Feng Shui’ye göre mutlu ev formülleri

Son güncelleme:
Feng Shui ile dekorasyon

Günlük hayatta, bir mekanda sıkılmadan saatler geçirebiliyorken bazılarında “Buradan bir an önce çıkmalıyım!” hissine kapılırız. Peki mekanlar arasında bu kadar büyük bir fark nasıl oluşuyor hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevaplarından biri Feng Shui olabilir mi?

BAŞLAMADAN ÖNCE: FENG SHUI NEDIR?

Feng Shui hayatımızda başarı, sağlık, zenginlik, mutluluk, pozitif şans ve enerjiyi kendimize çekmemize yardımcı olan bir uygulama sanatı. Uzakdoğu’da chi denilen, bir yaşam enejisinin varlığına inanılır. Doğada, evrende, bedenlerimizde, yaşadığımız her yerde bulunur. Doğru düzenlemelerle yönlendirilmiş mekanlar, doğru titreşimlerle beslenir, istenilen hedefe ulaşır. Ama yanlış seçimlerle dekore edilmiş, hatalı düzenlemelere sahip mekanlar negatif yıkıcı döngünün esiri olur. Olumsuz konumlama nedeniyle azalarak yok olur; çünkü Feng Shui uygulaması bir kişinin hayat kalitesini belirler, yaşam standardının yükselmesine olanak verir.

FENG SHUI ILE YÖN DUYGUSU

Doğu pusula yönü, büyümeyi ve gelişmeyi destekler. İyi aile ilişkileri, sosyal yaşam, arkadaşlar ve sağlığımızla ilgilidir. Aile bireylerinden biri sağlık sorunu yaşıyorsa, aile ilişkileri kopuksa evinizi ahşap mobilyalar, canlı sağlıklı bitkiler ile dekore edebilirsiniz.

Güneydoğu pusula yönü, aile üyelerine bolluk ve bereket getirir. Para, kısmet, maddi kazanç ve bereketle ilgilidir. Daha fazla maddi kazanç sağlamak ve birikim yapmak istiyorsanız bahçenize minik süs havuzu, şelale yerleştirebilir; iç mekanda ise şans bambuları, küçük saksı bitkileri, 8 turuncu balık ve 1 siyah balıklı bir akvaryuma yer açabilirsiniz. Çocuklarınızla problem yaşıyorsanız, işiniz yaratıcılık gerektiriyorsa, çocuk sahibi olmak istiyorsanız, pastel renkler kullanarak, metal aksesuarlara yer vererek, beyaz mobilyalar, oturma gurupları seçerek batı pusula alanını canlandırmanız gerekir.

Yaşamdaki doğru zamanda, doğru yerde ve doğru insanla olmak kuzeybatı pusula yönünün enerjisini açıklar. Görüp gezmek istediğiniz ülkeler varsa, hayatınıza destek enerjisini çekmek istiyorsanız, size destek olacak insanlara ihtiyacınız varsa kuzeybatı pusula yönünü aktive etmelisiniz. Büyük metal aksesuarlar, gümüşler, gri ve beyaz renkler, dekorasyonda olmalıdır. Bu tarz bir yerleşim ve dekorasyonla hayatımıza iyilikleriyle katkıda bulunacak insanları davet etmiş oluruz. Yapmış olduğunuz seyahatlerde satın aldığınız obje ve aksesuarları da bu alanda sergileyebilirsiniz.

Kuzey pusula yönü, özellikle çalışan kişilerin iş hayatlarında ilerlemesi için büyük destek ve şans getirir. İşinizde, kariyerinizde istediğiniz yerde değilseniz bu pusula yönünün enerjisini artırmanız gerekir.

ODA ODA MUTLULUK SIRLARI

YATAK ODASI

En önemli detay odada ayna bulundurmamak. Ayna varsa önüne paravan getirilebilir. Aydınlatmalar ile aynalar Feng Shui’de güçlü ögeler. Işık ile özdeşleşiyorlar. Bu sebeple yatak odasında aydınlatmanın da ışık şiddetinin düşürülmesi gerekiyor. Dimmerli elektrik anahtarları tercih edebilirsiniz. Pencereler büyükse ışığı geçirmeyen perdeler seçebilirsiniz. İnce perdeler ve tüller uykuyu bölebilir. Uyku bölen dikkat dağıtıcılardan biri de elektronik aletler. Elektronik gereçlerden gelen enerjiyi azaltmaya çalışın. Karyolada yatak başlığı kendinizi daha fazla güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Yatağınızı mümkünse kapıdan uzağa, kapıyı görmeyecek şekilde yerleştirin. Küçük yatak odaları daha güvende ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Bu sebeple Feng Shui’de makyaj masası, giysi dolabı gibi mobilyaları farklı bir odaya koymanız önerilir. Eğer yatak odanız yeterince genişse siz bölücüleri kullanabilirsiniz. Yatağın altına eşya, kitap yerleşimi yapılmaması da iyi enerji akışı için önerilir. Yatağınızın duvara yaslanmaması, mekanı ortalayacak şekilde tam ortada konumlandırılması gerekiyor.

