MERDİVEN-BOŞLUĞU
MERDİVEN-BOŞLUĞU

Merdiven altına ne yapılabilir? Ev terapisti yanıtladı

Son güncelleme:

Merdiven altına ya da yan boşluğa neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız Ev Terapisti pratik fikirler verdi…

“Merhaba, yeni taşındığımız evde yaklaşık 86 cm genişliğinde ve 133 cm yüksekliğinde bir merdiven yanı boşluğum var. Boş durduğunda çirkin bir görünüm yaratıyor. Bu alanı kapatmak ve kullanışlı bir hale getirmek için ne yapılabilir? Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler…”

Saadet Çınar

MERDİVEN YANI YA DA ALT BOŞLUKLARI NASIL DOLDURULUR?

Ev terapisti: Merhaba, dubleks dairelerin en büyük sorunlarından biri de bu tarz dar, karanlık ve atıl merdiven yanı ya da alt boşlukları. Genellikle depolama alanı gibi kullanılsa da yerin ölçüsüne ve uygunluğuna bağlı olarak daha dekoratif ve kullanışlı çözümler de uygulanabilir. Elbette hazırda çok fazla seçeneğiniz olmayacağından güvenilir bir marangoz bulmanız gerekiyor.

MERDİVEN ALTINA İŞLEVSEL DEPOLAMA ALANI

• İlk akla gelen ön kısımda yan duvarlara sabitlenecek karkas ile ahşap bir kapı takarak, iç kısmını işlevsel bir depolama alanına dönüştürmek olabilir. Böylece valizler, kullanılmayan gereçler ya da elektrik süpürgesi, temizlik malzemeleri, banyo ve mutfak malzemeleri gibi ortada görünmesini istemediğiniz şeyleri saklayabilirsiniz. Eğer daha dekoratif bir çözüm isterseniz kapıyı duvar kağıdı ile kaplayabilir veya beyaz dışında dilediğiniz
bir renkte boyayabilirsiniz.

MERDİVEN ALTINA KİTAPLIK

• İkinci seçenekse komple bir kitaplığa dönüştürmek. Bu alan eve girdiğinizde salon ve yatak odalarına açılan hole baktığından kitaplık rafları ile yapacağınız bir kurgu çok da absürd kaçmayabilir. Ancak bu durumda rafları sadece kısa duvarda değil uzun tarafta da devam ettirerek
L bir form verin.

MERDİVEN ALTINA AYAKKABILIK

• Üçüncü seçenekse ayakkabılık gibi değerlendirmek. Duvara sabitleyeceğiniz açık raf sistemi ayakkabılara, tavandan asacağınız çengellerse fazla kullanılmayan çantalarınıza ev sahipliği yapabilir.

MERDİVEN ALTINA DİNLENME KÖŞESİ

• Dördüncü seçenekse 86 cm’lik bu alanı küçük bir dinlenme köşesi gibi kullanmak. Kısa duvarda üstü minderli, altı çekmeceli bir depolama+sedir birimi kurgulanabilir. Duvara dekoratif bir aplik ve farklı boyutta çerçeveler asarak köşenizi şıklaştırabilirsiniz.

MERDİVEN ALTINA KİLER

• Son olarak mutfağınızın tam karşısına gelen bu alanı kiler gibi değerlendirmek düşünülebilir. Ancak asacağınız raflar en az 30 cm eninde olsun ki ortalama genişlikte en az 3 sıra kavanozu düzenli biçimde yerleştirebilin. Ön tarafa alüminyum çıtalı cam kapaklar, tepeden asacağınız küçük bir sarkıt, ki bu renkli kordonlu dekoratif bir ampul de olabilir, içerisini görünür kılar. Böylece kapakları açmadan da içeride neler olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.