız bir mutfak varsa, aşağıdaki adımları takip ederek başarıya ulaşmanız çok kolay.

Albera Delle parke, Peli.

1- AHŞAP SEÇİMLER YAPIN

Klasik çekicilik için ahşap döşeme kullanabilirsiniz. Renk seçimi için ekstra zaman ayırın. Beyaz ve açık gri seçerseniz, küçük mutfağınızı daha geniş gösterirsiniz. Bal rengi ahşap ise hoş bir görünüm yaratır ve kiri daha az gösterir. Koyu renk ise dramatik ama daha modern bir görünüm sağlar.

2- BAŞTAN PLANLAYIN

Mutfağınızı güncellemeye karar verdiniz ama nasıl bir dönüşümle mücadele ettiğinizi bilmiyorsunuz. İlk önce mevcut mutfağınızda neleri sevmediğinizi, neleri değiştirmek istediğinizi listeleyin. Mutfak cihazlarından, yerleşim ve depolamaya kadar her şeyi düşünün. Büyük bir değişim planlıyorsanız kolayca yüzleşebileceğiniz bir bütçe belirleyin. Bütçenizi planladıktan sonra, hayalinizdeki mutfağın ne kadara mal olacağını öğrenmek için bir piyasa araştırması yapın.

3- TEZGAHINIZI YENİLEYİN

Mutfağınızda lüks bir görünüm elde etmenin en iyi yollarından biri, zamana dayanacak çarpıcı çalışma tezgahlarına yatırım yapmaktır. Bütçeniz yeni bir dolabı karşılamasa bile şık bir tezgah, mutfağınızı anında canlandırır. Yüksek sıcaklıklara dayanabilen, kurulumu kolay ve daha uygun fiyatlı kuvars bir tezgah düşünebilirsiniz.

4- DOLAP KULPLARINI DEĞİŞTİRİN

Dolapların kulplarını değiştirerek mutfağınızda lüks bir etki elde edebilirsiniz. Deri ya da seramik bir malzemeden yapılmış bir kulp oldukça şık duracaktır.

5- MOBİLYALARINIZI CANLANDIRIN

Eğer mobilyanız eskidiyse onlara küçük bir makyaj yaparak yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Ada birimlerinden mutfak masa ve sandalyesine kadar her türlü parçayı boya ile bir-iki günde bambaşka bir havaya büründürebilirsiniz. Pürüzsüz bir yüzey elde etmek için boyayı uygulamadan önce yüzeylerinizi düzgünce astarlayın ve hazırlayın.

Çakmak Yapı.

6- ARMATÜRLERLE STİL KATIN

Eski armatürlerinizi yeni tasarım bir armatür ile değiştirmek mutfağınıza lüks bir görünüm eklemek için hızlı, ucuz ve zahmetsiz yollardan biridir. Özellikle krom bir armatür son derece hoş ve dikkat çekici durur.

Mutfak tezgahı modelleri 2020 – Tezgah seçerken dikkat edin

Beyoğlu karo, Seramiksan.
Karo, Koçtaş.

8- MOBİLYALARLA DESTEKLEYİN

Çarpıcı bir mutfak için mobilyalar da önemli. Bu konuda başarı sağlamak
için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var; mutfağı kaç kişi kullanıyor, hangi malzemelerden hoşlanıyorsunuz, ne tarz bir masa kullanmak istiyorsunuz, sandalye mi tabure mi kullanacaksınız? Tüm bunların yanı sıra dekorasyonu nasıl tamamlayacağınız da önemli. Örneğin mobilyalarınızın ön plana çıkmasını istiyor musunuz? Bunları belirledikten sonra seçiminizi yapın.

Ikea.

9- DRAMATİK GÖRÜNÜM ENJEKTE EDİN

Dramatik bir etki yaratmaya çalışın. Bunu renkler ve aksesuarlarla sağlayabilirsiniz. Koyu renk dolaplar mutfağınızı küçük gösterebilir, ancak beyaz duvarlar; açık renk tezgah malzemesi ve minimalist aksesuarlarla tamamlarsanız oldukça güzel görünebilir. Mesela yeşil tonlarındaki mutfak dolapları sezonun favorilerinden. Mücevher tonları, zeytin yeşili ve kahve tonlarını da tercih edebilirsiniz. Tüm bu renkleri pirinç ve altın renkte aksesuarlar ile tamamlayabilirsiniz.

Yurtbay Seramik.

10 İDDİALI OLUN

Instagram mutfaklarının çoğunda dikkat çeken bir özellik mutfak kapısındaki karatahta. Karatahtalar organize olmak için mükemmel bir yol. Önümüzdeki haftanın alışveriş listeleri, yemek planları ve hatırlatma notları için ideal olabilir.

