davlumbaz
davlumbaz

Davlumbaz seçiminin altın kuralları

Bir davlumbazın ana görevi her ne kadar kokuları yok etmek ve buharı çekmek olsa da, mutfağa yakışması ve estetik durması da önemli bir kriter. İşte davlumbaz seçerken dikkat edilmesi gereken hızlı şifreler..

RENK Mutfakta koku ve hijyende maksimum korumaya yönelik performans sergileyen Extended davlumbaz, vizon rengi ile dekorasyona farklı bir alternatif de oluşturuyor, Silverline.

KÜÇÜK MUTFAKLAR İÇİN NASIL DAVLUMBAZ SEÇMELİ?

 Küçük mutfaklar için iki tür seçeneğiniz var. Birisi duvar tipi davlumbazlar, diğeri ise sürgülü aspiratörler. Sürgülü olanlar kullanılmadığında geri doğru itilerek kompakt bir forma bürünür ve böylelikle neredeyse fark edilmeyen bir detay halini alırlar. Duvar tipi davlumbazlarda daha fazla emiş gücüne sahip olsun isterseniz teleskopik olanları tercih edebilirsiniz.

Davlumbaz ölçüleri

DAVLUMBAZ ÖLÇÜLERİ NASIL OLMALI? 

Davlumbazın emiş gücü havayı temiz tutabilecek kadar iyiyse aslında ölçülerinin ne olduğunun pek bir önemi kalmaz. Burada ölçü bakımından dikkat etmeniz gereken nokta davlumbazın ölçüsü ile mutfağınızın ölçülerinin birbirine orantılı olması. Aksi halde davlumbaz çok ön planda ve orantısız bir büyüklükte görünecektir.

DAVLUMBAZIN EMİŞ GÜCÜ NASIL OLMALI?

Küçük mutfaklarda büyük mutfaklara oranla emiş gücü daha az olan bir davlumbaz veya aspiratör tercih ederek kokuları kolaylıkla dışarı tahliye edebilirsiniz. İhtiyacınız olan minimum emiş gücünü hesap edebilmek için mutfağınızın hacmini yani odanın yükseklik, genişlik ve derinlik değerlerini 10 ile çarparak bulabilirsiniz.

DAVLUMBAZ HAVAYI NASIL TEMİZLİYOR?

Davlumbazların iki tür çalışma şekli vardır. Bir kısmı içerideki havayı emerek dışarı atarlar. Bunların kokuları daha iyi dışarı attığı düşünülüyor. Hatta % 30 gibi bir performans farkı var aralarında. Diğeri ise içerideki havayı emer, filtre ederek temiz bir biçimde tekrar geri verir.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN DAVLUMBAZ MODELLERİ

Popüler eğilimler neler? Davlumbazla ile ilgili en popüler seçenek ankastre olanlar. Ocağın üzerinde ya da yanında konumlandırılan bu davlumbazlar hiçbir biçimde fark edilmeyecek kadar estetik detaylar. Davlumbazın motoru ocağın hemen altındaki dolapta konumlandırılıyor. Böylelikle yüzeyde görünen hiçbir şey olmuyor.