AŞKAŞK KIZGINKIZGIN O NEO NE

Japon gülü ağacı bakımı nasıl yapılır? Saksı değişimi ve çoğaltma

japon gülü bakımı ve özellikleri
japon gülü bakımı ve özellikleri - çin gülü

Japon gülü ya da diğer adıyla Çin Gülü (Hibiscus rosa-sinensis) bakımı, özellikleri, çeşitleri, çoğaltılması ve sulaması gibi detayları bir araya getirdik.

JAPON GÜLÜ NEDİR? *

Japon gülü ya da Çin gülünün Latince adı Chinese Rose’dur. Dilimizde Japon gülü adıyla bilinen bu çiçek hibiskus adıyla da bilinir. Bu bitki saksıda yetiştirilebildiği gibi bahçelerde de yaygın olarak görülebilir.

Ebegümecigillerden olan Japon gülünün büyük çiçekleri vardır ve çiçekler uzun saplı, göz alıcıdır. İri çiçekleri beyaz,  kırmızı, pembe ve ebruli başta olmak üzere çok farklı renklerde olabilir.

Boyu 3 metreye, yayılma alanı da 2 metreye kadar çıkabilir. Sık dallanan ve çalı formunda olan bitkilerdir. Yaprakları parlak yeşil, sert ve ovalimsidir. Koyu yeşil olan gövde rengi yaşlandıkça griye çalar.

Peki, Japon gülü bakımı ve yetiştirilmesi nasıl olur? İşte, Çin gülü ağacının bakımı ile ilgili tüm detaylar…

Japon gülü, çin gülü, Hibiscus rosa-sinensis

JAPON GÜLÜ BAKIMI *

Japon gülü ılık ortamları sever. 7 derecenin altında yaşayamaz. Kışın ortalama 13-18 derece arasında yaşamalıdır. Bol güneşli, havadar ve aydınlık ortamlarda tutulmalıdır. Ancak direkt yakıcı güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Nemi seven bu bitki, humus açısından zengin toprağı sever. Bahçe toprağına yaprak çürüntüsü (kompost toprak), kil ve yanmış çiftlik gübresi ekleyerek humuslu toprak elde edebilirsiniz.

ÇİÇEK TOMURCUKLARI OLUŞTUĞUNDA BOL SU VERİLMELİ *

İlkbahar ve yazın özellikle çiçek tomurcukları oluşmaya başladıktan sonra bol su vererek sıcak havalarda yapraklara su püskürtme yapınız.

SAKSI DEĞİŞİMİ *

Hibiscus rosa-sinensis saksı değişimi ilkbaharda yapılmalıdır. Dikkatlice sökülüp kökleri kırpılır ve uygun toprak ilave edilerek aynı saksıya geri dikilebilir.

Hibiscus bakımı

JAPON GÜLÜ ÇELİKLE ÇOĞALTILMASI *

Japon gülünün çelikle çoğaltılması nisan-ağustos ayları arasında yapılmalıdır. Çelikler odunlaşmamış sürgünlerden 7,5-10 cm uzunluğunda yapılmalıdır.

JAPON GÜLÜ ÇEŞİTLERİ *

Japon gülünün bilinen 82 türü vardır. Ayrıca Malezya’nın milli çiçeğidir.

JAPON GÜLÜ DİĞER ADI *

Japon gülü diğer adı Çin gülü olarak bilinir. Bilimsel adı ise Hibiscus rosa-sinensis‘dir. Latince adı Chinese Rose’dur.

HİBİSCUS ÇİÇEĞİ (JAPON GÜLÜ) BAKIMINDA DİKKAT! *

Ortam ısısı 15-24 derece olan kış bahçelerinde koruyabileceğiniz hibiscus, ilkbahardan sonbahara çiçeklidir. Bu trompet formlu çiçeklere sahip bitkiyi iç mekanlarda yetiştirmek için düzenli budayarak boyunu kısa tutmanız gerekir. Her baharda saksısını değiştirmelisiniz. Olabildiğince ışık almalıdır.

Çin gülü

ÇİN GÜLLERİMDE SİYAH BİTLER VAR, NE YAPMALIYIM? *

Çin güllerimin (hibiscus sinensis) tomurcuklarında siyah bitler görüyorum, ne yapmalıyım?

Püskürtme aletinize bir miktar sıvı arap sabunu, birkaç damla sıvı yağ ve temiz su koyun. Akşamları bitlenen tomurcukların üstüne püskürtün. Ertesi gün hepsinin öldüğünü göreceksiniz. Gerekirse aynı işlemi tekrarlayın; iyi bir sonuç elde edeceksiniz.

Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Kalanchoe nasıl ekilir?

3 Comments

Cevap Yaz
  1. Merhabalar benim Japon gulu cıcegım var ama surgunlerıden kurumaya basladi cıcegımın cok seviyorum ama buna ne yapacağım bilmiyorum yesıl kısımları kuru hasta agac seklinde ve GUN gectıkce kuruyor video ve yazılara bakıyorum bu konuda birsey bulamadım

  2. Köküne bakın hormon yatağı varsa aşırı su tutuyor ve bitkiler kurumya başlıyor. Benim bir kaç çiçeğim bu şekilde kurudu.

  3. Merhaba,
    Japon gülü çiçeği bakımında gözden kaçırdığınız bir durum olabilir. Japon gülü ılıman iklimleri sever. Hava sıcaklığı 13 derece altına düştüğünde sorunlar oluşabilir. İç mekanda yaşamak için çok uygun bir bitki değildir. İç mekanda bakılıyorsa kalorifer, soba, klima gibi kaynaklardan etkilenmiş olabilir. Yine iç mekanda bulunduğu ortam düzenli havalandırılmıyorsa da sorun yaratır. Bakım yapılan saksıda hava delikleri mevcut değilse kökte çürüme de meydana gelmiş olabilir. Kullanılan toprak uygun olmayabilir.

    Bize bitkileriniz hakkında sormaya devam edebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCESİ-SONRASI-DEKORASYON

Öncesi sonrası görüntülerle bir mutfağın dönüşümü

şömine-ateşi

Şöminede harlı bir ateş nasıl yakılır?