11- PENCERELERİ GİYDİRİN

Yeni perdeler, yorgun bir dekorasyonu canlandırmanın daha az masraflı ve zahmetsiz yollarından biri. Mahremiyeti sağlamakla beraber mekana ayrı bir güzellik de katar. Polyester ve viskoz kumaş mutfak için uygun seçimler olur. Lavabo arkasında pencereniz varsa bu alanda su geçirmez kumaştan perdeleri tercih edebilirsiniz. Bu alanda ahşap jaluzi de kullanabilirsiniz. Hem ısıdan etkilenmezler hem de silinerek temizlenebilirler.

Sarkıt: 325,40 TL.,
trendyol.com

12- ELEGAN AYDINLATMALAR EKLEYİN

Doğru bir aydınlatma elemanı mutfağınızı değiştirebilir. Çalışma alanında kullanacağınız stil sahibi spotlar, mutfak masasının üzerine sarkın şık sarkıtlar mutfağın hoş görünmesinde etkili olabilir. Genel
aydınlatma için spot ve sarkıtlarla hoş bir kombin de yapabilirsiniz.

Mutfak için doğru aydınlatma nasıl olmalı?

13- HER ŞEYE BİR YER BULUN

Sosyal medyada beğendiğiniz mutfak fotoğraflarına dikkat ederseniz, çoğunluğunun akıllı depolama çözümlerinin bulunduğu düzenli mutfaklar olduklarını görürsünüz. Bu zihniyeti siz de kendi mutfağınızda benimseyin ve mutfağınızı düzenleyin. Mutfağınızda nerelere gizli depolama bölümleri yapabileceğinizi kontrol edin. Sorununuzu taşınabilir depolama üniteleri ile çözebilirsiniz. Ayaklı bir servis arabası bir depolama ünitesine dönüşebilir. Ayrıca bir ada ünitesine sahip değilseniz bu servis arabası size ekstra bir tezgah alanı da sağlar.

Mutfakta problem çözen 10 portatif ürün ve mutfak dolabı modelleri

Kelebek Mutfak.

14- DOLAPLARI FARKLI KILIN

Mutfağınızı yenilenmiş göstermenin bir yolu da mutfak dolaplarını boyamak. Mükemmel boyanmış mutfak dolaplarına sahip olmak için ilk önce tüm kol ve kulpları çıkarın. Sonra mutfak dolaplarınızı sabunlu su ile iyice silin. Uygun bir astar uygulayın ve sonrasında boyanızı küçük bir rulo
ile sürün.

Mutfak dolaplarını boyarken dikkat edilmesi gerekenler

15- ZEMİNDE VİNİL KULLANIN

Özellikle geniş ailelerin yaşadığı evlerin mutfaklarında zeminde vinil kullanmak uygun ve konforlu bir seçim olabilir. Vinil, hem temizlenmesi kolay hem de zor zarar gören bir malzeme olduğu için bu alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Banyo ve mutfak zeminlerinde son hamleler

16- ADA ÜNİTESİ İLE FARKLILAŞTIRIN

Bir ada ünitesi ile mutfakta bambaşka bir hava yakalamanız mümkün. Ünitenin üst kısmında tavandan asma şık bir raf ünitesi oluşturabilir ve bu alana mutfak gereçlerinizi yerleştirebilirsiniz.

Ada üniteler hakkında bilmeniz gerekenler

Mopa Mutfak.

17- ANKASTRE CİHAZLAR KULLANIN

Eğer mutfağınızı sıfırdan düzenliyorsanız mutfak cihazlarınızı ankastre olanlardan seçin. Böylece düzenli bir görünüm sağlarsınız.

Mutfakta nereyi, ne ile, nasıl temizlemeli?

Silverline.

18- DAVLUMBAZINIZ GÖZ KAMAŞTIRSIN

Mutfağınızda özel tasarım ürünlere de yer verebilirsiniz. Örneğin özel tasarımlı bir davlumbaz mutfağınızda şık bir görünüm yakalamanıza yardımcı olabilir. Ancak davlumbazın tasarımının yanı sıra sessiz çalışmasına ve kolay temizlenmesine de dikkat edin.

Davlumbaz seçiminin altın kuralları

Doğru davlumbazı nasıl seçersiniz? En iyisi hangisi?

19- DUVARDA “WOW” ETKİSİ YARATIN

Mutfağınıza bir ifade ekleme fikrini seviyorsunuz ancak daha dramatik bir boya tonu kullanmaktan endişe duyuyorsunuz? Ana duvarlarınız için nötr bir renk tonu ve bir duvarda daha derin zengin bir ton kullanabilir ya da yemek alanı gibi bir bölgeyi vurgulayabilirsiniz. Dikkat çekmek için bir mobilya ya da aydınlatmanızın yarısını da boyayabilirsiniz.

Beyaz mutfak tasarımı fikirleri 2020 – Beyaz dolap modelleri

Koçtaş.

20- BEYAZ EŞYALARI RENKLENDİRİN

Renkli beyaz eşyalar son yıllarda çok moda. Dilerseniz mutfağınıza onlarla ya da küçük ev aletleri ile renk katabilirsiniz. Örneğin mavi bir buzdolabı mutfağınızda bir anda çarpıcı bir etki yaratabilir.

Beyaz eşyaların ömrü ne kadardır?

Bosch.