Feng Shui’ye göre erik çiçeğinin anlamı

Son güncelleme:

Feng shui’de özellikle önemli olan birkaç çiçek var ve bunlardan biri de erik çiçeği. Peki erik çiçeği sembolizmi ve anlamı nedir? Evde nasıl kullanabiliriz? İşte yanıtı…

Feng shui , etrafımızdaki boşluklarla nasıl etkileşime girdiğimize bakmanın bir yoludur. Birçok yönden feng shui’nin amacı, doğal dünyanın döngüleriyle bağlantı kurmamıza yardımcı olmaktır. “Feng shui” kelimeleri aslında “rüzgar” ve “su” anlamına gelir, tüm canlıların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu iki doğa unsuru: hidrasyon ve hava veya nefes. 

Evlerimizde doğayla daha derinden bağlantı kurmak için feng shui ilkeleriyle çalışmanın birçok farklı yolu vardır. Bunu yapmanın basit bir yolu , bitkiler ve çiçekler gibi doğanın sembollerini getirmektir. Feng shui’nin doğduğu bölge olan Çin’de özellikle önemli olan birkaç çiçek var ve bunlardan biri de erik çiçeği. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Feng Shui’ye göre evde düzen nasıl olmalı?

Feng Shui’de Erik Çiçeği Sembolizmi ve Anlamı

Feng Shui'ye göre erik çiçeğinin anlamı

Erik çiçekleri, genellikle beş taç yaprağı olan yumuşak, narin çiçeklerdir. Asya’nın birçok yerinde kış sonlarında, erik ağaçlarının dallarını süsleyen bu pembe veya beyaz çiçek kümelerini görebilirsiniz. Erik çiçeği, Asya kültüründe asil bir çiçek olarak kabul edilir. Aynı zamanda Asya kültüründe dört mevsimle ilgili dört uğurlu çiçekten biridir. Erik çiçeği kışın amblemidir, ilkbahar şakayıkla, yaz nilüferle ve sonbahar kasımpatı ile ilişkilendirilir. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Feng Shui’ye göre yatak odası renkleri: 5 püf nokta

Feng Shui'ye göre erik çiçeğinin anlamı

Asya’da kışın sonlarına doğru açan ilk meyve ağaçlarından biri olan erik çiçeği, uzun ve soğuk bir mevsimden sonra umut veren bir çiçek olarak kabul edilir. Kışa bağlı olan element sudur ve su elementi karanlık, sessizlik ve soğuk ile bağdaştırılır. Erik çiçeklerini görmeye başladığımızda bize bir umut ışığı verirler, baharı ve yeni başlangıçları hatırlatırlar. 

Bu sembolik ve zarif çiçek genellikle Budist tapınaklarında lotus, şakayık ve krizantem ile birlikte sunulur. Ayrıca uzun ömürlülükle de bağlantılıdır çünkü çiçekler ağaçta uzun süre dayanır. Erik çiçekleri tipik olarak Çin’in beş klanını temsil edebilecek beş taç yaprağına sahiptir. Feng shui’de beş de uğurlu bir sayıdır çünkü beş elementi temsil edebilir. Beş element ateş, su, ağaç (veya odun), metal, topraktır. Bu elementler birlikte etrafımızdaki dünyayı oluşturan farklı enerji türlerini temsil eder. Beş element sistemi, feng shui’yi bilgilendiren temel bir bilgeliktir ve her bir elementin birinin hayatında ve evinde nasıl ortaya çıktığına bakmak bize içgörü verebilir ve daha fazla denge yaratmamıza yardımcı olabilir.  

Erik çiçeği, baharı karşılamayı sembolize etmek için Ay Yeni Yılı çevresinde genellikle bir teklif ve dekorasyon olarak bulunur. Ayrıca, bu çiçekler daha sonra meyveye dönüştüğünden, yeni başlangıçlar için bir fırsat duygusu da vardır. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Feng Shui’ye göre en kötü 5 yatak başlığı örneği

Erik Çiçeği Evinizde Nasıl Kullanılır?

Feng Shui'ye göre erik çiçeğinin anlamı

Taze Erik Çiçeği Çiçek Aranjmanları

Kış sonu ve ilkbahar başında erik çiçekleri mevsimindeyken, erik çiçekleri içeren çiçek aranjmanlarını evinize getirebilirsiniz. Bu aranjmanı mekanınızın neresine yerleştireceğinize karar verirken sezgilerinizi takip etmenizi öneririz. Nereye koymak istediğinizden emin değilseniz, taze çiçekler her zaman bir giriş yolunda veya yemek masasında harika bir ektir. 

Erik Çiçeği Görüntülü Sanat Eseri

Ayrıca erik çiçeği görüntülerini sanat eseri şeklinde evinize getirebilirsiniz. Bu eseri yerleştireceğiniz odayı niyetinize göre seçmek isteyebilirsiniz. Örneğin, meditasyon alanınızdaki erik çiçeği resmi, geçiciliği ve güzelliği düşünmenize yardımcı olabilir. Daha fazla umut ve yeni başlangıçlara merhaba demek istiyorsanız, bu eseri evinizin girişine yerleştirmeyi deneyin. Banyonuza erik çiçeği sanatını da koyabilirsiniz – bu odadaki su erik çiçeğinin ahşap unsurunu besleyecek ve saflığı, uzun ömrü ve sağlığı destekleyecektir. 

Erik Çiçeği Çizmek

Erik çiçeğinin sembolizmiyle uğraşmanın bir başka yolu da onu çizmektir. Bu, güzelliğini gerçekten incelemenize ve hayran olmanıza ve bu çiçeği daha derinden tanımanıza olanak tanır. Yakınınızda açan erik çiçekleri varsa, bir eskiz defteri ile dışarı çıkıp gördüğünüzü çizmeyi deneyin. Dilerseniz bitmiş parçayı işiniz bittikten sonra evinize bile asabilirsiniz. 

Feng Shui’ye göre en iyi iç mekan bitkileri: 10 farklı öneri