balkonu kapat bir oda kazan
balkonu kapat bir oda kazan

Balkonu kapatmak bir oda kazanmanızı sağlayacak!

Son güncelleme:

Balkonu kapatıp odaya katmak küçük ev için en iyi fikirlerden biridir. Balkonu salona dahil edebilir, odanızı bu şekilde genişletebilirsiniz. Peki balkonu kapatıp odaya katarken hangi noktalara dikkat etmek gerekir? Dekorasyon önerileri ve tüm merak edilen soruların yanıtını veriyoruz.

Yazın gözde mekanı balkonları düzenleyerek ve hatta kapatarak kış aylarında da keyfini çıkarabilirsiniz. Tıpkı bu 2 balkon gibi…

MAVİ-BEYAZ İLE GELEN SAKİNLİK

Aygül Küçükhüseyin bir yıl önce 5 m2’lik balkonunu katlanır cam sistemiyle kapattırmış. Bu sayede yazın açıyor, soğuk aylarda kış bahçesi olarak da kullanıyor. Balkonda gözümüze ilişen kasa raf, kütük saksılar ve dergilik gibi detaylar ise ev sahibesinin el emekleri.

YAPMADAN ÖNCE DİKKAT!

Balkonunuzu kapatmak için pek çok gerekçeniz olabilir. Soğuk ve yağışlı havalarda balkonu kullanabilmek, dışarıdaki tozun eve girmesini önlemek ya da güvenlik ve mahremiyeti sağlamak gibi…

Eğer eviniz müstakil değilse balkonunuzu kapatırken oturduğunuz apartmanda kat malikleri arasında sorunlar çıkabileceğini de göz önünde bulundurun. Özellikle de dış görünüme uymayan bir kapatma şekli seçerseniz. Bu nedenle önce binanızdaki diğer uygulamalara bakın ve apartman yöneticinizi konuyla ilgili bilgilendirip onun görüş ve onayını alın.

Balkonu kapatıp odaya katmak

7 METREKAREDE BÜYÜK RAHATLIK

Yedi metrekarelik bu balkonda ev sahibesi konforlu bir yaşam alanı kurgulamak istemiş. Tercihini ise İskandinav stilinden yana kullanmış.

Alanı, oturma grubunu yerleştirip ona göre diğer seçimlerini yapmış. Rahatlık için bolca yastık kullanmış. Zeminde de benzer renk tonlarında bir halı tercih etmiş. Kendi yaptığı aksesuarlarla da kurguyu tamamlamış.

MALZEME NE OLMALI?

Balkonu; alüminyum ve PVC doğrama ya da komple cam seçeneklerinden biri ile kapatabilirsiniz. Son yıllarda katlanır sistemli camlarla görüş alanını kapatmayan ve kolayca açılabilen balkon çözümleri de çok tercih ediliyor. Balkonu hangi amaçla kullanacağınız da önemli. Buna göre ses ve ısı yalıtımı da yaptırmanız gerekebilir.

Dışarıdan içerisinin görünmesini engeleyen camları da tercih edebilirsiniz. Komple cam balkonlar daha estetik ama ses ve ısı yalıtımı konusunda beklediğiniz verimi sağlamayabilir. Eğer balkonu depolama alanı olarak kullanmayı planlıyorsanız, alüminyum ya da PVC sistemleri tercih etmeniz daha mantıklı.

ISITMA İÇİN

Kışın sıklıkla ve rahatlıkla oturmak istiyorsanız bir ısıtma sistemi olması şart. Büyük çaplı bir tadilata girişecekseniz yerden ısıtma sistemi yaptırabilirsiniz. Ancak bu maliyetli bir seçim olacaktır. Infirared bir ısıtıcı ile bu alandaki ısıtma sorununu çözebilirsiniz. Hatta duvara monte modellerinden birini seçerseniz, hem yeriniz daralmaz, hem de olası kazaları önlemiş olursunuz. Komple cam ile kapatacaksanız çift cam kullanarak da ısınmaya katkıda bulunabilirsiniz.

Balkonu kapatıp salona katmak

KAPALI BALKON NASIL DEKORE EDİLİR?

Kapalı balkon tasarlarken ilk olarak evinizin iç dekorasyonuna bir göz atmanız gerekiyor, böylece mekanlar arasındaki uyumu sağlarsınız. Kapalı balkonlarda ahşap ve doğal sıva, yer kaplamalarında tik ve terracotta zeminler ilk sıradaki tercihlerimiz. Doğayı evimize taşıdığımız için bu mekanlarda bitki çeşitliliğinde sınır tanımayın.

Mekanın ışık konumuna göre yerleştirdiğiniz çiçeklerle doğayı evinize taşıyın. Son zamanlarda balkonlarda, hem dekoratif oldukları için, hem de yer kazanmak için dikey bahçe konsepti de ön planda. Kapalı balkonları tasarlarken mekan küçük ise açık renk mobilyaları seçin. Vizon ve duman rengini kullanabilirsiniz.

Ferforje aynalar, çiçeklikler, farklı aksesuarlar ve tasarım saksılar ile balkonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Eğer kapalı balkonunuz direkt güneş ışığına maruz kalıyorsa dekorasyonu tamamlamak adına stor perdeler ve jaluziler kullanabilirsiniz.

Banu Yılmaz- Sema Kurum/Balkon Keyfi

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR BİLGE CAN GÜRER

BALKON DEKORASYONU VE PRATİK FİKİRLER

Balkonu kapatıp odaya katma fikrimizi beğendiyseniz, balkonunuzu renklendirmek, daha kullanışlı hale getirmek ya da dekore etmek istiyorsanız sizler için onlarca önerimiz var.

RENKLİ BİR ŞEHİR EVİ BALKONU

BAHÇE VE BALKONDA KEYİF İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

https://www.evimdergisi.com.tr/bahce-balkonda-keyif/

DENİZ KOKULU BALKON

https://www.evimdergisi.com.tr/deniz-kokulu-balkon/

BALKON SEFASI İÇİN MİNİ BİR PROJE

https://www.evimdergisi.com.tr/balkon-sefasi-icin-mini-bir-proje/

DAHA FAZLA DEKORASYON ÖNERİSİ İÇİN EVİM…

Daha fazla dekorasyon önerisi ve eviniz için pratik fikirler arıyorsanız “Dekorasyon” ya da “Evde Düzen” sayfalarımız tam size göre. Ayrıca “Bahçe” sayfamızdan bahçe ve balkon dekorasyonu fikirleri, sorunlara pratik çözümler, çiçek bakımları ve daha pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.