Japon gülü ağacı bakımı

Japon gülü ağacı bakımı nasıl yapılır? Saksı değişimi ve çoğaltma

Son güncelleme:

Japon gülü ya da diğer adıyla Çin Gülü (Hibiscus rosa-sinensis) bakımı, özellikleri, çeşitleri, çoğaltılması ve sulaması gibi detayları bir araya getirdik.

JAPON GÜLÜ NEDİR?

Japon gülü ya da Çin gülünün Latince adı Chinese Rose’dur. Dilimizde Japon gülü adıyla bilinen bu çiçek hibiskus adıyla da bilinir. Bu bitki saksıda yetiştirilebildiği gibi bahçelerde de yaygın olarak görülebilir.

Ebegümecigillerden olan Japon gülünün büyük çiçekleri vardır ve çiçekler uzun saplı, göz alıcıdır. İri çiçekleri beyaz,  kırmızı, pembe ve ebruli başta olmak üzere çok farklı renklerde olabilir.

Boyu 3 metreye, yayılma alanı da 2 metreye kadar çıkabilir. Sık dallanan ve çalı formunda olan bitkilerdir. Yaprakları parlak yeşil, sert ve ovalimsidir. Koyu yeşil olan gövde rengi yaşlandıkça griye çalar.

Peki, Japon gülü bakımı ve yetiştirilmesi nasıl olur? İşte, Çin gülü ağacının bakımı ile ilgili tüm detaylar…

Japon gülü, çin gülü, Hibiscus rosa-sinensis

JAPON GÜLÜ BAKIMI

Japon gülü ılık ortamları sever. 7 derecenin altında yaşayamaz. Kışın ortalama 13-18 derece arasında yaşamalıdır. Bol güneşli, havadar ve aydınlık ortamlarda tutulmalıdır. Ancak direkt yakıcı güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Nemi seven bu bitki, humus açısından zengin toprağı sever. Bahçe toprağına yaprak çürüntüsü (kompost toprak), kil ve yanmış çiftlik gübresi ekleyerek humuslu toprak elde edebilirsiniz.

ÇİÇEK TOMURCUKLARI OLUŞTUĞUNDA BOL SU VERİLMELİ

İlkbahar ve yazın özellikle çiçek tomurcukları oluşmaya başladıktan sonra bol su vererek sıcak havalarda yapraklara su püskürtme yapınız.

SAKSI DEĞİŞİMİ

Hibiscus rosa-sinensis saksı değişimi ilkbaharda yapılmalıdır. Dikkatlice sökülüp kökleri kırpılır ve uygun toprak ilave edilerek aynı saksıya geri dikilebilir.

Hibiscus bakımı

JAPON GÜLÜ ÇELİKLE ÇOĞALTILMASI

Japon gülünün çelikle çoğaltılması nisan-ağustos ayları arasında yapılmalıdır. Çelikler odunlaşmamış sürgünlerden 7,5-10 cm uzunluğunda yapılmalıdır.

JAPON GÜLÜ ÇEŞİTLERİ

Japon gülünün bilinen 82 türü vardır. Ayrıca Malezya’nın milli çiçeğidir.

JAPON GÜLÜ DİĞER ADI

Japon gülü diğer adı Çin gülü olarak bilinir. Bilimsel adı ise Hibiscus rosa-sinensis‘dir. Latince adı Chinese Rose’dur.

HİBİSCUS ÇİÇEĞİ (JAPON GÜLÜ) BAKIMINDA DİKKAT!

Ortam ısısı 15-24 derece olan kış bahçelerinde koruyabileceğiniz hibiscus, ilkbahardan sonbahara çiçeklidir. Bu trompet formlu çiçeklere sahip bitkiyi iç mekanlarda yetiştirmek için düzenli budayarak boyunu kısa tutmanız gerekir. Her baharda saksısını değiştirmelisiniz. Olabildiğince ışık almalıdır.

Çin gülü

ÇİN GÜLLERİMDE SİYAH BİTLER VAR, NE YAPMALIYIM?

Çin güllerimin (hibiscus sinensis) tomurcuklarında siyah bitler görüyorum, ne yapmalıyım?

Püskürtme aletinize bir miktar sıvı arap sabunu, birkaç damla sıvı yağ ve temiz su koyun. Akşamları bitlenen tomurcukların üstüne püskürtün. Ertesi gün hepsinin öldüğünü göreceksiniz. Gerekirse aynı işlemi tekrarlayın; iyi bir sonuç elde edeceksiniz.

Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Kalanchoe nasıl ekilir?