Dolapta ve giysi odasında depolarken alan kaybettiren 10 hata

Dolap veya giysi odasında sıkça sorulan 10 temel soruya verdiğimiz cevaplarla alandan kaybetmeden düzeni sağlamanız mümkün.

NE KALSIN, NE GİTSİN?

Sorun: Ölçülerinizi uzun zamandır kontrol etmediniz. Gardırobunuzda içine sığamadığınız ya da büyük gelen giysiler ve hatta geçen sezondan bu yana hiç giymedikleriniz var.

Çözüm: Yeni bir şeyler satın almadan önce hangi parçayı neyle kombinleyeceğinize bakın. Eğer zaten böyle bir giysi varsa yenisini almaya da gerek yok. Belli bir stili seviyorsanız hiç farkında olmadan birbirine benzer şeyler satın alabilirsiniz. Ama bunların sadece yüzde 20’si giyilir. Bu hataya düşmeyin!

GERÇEKTEN BİR GARDIROBA İHTİYACINIZ VAR MI?

Sorun: Dolapta gözünüze fazlasıyla boş alan çarpıyor. Sanki askılı giysilere ayrılan alanla, katlananlara bırakılan alan aynı değil ve verimli kullanamıyorsunuz.

Çözüm: Ikea’da, Koçtaş, Bauhaus gibi yapı marketlerde ve online alışveriş sitelerinde satılan pek çok farklı tipte askı, tel sepet ve raf sistemleri ile dolap içini işlevine göre ayırabilirsiniz. Hem daha fazla ürün depolar hem de ekstra alan kazanırsınız.

6 adımda düzenli bir dolap

YENİ BİR DOLAP SATIN ALMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN

Sorun: Hiçbir şeyi ertesi gün koyduğunuz yerde bulamıyorsunuz. Bu, gün içinde size zaman kaybettiriyor ve hep aynı şeyleri giymek ya da kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Çözüm: Giysi ve eşya tiplerine göre depolayın. Giysilerde ilk klasifikasyon mevsime göre olmalı. Daha sonra çeşide göre düzenleyin. Örneğin gömlekler ve ceketleri yan yana asın böylece kombinlemek de kolaylaşır. Pantolon, etek ve elbiseler bir arada durabilir. Böylece her defasında tüm dolabı karıştırmak zorunda kalmazsınız.

Dolap düzeni

ELBİSELER DE KATLANARAK SAKLANABİLİR Mİ?

Sorun: Jarse ve ipeklileri katlayarak saklarken kaygan olduklarından çabuk bozluyor ve her zaman dağınık duruyor.

Çözüm: Üç kademede katlayarak saklanabilir. Ayrıca ince kumaşlıları kalın olanların altına doğru yerleştirirseniz bozulmadan durur. Ancak katlanan giysi bloğu 30 cm’den yüksek olursa dolabı her açtığınızda kayarak dağılır.

ÇANTA GİBİ HACİMLİ AKSESUARLARA YER KALIR MI?

Sorun: Dolapta atıl köşeler kalıyor. Çanta gibi aksesuarları bu köşelere asmak ne derece doğru bir çözüm?

Çözüm: Bu akıllıca bir çözüm. Dolap köşeleri genellikle atıl kalır. Bu alanları küçük askılar veya askı borularıyla değerlendirerek dolap içinde aksesuarlarınız için de yer kazanabilirsiniz.

KÜÇÜK AKSESUARLAR HER ZAMAN ÇOK DÜZENSİZSE..?

Sorun: Dolabı açar açmaz eşarp, kemer, çorap ve atkılar üzerinize doğru taşıyor. Böyle küçük parçaları düzende tutmak ne kadar zor!

Çözüm: Portatif kutular bu tarz eşyaları düzende tutmak için çok uygun. Ancak mevsimlik olanlar için üstten kapaklı kutular tercih edin. Her gün kullandıklarınızı önden kapaklı ya da tamamen açık olanlarda depolayabilirsiniz. Kutuları gözünüzün görebileceği bir yükseklikte ve yan yana yerleştirin.

DOLAP İÇİNİ MUTLAKA AYDINLATMAK GEREKLİ Mİ?

Sorun: Dolabın içi ya da giysi odası karanlık. Eşya bulmakta ve renkleri ayırt etmekte zorlanıyorsunuz.

Çözüm: LED aydınlatmalar hem giysi renklerini doğru algılatır hem de dolap içini yer tutmadan aydınlatır. Piyasada rahatça bulabileceğiniz kendinden yapışkanlı şeritler ve pilli seçenekleri dolabınıza uygulayabilirsiniz.

HER GİYSİ İÇİN DOĞRU ASKILIK FARKLI MI VE HANGİSİ?

Sorun: Metal askılar plastik ve ahşap askılıklara bir alternatif mi? Dolap içinde kaç farklı askı tipi kullanmalı?

Çözüm: Elbette metal askılıklar farklı çözümler sunuyor. Ancak aynı yerde birden fazla farklı askı kullanmak şık durmaz ve bölünmüş hissi yaratır. Benzer nitelikte askılar eşit yer tutarak alan kaybını önler. Ancak hassas giysiler için daha geniş ve kumaş, etekler içinse klipsli olanları tercih edebilirsiniz.

ÇEKMECE İÇLERİ TAM BİR KAOS MU?

Sorun: Çekmecelerdeki iç çamaşırları ve aksesuarlar çok karmaşık görünüyor ve hiçbir şeyi ayırt edemiyorum. Sırf bu yüzden eşleşmeyen iç çamaşırları ve çoraplar giyebiliyorum.

Çözüm: Bunlar için yine kapaklı kutular kullanabilirsiniz. Ancak size önerimiz çekmece içini maksimum olarak kullanma imkanı sunan bölücüler tercih etmeniz. Ürünleri açık renkli veya beyazlar ve koyu renkliler olarak ikiye bölerek depolayın.

DOLAPTA GEREĞİNDEN ÇOK ŞEY BİRİKTİRMEYİN!

Sorun: Giyim, aksesuarlar, ev giyimi gibi her şeyi bir tek dolapta saklamak ne kadar doğru bir çözüm?

Çözüm: Dolabınız ne kadar büyük olursa olsun ayakkabıları içinde depolamak zamanla kötü kokuların yayılmasına sebep olur. Bunları açıkta bırakmayın. Aynı şey ev giysileri içinde geçerli. Evde giydiğiniz kıyafetler yemek gibi ağır kokulara maruz kalır. Bu yüzden onları (hemen yıkamayacaksanız) dolap yerine ondan bağımsız bir çekmece ya da raf ünitesine koyun.

Ev terapisti yanıtladı: Dar yatak odasına dolap seçimi nasıl olmalı?