Balkonu kapat bir oda kazan!

0

Yazın gözde mekanı balkonları düzenleyerek ve hatta kapatarak kış aylarında da keyfini çıkarabilirsiniz. Tıpkı bu 2 balkon gibi…

MAVİ-BEYAZ İLE GELEN SAKİNLİK
Aygül Küçükhüseyin bir yıl önce 5 m2’lik balkonunu katlanır cam sistemiyle kapattırmış. Bu sayede yazın açıyor, soğuk aylarda kış bahçesi olarak da kullanıyor. Balkonda gözümüze ilişen kasa raf, kütük saksılar ve dergilik gibi detaylar ise ev sahibesinin el emekleri.

Yapmadan önce dikkat!
Balkonunuzu kapatmak için pek çok gerekçeniz olabilir. Soğuk ve yağışlı havalarda balkonu kullanabilmek, dışarıdaki tozun eve girmesini önlemek ya da güvenlik ve mahremiyeti sağlamak gibi… Eğer eviniz müstakil değilse balkonunuzu kapatırken oturduğunuz apartmanda kat malikleri arasında sorunlar çıkabileceğini de göz önünde bulundurun. Özellikle de dış görünüme uymayan bir kapatma şekli seçerseniz. Bu nedenle önce binanızdaki diğer uygulamalara bakın ve apartman yöneticinizi konuyla ilgili bilgilendirip onun görüş ve onayını alın.

7 METREKAREDE BÜYÜK RAHATLIK
Yedi metrekarelik bu balkonda ev sahibesi konforlu bir yaşam alanı kurgulamak istemiş. Tercihini ise İskandinav stilinden yana kullanmış. Alanı, oturma grubunu yerleştirip ona göre diğer seçimlerini yapmış. Rahatlık için bolca yastık kullanmış. Zeminde de benzer renk tonlarında bir halı tercih etmiş. Kendi yaptığı aksesuarlarla da kurguyu tamamlamış
.

Malzeme ne olmalı?
Balkonu; alüminyum ve PVC doğrama ya da komple cam seçeneklerinden biri ile kapatabilirsiniz. Son yıllarda katlanır sistemli camlarla görüş alanını kapatmayan ve kolayca açılabilen balkon çözümleri de çok tercih ediliyor. Balkonu hangi amaçla kullanacağınız da önemli. Buna göre ses ve ısı yalıtımı da yaptırmanız gerekebilir. Dışarıdan içerisinin görünmesini engeleyen camları da tercih edebilirsiniz. Komple cam balkonlar daha estetik ama ses ve ısı yalıtımı konusunda beklediğiniz verimi sağlamayabilir. Eğer balkonu depolama alanı olarak kullanmayı planlıyorsanız, alüminyum ya da PVC sistemleri tercih etmeniz daha mantıklı.

Isıtma için
Kışın sıklıkla ve rahatlıkla oturmak istiyorsanız bir ısıtma sistemi olması şart. Büyük çaplı bir tadilata girişecekseniz yerden ısıtma sistemi yaptırabilirsiniz. Ancak bu maliyetli bir seçim olacaktır. Infirared bir ısıtıcı ile bu alandaki ısıtma sorununu çözebilirsiniz. Hatta duvara monte modellerinden birini seçerseniz, hem yeriniz daralmaz, hem de olası kazaları önlemiş olursunuz. Komple cam ile kapatacaksanız çift cam kullanarak da ısınmaya katkıda bulunabilirsiniz.

Kapalı balkonda nasıl dekore etmeli?
Kapalı balkon tasarlarken ilk olarak evinizin iç dekorasyonuna bir göz atmanız gerekiyor, böylece mekanlar arasındaki uyumu sağlarsınız. Kapalı balkonlarda ahşap ve doğal sıva, yer kaplamalarında tik ve terracotta zeminler ilk sıradaki tercihlerimiz. Doğayı evimize taşıdığımız için bu mekanlarda bitki çeşitliliğinde sınır tanımayın. Mekanın ışık konumuna göre yerleştirdiğiniz çiçeklerle doğayı evinize taşıyın. Son zamanlarda balkonlarda, hem dekoratif oldukları için, hem de yer kazanmak için dikey bahçe konsepti de ön planda. Kapalı balkonları tasarlarken mekan küçük ise açık renk mobilyaları seçin. Vizon ve duman rengini kullanabilirsiniz. Ferforje aynalar, çiçeklikler, farklı aksesuarlar ve tasarım saksılar ile balkonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Eğer kapalı balkonunuz direkt güneş ışığına maruz kalıyorsa dekorasyonu tamamlamak adına stor perdeler ve jaluziler kullanabilirsiniz.
Banu Yılmaz- Sema Kurum/Balkon Keyfi

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR BİLGE CAN GÜRER

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.