Kasımpatı (krizantem) bakımı nasıl olmalı? Özellikleri nelerdir?

kasımpatı-bakımı

Kasımpatı bakımı kolay bitkilerden biridir. Papatyagiller familyasına ait olan krizantem ya da Kasımpatı (Chrysanthemum) otsu gövdeli ve yıllık yaşayan bir bitkidir. Kasımpatı bitkisinin çiçeklerinin rengi sarı, beyaz veya pembe olur.

KASIMPATI ÖZELLİKLERİ *

Kasımpatı (krizantem), 50–150 cm kadar büyüyebilir. Büyük çiçek başlarına sahip sarı, turuncu, kırmızı, beyaz renkleri mevcuttur.

Ülkemizde kasımpatının çokça renkleri mevcuttur. Kasımpatı papatya cinsinin en büyüğüdür.  Vazoluk çiçekler içerisinde en dayanıklı ve en uzun ömürlü çiçektir.

Dikim aralığı 15–20 cm olup, yaklaşık bir buçuk ay kadar çiçekte kalır. Torf+gübre karışımı harçlı topraklarda yetişir. Bahçe, balkon ve teraslarda kullanılabilir.

KASIMPATI NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR? *

Kasımpatı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar. Ev ve balkonlarda ise Eylül ve Ekim aylarında çiçeklenmeye başlar. Ekimin yapıldığı aya göre yaz aylarında çiçeklenir. 

KASIMPATI ÇİÇEĞİ ANLAMI NEDİR? *

Kasımpatı çiçeği bolluk anlamı taşır. Bir saksısında yüzlerce çiçeği olabilen kasımpatının bir dalında ise birden fazla çiçeği olması bolluk ve bereket anlamına gelir.

kasımpatı krizantem

KASIMPATI GÜNEŞİ SEVER Mİ? *

Kasımpatı bakımı için güneş ihtiyacı da önemlidir. Güneşli ve yarı gölge ortamlarda bakılmayı sever.

Kuruyan çiçeklerini makas yardımıyla temizlediğinizde daha iyi gelişim gösterecektir.

Toprağının nemli olmasını ister. Fakat nemli olması demek toprağın ıslak kalması anlamına gelmez.

KASIMPATI NE ZAMAN DİKİLİR? *

Kasımpatı tohumlarını ocak ayından mart başına kadar gerçekleştirebilirsiniz. Çimlenme süreci hızlıdır. Çiçeklenme süreci ise yaz mevsimi boyunca gerçekleşir.

KASIMPATI NASIL ÇOĞALTILIR? *

Kasımpatı (krizantem) çoğaltmak için tohum kullanabilirsiniz. Nemli uygun toprak yüzeyine kasımpatı tohumları ekilir. Yüzeyi 1-2 cm toprakla kapatılır. Toprak üzerine sera etkisi yaratmak için şeffaf poşet ya da jelatin kapatıp çimlenme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Yaklaşık üç hafta içerisinde çimlenmeye başlar. Filizler gözlemlendikten sonra daha geniş saksılara alınarak dikilebilir.

Kasımpatı

KASIMPATI ÇİÇEKLERİ DÖKÜLÜYOR *

Merhaba, Bahçeyle uğraşmaya yeni başlıyorum. Kasımpatı çiçeklerim yakın zamana kadar oldukça sağlıklıydı. Çiçekleri dökülmeye başladı. Nasıl budamalıyım? Ayşe Ak

Merhaba, Kasımpatı çiçeklerinizin kalitesinin bozulduğunu düşünüyorsanız, kökün 10 santimetre yukarısından bitkinizi budayın. Kestiğiniz dalların üzerinde en az üçer göz bırakarak parçalara ayırın. Altta kalan gözleri toprağın içinde kalacak şekilde bir saksıya dikin.  Toprağını nemli tutun. Bitkiniz bahar döneminde filiz verecektir.

SONBAHAR KASIMPATI İLE RENKLENSİN *

Sonbahar ayları elbette renklerin söneceği anlamına gelmez. Balkonunuz, evinizin girişine veya bahçenize top top ve göz dolduran kasımpatılar alabilir, hatta onları mevsim renklerine uygun kahverengi sepetlerin içine yerleştirerek etkilerini daha da artırabilirsiniz. Çok yıllık olan bu çiçekler bir sonraki güzde de sizi memnun etmeye devam edecektir.

Kasımpatı dekorasyon

Kumkuat ağacı bakımı püf noktaları

Hangi vazoya hangi çiçek konulur? Vazo çeşitleri ve özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ev-terapisti

Ev terapisti yanıtladı: Evdeki pembe görüntüden nasıl kurtulurum?

DUVAR-BOYARKEN-DİKKAT edilmesi gerekenler

Duvar boyası rengi nasıl seçilir? Duvar boyarken nelere dikkat edilmeli?