Evinizde dağınıklığı gidermenin 5 yolu

Son güncelleme:

Eviniz inanılmaz dağınık mı görünüyor. Houzz.co.uk editörü iç tasarım uzmanı Victoria Harrison evinizin daha düzenli kalması için bazı ipuçlarını paylaştı…

Kapıdan içeri girdiğinizde okul çantalarına ve ayakkabılara takılmadan bıktınız ve ihtiyacınız olduğunda şemsiye bulamıyor musunuz?

Koridorlar, paltolar, çantalar, ayakkabılar ve diğer her türlü dağınıklık için doğal bir çöplük alanıdır ve düzeni sağlamak tabii ki zor olabilir.

Belki de birçoğumuzun evin girişinde bir vestiyer olarak kullanabileceğimiz bir dolabı olmayabilir ancak en küçük girişler bile bize bazı akıllı depolama çözümlerine götürebilir.

İşte iç tasarım uzmanı Victoria Harrison’dan size bir takım öneriler:

SEZON DIŞI ÜRÜNLERİ KALDIRIN

Portmanto

Harrison, evinizin girişini düzenlerken mevsime göre hareket etmenin önemine değiniyor. Bu yüzden evinizin girişi eğer küçükse mutlaka mevsimi düşünün. Eğer yaz ise ayakkabı dolabında sadece sandaletleriniz kalsın. Ama yağmur mevsimi iseb kaç şemsiyeyi asla çıkış kapınızın yanına koyacağınız şemsiyeliğinizden eksik etmeyin. Kışın mutlaka paltolarınızla dolacak dolabınızdan yazlık sandaletlerinizi ve ayakkabılarınızı kaldırın.

HER ŞEY İÇİN BİR YUVA YARATIN

Merdiven altı dolap

İngiliz iç tasarım uzmanı Victoria Harrison, merdivenlerin altı gibi yerlerin ayakkabılar için akıllıca depolama alanı olarak kullanılabileceğini söylüyor. Buraya yaptırabileceğiniz gömme bir dolap, hem şık görünür, hem de dağınıklığı ortadan kaldırır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Merdiven altına ne yapılabilir? Ev terapisti yanıtladı

AYAKKABI SAKLAMA ALANINIZI KÜÇÜMSEMEYİN

Dağınık ev

Harrison’a göre en büyük dağınıklık her zaman evin giriş kapısındadır. Gerçekte kaç çift ayakkabınız olduğunu bir düşünün ve evinizdeki insanların sayısını da kattığınızda bu sayı giderek yükselir. Koridorlar, dağınıklığı biriktirir. Çünkü dışarıdan içeriye girdiğinizde yaptığınız ilk şey tabii ki üzerinizdekileri çıkarıp, eşyalarınızı atmaktır. Bunları koymak için her zaman boş bir alan bırakın.

Dışarıya çıkarken en çok giydiğiniz kıyafet ve ayakkabılarınız mutlaka dolabın en ön yerlerinde yer almalıdır. Vestiyerden kullanmadığınız palto ya da şapkalarınızı kaldırın.

Düzen kurarken, depolamanız gereken eşyaların stokunu alın ve koridorunuzu profesyonel bir şekilde tasarlayın. Tüm bu ihtiyaçları karşılayacak bir saklama alanı planlayın. Bu sadece daha iyi görünmekle kalmayacak, aynı zamanda evden çıkmayı da hızlandıracaktır. Çünkü dağınıklıkla dolu bir çekmece ya da dolabı karıştırmak zorunda kalmayacaksınızdır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Antrede yapılmaması gerekenler: Antrede düzen nasıl olmalı?

ÜST RAFLARA KALDIRIN

Sınırlı alana sahip bir koridorda, ekstra alan kazanmak için genellikle dikey düşünmeniz gerekir. Bu yüzden fazla kullanmadığınız ama atmakta istemediğiniz eşyalarınızı bu üst raflara koyabilirsiniz. Her şeyi kutuladığınız ve tertemiz yerleştirdiğiniz bir vestiyer dolabı bu düzeni sağlar. Hazır satılanların yanısıra, marangoza yaptıracağınız bir vestiyer de oldukça şık ve tam yerine uygun görünebilir.

