Mutfak dolaplarını boyarken…

Eski mutfak dolaplarınızı boya ile yenileyerek değiştirme masrafından tasarruf etmeyi mi düşünüyorsunuz? Renginizi seçin ve boyamaya başlayalım!

Mevcut mutfak dolaplarınızı sadece boyayarak tüm mutfağınızın görünümünü hiçbir şeyi bozmadan güncelleyebilirsiniz. İster yeni bir renk şeması deneyin, isterseniz mevcut boyanızı yeniden canlandırın, bu değişim sayesinde hem zamandan, hem de maliyetten kazanacaksınız.

BAŞLAMADAN ÖNCE Boya yapmadan önce tüm malzemelerinizi hazır edin. Tüm malzemeleri bir arada bulabileceğiniz yerler yapı marketler ya da nalburlar. İhtiyacınız olan malzemeler ise; zımpara kağıdı, akrilik ya da yağlı boya, küçük rulo, ince fırça, astar, maskeleme bandı, örtü, bez. Eğer dolaplarınızda tebeşir boyası (karatahta) kullanmayı karar verdiyseniz yüzeyi korumak için üzerine tebeşir boyası cilası da sürün.

DOLAPLARI HAZIRLAYIN İlk önce kapak ve çekmece kulplarını dikkatlice çıkarın ve bir tarafa koyun. İstenmeyen boya izlerini önlemek için menteşe ve cam panellerin kenarlarını maskeleme bandı ile kapatın. Ayrıca çalışma alanı ve zeminin üzerini de örtü ile kaplayın.

YÜZEYLERİ TEMİZLEYİN Sabunlu su ve bir bez kullanarak, dolapların içini ve kapaklarını iyice silin. İyice temizlendiğinden emin olmak için bu işlemi iki kez yapın.

AHŞABI ZIMPARALAYIN Eğer dolaplarınız ahşapsa yüzeylerini zımpara kağıdı ile zımparalayın. Yalnız ahşabı çok derin zımparalamayın. Sadece boyanın yüzeye tutunması için iyi bir yüzey oluşturun. Eğer dolaplarınız parlak laminattan yapılmışsa bu adımı atlayın.

BİR KAT TABAN UYGULAYIN Dolaplarınızın yüzeyine bağlı olarak onları boyaya hazırlamak için bir kat astar uygulayın. Düz bir yüzey elde etmek için ve herhangi bir damlamayı engellemek için uygulamayı fırça yerine küçük bir rulo ile yapın.

FİNALE DOĞRU Dolaplarınız için uygun bir boya seçin. Yüzeylerin çizilmelere karşı korunmasına yardımcı olabilecek sert yüzey elde edebileceğiniz bir boyayı tercih edin. Boyayı yaparken küçük bir rulo tercih edin. İlk katı uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ardından ikinci katı boyayın. Boya tamamen kuruduğunda maskeleme bandlarını çıkarın. Dolap ve çekmecelerin kulplarını yeniden yerine takın.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