Lotus çiçeği (Nilüfer) evde nasıl yetiştirilir? Bakımı ve püf noktaları

0

Lotus çiçeği (Nilüfer)

Lotus çiçeği nedir? Nasıl ekilir? Lotus çiçeğinin bakımı ve sulaması nasıl yapılır? Görüntüsü ile herkesi büyüleyen Lotus (Nilüfer) çiçeğinin bakımı oldukça kolay.

Lotus (Nilüfer) çiçeği bakımı, sulanması, yetiştirilmesi ve tüm detayları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Evim Dergisi “Çiçek Bakımları ve Çiçek Özellikleri” sayfası için anlattı.

LOTUS ÇİÇEĞİ NEDİR? *

Lotus çiçeği bir diğer adıyla nilüfer çiçeği iç alanlarda da bakımı yapılabilen bir çiçek türüdür. Ancak doğal ortamında, sulak ve çamurlu batak ortamlarda çok daha güzel bir şekilde açar.

LOTUS ÇİÇEĞİ EVDE YETİŞİR Mİ? *

Lotus çiçeği yani Nilüfer, evde yetiştirilebilir. Evlerin en sulak saksılarında yetişebilir. Su bitkisi olduğundan dolayı her zaman bol miktarda suya ihtiyaç duyar ve bu duruma çok dikkat edilmesi gerekir.

Lotus Çiçeği (Nilüfer)

LOTUS ÇİÇEĞİ BAKIMI VE SULAMASI *

Lotus çiçeği bakımında en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri tohumun tamamen sulu yerde bırakılmasıdır. Bol sulak yer her zaman gelişimi için fayda sağlayacaktır. Filizlerinin mutlaka su altında kalması çok önemlidir.

Filizler büyümeye başlayınca bir avuç toprak atmak gelişimi için etkili bir yöntemdir.

LOTUS ÇİÇEĞİ NASIL KOKAR? *

Büyük su alanlarında ve bataklık alanlarında görülen lotusun hem bakımı son derece kolaydır hem de her zaman güzel bir kokuya ve görünüme sahiptir.

LOTUS ÇİÇEĞİ NASILDIR? *

Renkli çeşitlere sahiptir. Ayrıca ince yaprak dokusuyla dikkat çeker.

LOTUS NASIL DİKİLİR? *

Lotus (Nilüfer) çiçeğinin tohumu temin edildikten sonra, ufak bir su dolu bardak içerisinde tohum bekletilebilir. Böylelikle filizlenme süreci başlar. Filizlenme gerçekleştikten sonra bitki büyük bir saksıya aktarılır.

Nilüfer çiçeği bakımına son derece özen gösterilmesi ve suyunun eksik edilmemesi gerekiyor.

LOTUS (NİLÜFER) ÇİÇEĞİ ANLAMI NEDİR? *

Nilüfer çiçeği mutluluk anlamı taşır.

NOT: Nilüfer (Lotus) gibi bitkilerin bulunduğu havuzunuz varsa Ağustos ayında eski yaprak ve solan çiçeklerin çürüyüp suyu zehirlemelerini önlemek için düzenli temizleyin.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.