Japon gülü ağacı bakımı nasıl yapılır? Saksı değişimi ve çoğaltma

0

japon gülü bakımı ve özellikleri

Japon gülü ya da diğer adıyla Çin Gülü (Hibiscus rosa-sinensis) bakımı, özellikleri, çeşitleri, çoğaltılması ve sulaması gibi detayları bir araya getirdik.

JAPON GÜLÜ NEDİR? *

Japon gülü ya da Çin gülünün Latince adı Chinese Rose’dur. Dilimizde Japon gülü adıyla bilinen bu çiçek saksıda yetiştirilebildiği gibi bahçelerde de yaygın olarak görülebilir.

Ebegümecigillerden olan Japon gülünün büyük çiçekleri vardır ve çiçekler uzun saplı, göz alıcıdır. İri çiçekleri beyaz,  kırmızı, pembe ve ebruli başta olmak üzere çok farklı renklerde olabilir.

Boyu 3 metreye, yayılma alanı da 2 metreye kadar çıkabilir. Sık dallanan ve çalı formunda olan bitkilerdir. Yaprakları parlak yeşil, sert ve ovalimsidir. Koyu yeşil olan gövde rengi yaşlandıkça griye çalar.

Peki, Japon gülü bakımı ve yetiştirilmesi nasıl olur? İşte, Çin gülü ağacının bakımı ile ilgili tüm detaylar…

Japon gülü, çin gülü, Hibiscus rosa-sinensis

JAPON GÜLÜ BAKIMI *

Japon gülü ılık ortamları sever. 7 derecenin altında yaşayamaz. Kışın ortalama 13-18 derece arasında yaşamalıdır. Bol güneşli, havadar ve aydınlık ortamlarda tutulmalıdır. Ancak direkt yakıcı güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Nemi seven bu bitki, humus açısından zengin toprağı sever. Bahçe toprağına yaprak çürüntüsü (kompost toprak), kil ve yanmış çiftlik gübresi ekleyerek humuslu toprak elde edebilirsiniz.

ÇİÇEK TOMURCUKLARI OLUŞTUĞUNDA BOL SU VERİLMELİ *

İlkbahar ve yazın özellikle çiçek tomurcukları oluşmaya başladıktan sonra bol su vererek sıcak havalarda yapraklara su püskürtme yapınız.

SAKSI DEĞİŞİMİ *

Hibiscus rosa-sinensis saksı değişimi ilkbaharda yapılmalıdır. Dikkatlice sökülüp kökleri kırpılır ve uygun toprak ilave edilerek aynı saksıya geri dikilebilir.

JAPON GÜLÜ ÇELİKLE ÇOĞALTILMASI *

Japon gülünün çelikle çoğaltılması nisan-ağustos ayları arasında yapılmalıdır. Çelikler odunlaşmamış sürgünlerden 7,5-10 cm uzunluğunda yapılmalıdır.

JAPON GÜLÜ ÇEŞİTLERİ *

Japon gülünün bilinen 82 türü vardır. Ayrıca Malezya’nın milli çiçeğidir.

JAPON GÜLÜ DİĞER ADI *

Japon gülü diğer adı Çin gülü olarak bilinir. Bilimsel adı ise Hibiscus rosa-sinensis‘dir. Latince adı Chinese Rose’dur.

Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Kalanchoe nasıl ekilir?

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.