BİR OTURMA VE DEPOLAMA BANKI SİPARİŞ EDİN

antreye-bank-yapılışı

İngiliz iç tasarım uzmanına göre, koridorlarında yer olanların ayakkabı çıkarırken, ya da giyerken oturabilecekleri bir saklama bankından yararlanabilir. Böylece buraya eşyalarınızı da depolayabilir ve dağınık görüntüden kurtulabilirsiniz. Ismarlama mobilyalar her ne kadar pahalı olsa da yatırıma değer. Çünkü koyacağınız yere çok daha uygun bir şekilde dizayn ediliyor.

EVİNİZDE DAĞINIKLIĞI ÖNLEMEK İÇİN BİRKAÇ İYİ FİKİR

  • Ayakkabı dolabındaki dağınıklığı gidermek için önü pencereli kutulara yerleştirin.
  • Elektronik cihazların kordon ve kablolarını her zaman duvar kenarına gizleme şansınız olmayabilir. Bir kablo düzenleyici kullanarak dağınıklığı önleyebilirsiniz.
  • Mıknatıslı askı çubukları küçük el aletleri, mutfak gereçleri için oldukça pratik bir çözüm.
  • Küçük notlar, fatura ve alışveriş listeleri, yapılacaklar, vs… Tüm bunları ayrı yerde tutmak yerine, koridor gibi herkesin görebileceği bir yere asacağınız işlevsel mesaj panosunda saklayın.
  • Herkesin kemer, eşarp gibi favori bir eşyası var. Sayıları artıkça dolap veya çekmece içinde saklamak da zorlaşıyor. Kancalı askılıklar kullanarak dolap dışında, kolayca görebileceğiniz bir duvara asarak düzenli tutabilirsiniz.

MUTFAKTA DÜZEN

  • Her gün tekrarladığınız işler için gerekli olan malzemeleri bir tepsi ya da sepet içinde bir arada tutabilirsiniz.  Örneğin, her gün çocuklara sandviç yapıyorsanız malzemeleri bir tepsi içinde bir arada dolaba koyabilirsiniz. Size  bir tek ekmeği ve tepsiyi almak kalır.
  • Bütün kullanma kılavuzlarınızı, garanti belgelerinizi ve fişlerinizi içine  koyabileceğiniz bir dosya oluşturun. Bir problem çıktığında ya da bir tamir işi olduğunda bütün belgeleri bir arada  tutmak işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Az kullanılan mutfak eşyalarını başka bir işte kullanarak dolaplarda yer açabilirsiniz. Örneğin yumurtalıklar  masada çok güzel birer kağıt tutucu ya da sevimli kaseniz kapının girişinde anahtarlık olarak kullanılabilir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: Buzdolabı düzeni için püf noktalar, Derin dondurucu nasıl düzenlenir? Dondurucu temizliği ve bakımı

ÇAMAŞIR ODASINDA DÜZEN

Sabun, deterjan ile pamuk gibi banyo eşyaları çamaşır odasına koyacağınız boş kutulara bu kutuları da çamaşır dolaplarına veya şifonyerin üzerine yerleştirebilirsiniz. Hem böylelikle odaya dekoratif bir görüntü katmış olur ve malzemeler gözünüzün önünde olacağından azalmaya başladıklarını fark edebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çamaşır odası düzeni nasıl olmalı? Çamaşırlar kontrol altında

Dolapta ve giysi odasında depolarken alan kaybettiren 10 hata

Konmari felsefesine göre çoğu eve uyarlanabilecek pratik düzen hileleri

Oturma odanızdaki karantina dağınıklığını yok edecek yaz dekorasyonları