Fayansta delik nasıl açılır? İşte püf noktalar

Son güncelleme:

Fayansta delik açarken de her işte olduğu gibi dikkat etmeniz gereken püf noktaları var. Ancak herşeyden önce duvarın içindeki boru ve elektrik tesisatını belirlemek için metal detektörüyle tarama yapmalısınız.

Özellikle elektrik düğmeleri ve prizlerin, armatür ve vanaların yakınında delik açacaksanız çok dikkatli olmak gerekiyor. Şimdi detaylar…

FAYANSTA DELME NOKTALARININ İŞARETLENMESİ

  1. Delik açacağınız yeri işaretlerken her zaman nokta yerine çarpı koyun ki çarpının ortası delme noktası olarak belirgin kalsın.
  2. Delme noktasını keçeli kalemle doğrudan fayansa işaretliyorsanız, çarpının ortasında fayansı biraz zedeleyin ki matkap ucu kaymasın.
  3. Tahmini delme noktasını belirlerken fayansın üzerine bir kağıt bant yapıştırabilir, üzerine kurşun veya tükenmez kalem ile işaret koyabilirsiniz. Kağıt bandın bir avantajı da fayansı delmeye başlarken, matkap ucunun bandın içinden daha kolay fayansa geçmesidir.

FAYANS NASIL DELİNİR?

  1. Deliği sıradan bir beton matkap ucuyla açabilirsiniz.
  2. Eğer imkan varsa fayans derzlerinde delik açmak daha kolaydır.
  3. Matkabı normal konuma getirin, asla darbeli konumda delmeyin!
  4. Fayansı deldikten sonra, arkasındaki beton yada masif duvar darbeli konumda delinebilir.
Fayans

EVİNİZ İÇİN PRATİK ÖNERİLER

Eviniz için daha fazla pratik öneriler, taktikler ve fikirler için “Evde Düzen” sayfamızı inceleyebilirsiniz. Sizler için onlarca fikrimiz var!

LAVABONUZUN ALTINA NASIL FAYANS DÖŞEYEBİLİRSİNİZ?

Lavabonuzun altına fayans döşeyeceksiniz ancak nasıl yapılacağını bilmiyor musunuz? Sizlere yardımcı olmak adına hazırladığımız “Lavabonun altına nasıl fayans döşenir?” yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

BANYONUZUN KAROLARINI DEĞİŞTİRMEK Mİ İSTİYORSUNUZ?

Banyonuzun karolarından artık sıkıldıysanız, fayans seçiminde kararsızsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki yazımız tam size göre.

8 KENDİN YAP FİKRİ İLE EVDE DÜZEN

Radyatör boyama yollarından seramik renklendirme yöntemlerine, dekoratif raf yapımından koltuk minderi kaplamaya kadar pek çok fikri sizler için derledik. Nasıl yapılır? yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.