ekinezya-kirpi-otu

Ekinezya (Kirpi otu) nedir? Nasıl yetiştirilir?

Son güncelleme:

Ekinezya (kirpi otu) nedir, nerede yetişir, saksıda büyür mü? Bakımı nasıl olmalı, sulama nasıl olmalı, hastalıkları nelerdir? Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf yanıtladı.

EKİNEZYA NEDİR? (KİRPİ OTU)

Ekinezya (Echinacea), popüler uzun ömürlü bir bitkidir. Isıya ve kuraklığa dayanıklıdırlar. Büyümeleri kolaydır. Aylarca çiçek açarlar. Harika kesilmiş çiçekler yaparlar ve kuşları ve tozlayıcıları kendine çekerler.

Ekinezya, pembe, turuncu, sarı, kırmızı ve açık yeşilin muhteşem tonlarına sahip renkte çiçekler açar.

Mevsim boyunca papatya benzeri çiçeklerin renkli görüntüsüyle dikkar çeker. Ekinezya, güneşli yerler için mükemmel bir bitkidir. Çarpıcı, renkli ve hoş kokulu çiçekleri sağlam gövdeler üzerinde yüksekte tutulan belirgin bir merkezi koniye sahiptir. Yaz ortasında büyüme mevsiminin geri kalanına kadar süren göz alıcı çiçek kitleleri üretirler. Günümüz kültür bitkileri, çeşitli turuncu, pembe, mor, beyaz ve sarı tonlarından oluşan çok çeşitli çiçek renklendirmeleri üretir. Tek, çift, tüylü veya iki renkli çiçek açan veya zamanla renk değiştiren yaprakları olan çeşitler dahil olmak üzere çok sayıda çiçek türü de mevcuttur. Üreme atılımları, bu çok popüler bahçe uzun ömürlülerine olan talebi kesinlikle devam ettirecektir.

EKİNEZYA İSMİ NE ANLAMA GELİR?

Ekinezya (Kirpi otu)

Ekinezya cinsi, adını kirpi veya deniz kestanesi anlamına gelen ve çiçeğin dikenli, dikenli merkezi konisine atıfta bulunan Yunanca echinos kelimesinden almıştır.

EKİNEZYA NEREDE YETİŞİR? BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Ekinezya (Kirpi otu)

Ekinezya, orta derecede verimli, iyi drene edilmiş topraklara sahip yerlerde sağlıklı gelişim gösterir. Drenajı zayıf olan yerlerde veya sürekli nemli kalan topraklarda iyi performans göstermezler.

Dikimden sonraki ilk yıl boyunca bol sulanmalıdır. Ekinezya dikildikten sonra  (2-3 yıl) kuraklığa oldukça dayanıklıdırlar.

Ekinezya, güneşli zamanlarda ekilmeyi tercih eder. Ancak aynı zamanda kısmi gölgede de iyi büyür. Gölgeli bir yerde yetiştirildiklerinde, o kadar kuvvetli büyümeyecekler ve daha az çiçek üretilecektir.

Bu heyecan verici uzun ömürlü bitkilerin büyümesi kolaydır ve genellikle birkaç bakım faaliyeti gerektirir. Solan çiçeklerin kesilmesi ek çiçeklenmeyi teşvik edecektir. Ancak çiçeklerin ilk hali kadar muhteşem bir çiçek görüntüsü üretmeyecektir. 

EKİNEZYA HASTALIKLARI

Ekinezya’da beslenen en yaygın böcek zararlılarından bazıları yaprak bitleri, tırtıllar, çekirgeler, Japon böcekleri, yaprak zararlıları ve beyaz sinekleri içerir. Bu zararlıların çoğu, normal şartlar altında, yaprak zararlıları dışında, onlara önemli bir zarar vermez. Yaprak zararlıları, genellikle bitkinin anormal görünmesine neden olan Aster sarısı adı verilen bir hastalığıdır (Çiçekler genellikle yeşil kalır ve şekli bozulur). Ekinezya, Aster sarılarının yanı sıra toz küfüne ve kök çürüklüğü hastalıklarına da duyarlıdır.

Uzun ömürlü çiçekler nelerdir? Balkon, bahçe, iç mekan bitkileri