konmari-düzen hileleri

Konmari felsefesine göre çoğu eve uyarlanabilecek pratik düzen hileleri

Son güncelleme:

Hayat düzeni ve doğru organize olmak üzerine yazdığı yazılarla tanıdığımız Japon düzenleme uzmanı ve yazar Marie Kondo yani diğer adıyla Konmari’nin felsefesine göre akıllı bir düzen için aynı kategori altında toplanan eşyalar bir araya getirilir ve bir sene gibi bir süre zarfında kullanılmayan her şey evden ve elden çıkartılır. Ancak bir şeylere karar vermeden önce 5 pratik düzen adımını gözden geçirin:

ATMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ ŞEYİ ELİNİZE ALIN VE DUYGUSAL BAĞ KURUP KURMADIĞINIZA BAKIN

Atmayı düşündüğünüz şeyleri önce elinize alın ve sizi mutlu edip etmediğine, duygusal bir bağ kurup kurmadığınıza bakın. Cevabınız evetse saklayın, hayırsa atın ya da verin. Ancak bu yöntem kimilerinde doğru
işlemeyebilir. Mesela hiçbir bağ kuramadığınız ama sırf gerekli olduğu için duran klozet fırçası gibi. Eğer bu yöntem sizde işe yaramıyorsa kendinize “Bu gerçekten güzel mi, işe yarar mı?” veya “mağazada görürsem, hemen satın almak ister miyim?” gibi farklı bir sorular sorun.

DÜZEN PLANI OLMADAN HAREKETE GEÇMEYİN

Belli bir düzen planı olmadan harekete geçmeyin. Çünkü gelişigüzel yapacağınız her temizlik size iki katı eziyet ve zaman kaybı olarak geri döner. Uzun süredir büyük bir temizlik yapmadıysanız, buna birkaç gün ayırın, öncesinde dinlenin ve dikkatinizin dağılmamasını sağlayın. Çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa, evde olmamalarını sağlayın.

BÜYÜK GENEL TEMİZLİK İLE GÜNLÜK TOPLAMA ARASINDA AYRIM VAR

Konmari temizlik

Bireysel ihtiyaçlarınız veya yaşam tarzınız Konmari metodu gibi pratik bir düzen planına uygun değilse, kendinize göre bir plan da yapabilirsiniz. Bir kez doğru şekilde yaptığınız temizlik ve sağladığınız düzen sayesinde bir daha toparlanmak zorunda kalmazsınız. Ancak büyük ve genel temizlik ile günlük toplama arasında bir ayrım yapmak gerekiyor. Daha az eşya ile yaşamaya başladığınızda, kalabalık ve dağınıklığa tahammül etmeniz zorlaşır. Biriken faturaları elemek, kumanda, dergi ve kitapları alındıkları raflara geri koymak gibi günlük düzen akışı aslında sizi gereksizce alışveriş yapmaktan alıkoyarak düzenli bir yaşama teşvik eder.

KÜÇÜK ADIMLARLA DEĞİL, BİR KEREDE TOPLAYIN

Konmari yöntemi, her şeyi küçük adımlarla değil, bir kerede toplamayı vurguluyor. Tüm alanı tek bir hamlede temizleyip toplayarak düzeni bir kez sağladıktan sonra eski, darmadağın evinize asla geri dönmezsiniz. Ancak düzen sağlamak her gün yapılan bir angarya değil, özel bir zaman ayrılması gereken bir iştir.

KATEGORİLERE AYIRARAK TOPLAYIN

Konmari düzen

Doğru bir düzen sağlamak için önce gardırobu, ardından şifonyeri ve daha sonra da çekmeceleri ayırmak büyük bir hata olabilir. Belli kategorilere ayırarak toplamak, birden fazla yerde depolanan eşyaların yerini değiştirirken ortaya çıkacak karmaşayı önler.

KONMARİ FELSEFESİNE GÖRE ÇIKIŞ NOKTANIZ NE OLMALI?

Düzenlerken çıkış noktanız, benzer öğelerin birlikte durması, depolama alanlarının dağılmaması ve hiçbir şeyi gerekmedikçe biriktirmemek olmalı.

Konmari Nedir? Konmari Katlama Teknikleri

Feng Shui’ye göre evde düzen nasıl olmalı?