MUTFAK

Mutfak ev trafiğinin en yoğun olduğu alanlardandır. Bu yüzden kendimizi iyi hissettiren sarı, beyaz gibi tonlar kullanılabilir. Sosyalliğin ön planla olduğu mutfaklarda sıcak tonlar tercihiniz olabilir. Canlı meyve ve sebzeleri dekoratif olarak da tezgah ya da mutfak masanızda kullanabilirsiniz. Pozitif enerjiyi harekete geçiren bir aydınlatma da atlanmaması gereken detaylardan. Ailenin mutluluğunu ve beslenmesini simgelediği için mutfağın konumu önemli. Mutfak aletlerini elementlere göre birbirlerine zarar vermeyecek şekilde yerleştirilmesi de dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta. Örneğin bulaşık makinesi ve fırının yanyana olmaması gerekir.

YEMEK ODASI

Ailenin zenginlik köşesini simgelediği için evin bu önemli alanını tasarlarken en önemli detayı hiçbir köşesinin karanlık kalmaması gerekir. Bu sebeple seçilen renklerin aydınlık olması önerilir.

Tasarlanırken yemek odasının yerleşiminde enerji akışının tıkanık olmamasına özen gösterin. Aynalar, büyük ebatlı avizeler bu sebeple yemek odasında rahatlıkla kullanılabilir.

Mümkünse yemek masası odanın tam ortasına yerleştirilmelidir. Eğer yuvarlak hatlı, retro mobilyalardan hoşlanıyorsanız çok daha iyi; çünkü yemek odasında genellikle yuvarlak mobilyaların kullanılması öneriliyor.

ANA YAŞAM ALANI

Olabildiğince keskin hatlarda, sivri uçlu tasarımlardan uzak durmaya özen gösterin. Ancak eğer mobilya gibi geniş yer kaplayan yüzeylerde siz yuvarlak hatlı tasarımlar tercih etmiyorsanız koltuk, kanepe gibi döşemelerinizin köşelerinin yuvarlak olmasına dikkat edin. Salon ya da oturma odalarında doğal ışıktan olabildiğince yararlanın.

Gün ışığı çok güzeldir. Karanlık olan köşeleri aydınlatmak için lambader, abajur gibi yardımcı aydınlatmalardan yararlanabilirsiniz. Mümkün olduğunca doğal renklerle boyanmış duvarlar olmalı. Yeşil yuvarlak yapraklı bitkiler salonda var olan negatif enerjiyi temizlemek için önerilir.

BANYO

Banyo ve tuvaletler Feng Shui’de kayıp alan olarak değerlendirilir. Bu sebeple gereğinden büyük olmamalı. Olabildiğince kompakt çözümlerle alanı ideal şekilde değerlendirmeye özen gösterin. Lavabo ve klozetlerde suyun akışını yavaşlatacak çözümler tercih edebilirsiniz. Klozeti kullandıktan sonra kapağını kapamaya dikkat edin. Diğer yaşam odalarında da olduğu gibi evin yönüne göre malzeme seçimleri yapılmalıdır. Dış kapısına pozitif enerji yansıtan minik bir ayna asabilirsiniz.

EVİNİZ İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

Eviniz için yeni dekorasyon fikirleri arıyorsanız “Dekorasyon” sayfamızı ziyaret etmelisiniz. Oda oda kullanılması gereken renkler, pratik fikirler ve dar, geniş demeden tüm alanlara uygun planlar Evim Dergisi’nde…

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

BÜYÜYEN ÇOCUĞUN ODASI NASIL DÜZENLENMELİ?

Çocuğunuzun yaşına göre odasını da değiştirmek, yeniden düzenlemek gerekir. Peki bu konuda nereden başlayacağınızı bilmiyor, öneriler mi arıyorsunuz? Aşağıdaki içeriğimiz tam size göre…

BONSAİ BAKIMI, SULAMASI, ÇOĞALTILMASI

Evinizi çiçeklerle süslemek, bakımlarını öğrenmek istiyorsanız “Bahçe” sayfamızı ziyaret edebilir, ya da aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz.