beyaz eşyaların ömrü
beyaz eşyaların ömrü

Beyaz eşyaların ömrü ne kadardır?

Kullandığınız küçük ev aletleri ya da beyaz eşyaların ömrünün ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Peki ya aslında onları daha uzun süre kullanabileceğinizi ve ömürlerini uzatmanın püf noktalarını?

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGENİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Elektrikli süpürge (Ömrü: 5-7 yıl)

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGENİN ÖMRÜNÜ UZATMANIN SIRRI

Birkaç kullanımdan sonra filtrelerini temizleyin. Hortum ya da sapını tıkayan bir engel olmadığından emin olun. Torbanın doluluğu da önemli bir detay. Hortumun torba ile buluştuğu deliği tıkayan bir şey varsa bu da süpürgenin doğru çalışmamasına sebep olur.

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE NE ZAMAN YENİLENMELİ?

Motoru yanarsa ya da dış iskeleti çatlarsa yeni bir süpürge alabilirsiniz. Çünkü tamir ettirmek en az yenisini almak kadar masraflı olacaktır.

Çamaşır makinesi

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Beyaz eşyaların ömrü – Çamaşır makinesi (Ömrü: 8-12 yıl)

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN ÖMRÜNÜ UZATMANIN SIRRI

Çamaşır makinesinin düz bir yüzey üzerinde olduğundan emin olun. Önerilenden daha fazla deterjan kullanmamaya ve çamaşır yüklememeye özen gösterin. Çamaşırların ceplerinde kesici aletlerin kalmadığından emin olun. Sivri objeler makinede sızıntılara sebep olabilir.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ NE ZAMAN YENİLENİR?

Makine çalışırken trenin çıkardığı sese benzer bir gürültü çıkarıyorsa makineniz sizi yarı yolda bırakmak üzere demektir. Çamaşır makinesini tamiri oldukça pahalıya mal olabilir. Bu sebeple yenisini almak çok daha akıllıca olabilir. Özellikle de makinenizin yaşı on seneyi çoktan doldurduysa…

KURUTMA MAKİNESİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Beyaz eşyaların ömrü – Kurutma makinesi (Ömrü: 10-12 yıl)

KURUTMA MAKİNESİNİN ÖMRÜNÜ UZATMANIN SIRRI

Kurutma makinesini fanlarını her yıl mutlaka servis çağırarak temizletin. Ön panel ve kurutma makinesinin iç kısmını da kontrolden geçirmeyi unutmayın.

KURUTMA MAKİNESİ NE ZAMAN YENİLENİR?

Eğer bir defada iki tamir birden yaptırmanız gerekiyorsa ya da motor kaynaklı bir arıza varsa kurutma makinesini değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

BULAŞIK MAKİNESİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Beyaz eşyaların ömrü – Bulaşık makinesi (Ömrü: 13-15 yıl)

BULAŞIK MAKİNESİNİN ÖMRÜNÜ UZATMANIN SIRRI

Genellikle bulaşık makinesinin alt kısmında yer alan filtreleri kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bu kısım bulaşık makinesinin suyu tahliye etmesini sağlayan kısımdır ki burayı tıkayan herhangi bir şey onun doğru çalışmasını engeller.

BULAŞIK MAKİNESİ NE ZAMAN YENİLENİR?

Eğer bulaşık makinesi alt kısımdan sızıntı yapıyorsa ya da pompası çalışmıyorsa bulaşık makinesini yenileyebilirsiniz.

FIRININ ÖMRÜ NE KADARDIR?

Beyaz eşyaların ömrü – Fırın (Ömrü: 13-16 yıl)

FIRININ ÖMRÜNÜ UZATMANIN SIRRI

Fırını kullandıktan hemen sonra kirleri temizlemeyi ihmal etmeyin. Özellikle set üstü ocak kısmında ateşlemeyi sağlayan kısımda biriken kirler gazın akışını engeller. Ayrıca elektrikli olan modellerde yangına bile sebep olabilir. Fırının içindeki kirler ise duman yapar hatta bazen patlayıcı özellik bile gösterebilir.

FIRIN NE ZAMAN YENİLENİR?

Düğmelere bastığınızda fırın hiç yanıt vermiyorsa muhtemelen fırınınız artık ömrünü tamamlamış demektir. Fırın ısınmıyorsa tamir ettirmek çok daha pahalıya mal olacağından yenisini almanızda fayda var.

BUZDOLABININ ÖMRÜ NE KADARDIR?

Beyaz eşyaların ömrü – (Buzdolabının Ömrü: 10-14 yıl)

BUZDOLABININ ÖMRÜNÜ UZATMANIN SIRRI

Buzdolabının kompresörünü koruyan ızgaraları yılda en az bir ya da iki kez bir elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyin. Genellikle ya buzdolabının altında ya da arka kısmında yer alırlar.

Periyodik olarak buzdolabının kapak kısmındaki lastiklerin hava sızdırıp sızdırmadığına dair kontrollerinizi yapın. Aksi halde bu motorun çok daha fazla ısınmasına ve enerji harcamasına sebep olacaktır.

BUZ DOLABI NE ZAMAN YENİLENİR?

Eğer deep freze kısmı ve buzdolabı yeterli soğutmayı yapmıyorsa buzdolabı artık görevini yerine getiremiyor demektir. Buzdolabının tüm parçaları değiştirilebilir. Ancak soğutma sistemi hariç!

Ev aletlerinin ömrünü uzatmanın yolları

Ayna alırken nelere dikkat etmeliyiz? A’dan Z’ye ayna dekorasyonu