Para ağacı nedir? A’dan Z’ye tüm detaylar

Para ağacı nedir? Para ağacı son zamanlarda oldukça sık duyulan konulardan bir tanesidir. Bolluğu, bereketi ve şansı ifade eden para ağacı sayesinde pek çok kişi bolluğu elde ettiğini düşünüyor. Bu nedenle bu güzel ağaca pek çok evde yer verildiği biliniyor. Halk arasında bilinen ismi ile ‘bereket bitkisi’ Feng Shui felsefesinde yer alan bilgilere göre para getiriyor ve pek çok kişinin bolluğa ve berekete kavuşmasına neden oluyor. Güney Afrika kökenli olan bu bitkinin parlak bir görünüme sahip olduğu ve genellikle Uzakdoğu ülkelerinde daha fazla sevildiği ve tercih edildiği biliniyor.

Para ağacı nedir

Para ağacı, en genel ifade ile sukulentlerden bir tanesi! Sukulent ailesine ait olan bu ağaç, bereketi getirmesi sebebiyle oldukça fazla seviliyor. Uğurlu olarak görülmesi de tercih edilmesinin sebepleri arasında bulunuyor. Bu nedenle eğer evinizde bereketi getiren bir bitkinin varlığına ihtiyaç duyuyorsanız tercihinizi para ağacından yana kullanabilirsiniz! Peki, para ağacının Latince ismi nedir?

Para ağacı bakımı ile ilgili tüm bilgilere “Pachira para ağacı bakımı püf noktaları! Budama, sulama, çoğaltma” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Para Ağacının Latince İsmi Nedir?

pachira-para-ağacı bakımı, sulama, çoğaltma
Pachira para ağacı

Para ağacı, ismi Latince kökenli olan ağaçlar arasında yer alıyor.  Bu nedenle para ağacının farklı dillerde pek çok ismi bulunuyor. Eğer sizler de para ağacını satın almak istiyor ancak bu ağacın diğer dillerdeki adını bilmiyorsanız yazımızdan tüm bu bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Para ağacı, Türkçe ve diğer Türk lehçelerinde para bitkisi, bereket bitkisi, para çiçeği olarak biliniyor. İngilizcede Money Plant, Latincede ise Crassula Ovata olarak anılıyor. Yurt dışında oldukça fazla yaygın olan bu ağacın bereket getirdiğine dair olan inancın ise Feng Shui felsefesinden kaynaklandığı biliniyor.

Para Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Para ağacı nedir

Para ağacının fiziksel olarak pek çok ayırt edici özelliği bulunuyor. Ancak beğendiğiniz ve almak istediğiniz para ağacının evinizde nasıl duracağı, para ağacı olup olmadığı gibi pek çok detayı bilmeniz için para ağacının özellikleri bilmeniz gerekiyor. Genel olarak para ağacının özellikleri arasında şu özellikler yer alıyor;

  • 15 metreye kadar büyüyebiliyor.
  • Tüm yıl yapraklarını dökmeden yaşayabiliyor.
  • Zehirli bir bitki değil, bu nedenle ağaçtan kaynaklanan zehirlenme vakası görülmüyor.
  • Yapraklarının oldukça büyük ve parlak olduğu görülüyor.
  • Kış ayları boyunca yaklaşık -5 dereceye kadar soğuğa direnç gösterebiliyor. Bu nedenle zorlu şartlara da uyum sağlayabilen bir ağaç olarak görülüyor.
  • İlginç çiçeklere sahip olmasıyla biliniyor. Ancak son derece görkemli olan bu ağaç, diğer ağaçların aksine çiçeklerini sabah değil akşam açıyor. Bu özelliği ile de diğer ağaç türlerinden ayrılıyor.
  • Ağacın çiçekleri son derece güzel kokuyor. Bu nedenle  de çok fazla kişi tarafından seviliyor.

Para Ağacı Nerelerde Yetişir?

Para ağacı pek çok yerde yetişen ağaç türlerinden biri olsa da bu ağacın kökeninin Güney Afrika ve Mozambik’e dayandığı biliniyor. Bu nedenle ağacın orijinallerini, yetiştiği ilk yeri görmek isteyen kişiler Güney Afrika ve Mozambik’i sık sık ziyaret ediyor. Ancak çeşitli şartlara uyum sağlayan bir ağaç olması nedeniyle evlerde dahi bu ağacın büyütülmesi mümkün. Eğer sizler de bir ağaca ev sahipliği yapmak istiyorsanız para ağacı alabilir ve bakımını üstlenebilirsiniz. 

Para Ağacı Nasıl Bakılır?

Para ağacı bakımı oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Su istemeyen ve detaylı bir bakıma ihtiyacı olmayan bu ağacı ışık alan bir yere koymanız yeterli. Güneş ışığı alması durumunda oldukça rahat bir şekilde büyüyebilecek olan para ağacını gün içerisinde 6 saat kadar güneş ışığı alabileceği yere yerleştirebilir ve büyümesini bekleyebilirsiniz. Bu şekilde kusursuz bir para ağacı büyütmeniz mümkün.

Para Çiçeği (Crassula) bakım ve sulaması nasıl yapılır? Çiçek açar mı?

Para çiçeği evin neresinde durmalı? (Pachira)