Eve bolluk, bereket getirdiğine inanılan 7 taş

Son güncelleme:

Eve bolluk, bereket getirdiğine inanılan taşlar yüzyıllar boyunca var oldu. Modern bilim bu iddiaları reddetse de taşların gücü ya da yaydıkları enerjiye olan düşünceler onları hep popüler kaldı. Bu makalede çeşitli kültürlerde eve, bolluk bereket getirdiğine inanılan taşlara bakıyoruz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evdeki negatif enerjiden kurtulmak için 6 yol

İnsanlık tarihi boyunca çeşitli taşlar, kristaller bir tür şifa kaynağı olarak görüldü. En eski uygarlıklarından eski Mısır’a, antik Yunan’dan bugüne kadar pek çok farklı medeniyet ‘şifalı’ olduğuna inandığı taşları kullandı. Söz konusu taşlar alternatif tıpta da yer aldı. Ya da kimi kültürlerde iyi, pozitif enerji getirdiğine inanıldı.

Eve bolluk, bereket getirdiğine inanılan 7 taş - kaplan gözü taşı
Kaplan Gözü Taşı

Taşların zihin, beden ve ruh sağlığına iyi geldiği inancı hep var oldu. Ancak bu bilim tarafından desteklenen bir durum değil. Yani taşların sağlık konusunda modern tıb yerine geçmesi mümkün değil. Bazı araştırmalar plasebo etkisi sağlayabileceklerini öne sürse de, kristaller büyük ölçüde sahte bilim olarak reddedildi.

pirit taşı
Pirit taşı

Bununla beraber farklı kültürlerde taşlara yönelik yüklenen anlamlar bugün de geçerli. Peki, örneğin eve bolluk, bereket getireceğine; eve iyi enerji çekeceğine inanılan taş ve kristaller neler? Birlikte bakalım…

ZENGİNLİKLE ÖZDEŞLEŞTİRİLEN TAŞLAR

Sitrin
Sitrin
  1. Kaplan gözü: Motivasyon sağladığı ve korkuyu azalttığı söyleniyor
  2. Pirit: Bolluğu çektiğine ve iş ve kariyerde motivasyonu artırdığına inanılıyor
  3. Sitrin: Coşkuyu, yaratıcılığı ve konsantrasyonu artırdığına inanılıyor. Zenginlik ve başarı getirdiğine inanılan bu taşın para kazanmak için ilham sağladığına yönelik de inanışlar vardır.
  4. Turkuaz: Duyguları yatıştırdığı ve iyi şansı çektiği düşünülüyor
  5. Safir: Bazı kültürlerde bereket taşı olarak biliniyor.
  6. Yeşim: Refah ve şans için getirdiğine inanılan bir taş.
  7. Yeşil aventurin: Fırsat taşı olarak bilinir, para kazanma fırsatlarını çektiğine inanılır

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Doğal taşlar ve özellikleri

NASIL KULLANILIR?

Eve bolluk, bereket getirdiğine inanılan 7 taş turkuaz taşı
Turkuaz taşı

Healthline’a konuşan Emma Halley, bu şifalı olan taşların evde kullanımı için “Onları evinizde, amacınızla ilişkili yerlere yerleştirebilirsiniz. Ya da örneğin, para kazanılan ofise pirit ve sitrin yerleştirilebilir” diyor. Maddi anlamdaki zenginliğin Feng Shui’de sembolize edildiği yön güneydoğudur. Bu nedenle bereket getirdiğine inanılan taşların evin güneydoğusuna konulması gerektiği belirtilir. Bir de evin Bolluk/Bereket köşesi söz konusu. Yine Feng Shui’ye göre evinizde ya da bir odada sırtınızı giriş kapısına vererek karşıya baktığınızda sol köşe bolluk-bereket köşesidir. Örneğin yatak odasının veya ofisin ana kapısında durup içeriye bakarsınız. En soldaki alan, yatak odanızın veya ofisinizin zenginlik köşesidir.

safir
Safir taşı

FENG SHUİ’YE GÖRE EVE BOLLUK GETİREN 3 TAŞ

The Spruce ise Feng Shui’ye göre eve bolluk getirdiğine inanılan 3 taşı paylaşıyor. Haberde şu yorumlar var:Kariyerinizde veya işinizde daha müreffeh olmak istiyorsanız, bu niyetle ev ofisinize veya masanıza bir kristal yerleştirmeyi deneyin.

Yeni enerji ve fırsatları karşılama söz konusu olduğunda ön kapınız da önemli bir yerdir, bu nedenle evinizin girişine bir kristal yerleştirmek isteyebilirsiniz.

yeşim taşı
Yeşim taşı

Daha fazla bolluğu davet etmek için en sevdiğimiz kristallerden birkaçı şunlardır:

  1. Sitrin: Sitrin binlerce yıl boyunca kullanıldı. Yüzyıllar önce sitrin taşının sinirleri yatıştırdığına inanılıyordu.Kimi Roma mücevherlerinde sitrin taşı kullanılırdı. Adının Fransızca “limon” kelimesinden ( citron ) türetildiğine inanılıyordu. Sitrinin evde para ile ilgili köşelere ya da işyerinde örneğin bir yaza kasaya konulabileceğine inanılıyor.
  2. Ametist: Yüzyıllardır bu mor taşın koruyucu, iyileştirici ve arındırıcı olduğuna inanılır. Ametist adı sarhoşluğa karşı bir çare anlamına gelen Yunanca ametistos’tan türemiştir.
  3. Pirit: Pirit hakkında hedeflere ulaşmak için kişisel özgüven ya da azmi artırdığı inancı vardır.
Eve bolluk, bereket getirdiğine inanılan 7 taş Yeşil aventurin
Yeşil aventurin

Feng Shui’ye göre evde düzen nasıl olmalı?