Beyaz eşyaların ömrü ne kadardır?

0

Kullandığınız küçük ev aletleri ya da beyaz eşyaların ömrünün ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Peki ya aslında onları daha uzun süre kullanabileceğinizi ve ömürlerini uzatmanın püf noktalarını?

Elektrikli süpürge (Ömrü: 5-7 yıl)
Ömrünü uzatmanın sırrı: Birkaç kullanımdan sonra filtrelerini temizleyin. Hortum ya da sapını tıkayan bir engel olmadığından emin olun. Torbanın doluluğu da önemli bir detay. Hortumun torba ile buluştuğu deliği tıkayan bir şey varsa bu da süpürgenin doğru çalışmamasına sebep olur. Ne zaman yenisini almalı? Motoru yanarsa ya da dış iskeleti çatlarsa yeni bir süpürge alabilirsiniz. Çünkü tamir ettirmek en az yenisini almak kadar masraflı olacaktır.
Çamaşır makinesi (Ömrü: 8-12 yıl)
Ömrünü uzatmanın sırrı: Çamaşır makinesinin düz bir yüzey üzerinde olduğundan emin olun. Önerilenden daha fazla deterjan kullanmamaya ve çamaşır yüklememeye özen gösterin. Çamaşırların ceplerinde kesici aletlerin kalmadığından emin olun. Sivri objeler makinede sızıntılara sebep olabilir. Ne zaman yenisini almalı? Makine çalışırken trenin çıkardığı sese benzer bir gürültü çıkarıyorsa makineniz sizi yarı yolda bırakmak üzere demektir. Çamaşır makinesini tamiri oldukça pahalıya mal olabilir. Bu sebeple yenisini almak çok daha akıllıca olabilir. Özellikle de makinenizin yaşı on seneyi çoktan doldurduysa…

Kurutma makinesi (Ömrü: 10-12 yıl)
Ömrünü uzatmanın sırrı: Kurutma makinesini fanlarını her yıl mutlaka servis çağırarak temizletin. Ön panel ve kurutma makinesinin iç kısmını da kontrolden geçirmeyi unutmayın. Ne zaman yenisini almalı? Eğer bir defada iki tamir birden yaptırmanız gerekiyorsa ya da motor kaynaklı bir arıza varsa kurutma makinesini değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Bulaşık makinesi (Ömrü: 13-15 yıl)
Ömrünü uzatmanın sırrı: Genellikle bulaşık makinesinin alt kısmında yer alan filtreleri kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bu kısım bulaşık makinesinin suyu tahliye etmesini sağlayan kısımdır ki burayı tıkayan herhangi bir şey onun doğru çalışmasını engeller. Ne zaman yenisini almalı? Eğer bulaşık makinesi alt kısımdan sızıntı yapıyorsa ya da pompası çalışmıyorsa bulaşık makinesini yenileyebilirsiniz.

Fırın (Ömrü: 13-16 yıl)
Ömrünü uzatmanın sırrı: Fırını kullandıktan hemen sonra kirleri temizlemeyi ihmal etmeyin. Özellikle set üstü ocak kısmında ateşlemeyi sağlayan kısımda biriken kirler gazın akışını engeller. Ayrıca elektrikli olan modellerde yangına bile sebep olabilir. Fırının içindeki kirler ise duman yapar hatta bazen patlayıcı özellik bile gösterebilir. Ne zaman yenisini almalı? Düğmelere bastığınızda fırın hiç yanıt vermiyorsa muhtemelen fırınınız artık ömrünü tamamlamış demektir. Fırın ısınmıyorsa tamir ettirmek çok daha pahalıya mal olacağından yenisini almanızda fayda var.

Buzdolabı (Ömrü: 10-14 yıl)
Ömrünü uzatmanın sırrı: Buzdolabının kompresörünü koruyan ızgaraları yılda en az bir ya da iki kez bir elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyin. Genellikle ya buzdolabının altında ya da arka kısmında yer alırlar. Periyodik olarak buzdolabının kapak kısmındaki lastiklerin hava sızdırıp sızdırmadığına dair kontrollerinizi yapın. Aksi halde bu motorun çok daha fazla ısınmasına ve enerji harcamasına sebep olacaktır. Ne zaman yenisini almalı? Eğer deep freze kısmı ve buzdolabı yeterli soğutmayı yapmıyorsa buzdolabı artık görevini yerine getiremiyor demektir. Buzdolabının tüm parçaları değiştirilebilir. Ancak soğutma sistemi hariç!

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.