Yeni ev almadan ya da kiralamadan önce

Yeni ev almadan ya da kiralamadan önce ne yapmalı?

Son güncelleme:

Yeni ev almadan ya da kiralamadan önce ne yapmalı? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Y. İç Mimar Ayşe Güler dikkat edilmesi gereken noktaları adım adım anlattı. İşte detaylar…

YENİ EVE TAŞINMADAN ÖNCE DİKKAT

Kiralanacak olan dairelere hem sizin için hem de ev sahibi açısından detaylı olarak bakılmasında fayda vardır. Yani size sunulan imkanların kiranıza denk olması gerekmektedir. Bunların içerisine evin iç detaylarından ayrı, apartman yada site güvenliği ve buralarda sunulan imkanlarda dahildir.

Eğer daha önceden oturum olmuş kullanılmış bir yapı ise su alt yapısını yani pimaş boru bağlantıları ve elektrik kaçakları kontrol edilmelidir. Varsa eğer taşınmadan önce bu tadilatlar yapılmalıdır çünkü kırım döküm işleri siz evin içerisindeyken biraz can sıkıcı olabiliyor. Bu tadilatlar yapılırken eski veya kırık olan ya da renk yada model değiştirilecek ise seramik, parke değişimi tamamlanmalıdır.

EŞYALI DAİRE KİRALAMADAN ÖNCE KONTROL ETMEYİ UNUTMAYIN

Eşyalı olarak kiralanacak dairelerde ise mutlaka dolap arkaları ve yatak arkaları kontrol edilmeli. Evde rutubet ve küf gizli kalmış, karanlık alanlarda çok daha hızlı yürür ve çoğalır. Eşyalı değil ise zaten göz ile görülür şekilde meydana çıkmıştır. Leke gördüğünüzde mutlaka el ile dokunulmalı çünkü sizin uzaktan gördüğünüz siyahlı ya da toza benzeyen leke aslında alttan yürüyen bir nem yada su olabilir.

ELEKTRİK KAÇAKLARI, PİRİZLER

Nem, su, küf size aynı zamanda izolasyonların düzgün yapılıp yapılmadığı da göstermiş olur. Nem ve su işi ile beraber elektrik kaçakları için şartellerden kontrol edilmeli, odalarda prizlerin ve anahtarların çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.

EŞYA ÖLÇÜLERİ

Taşınacağınız daire için elinizde var olan eşyaların, beyaz eşyaların ölçü kontrolleri yapılmalıdır ve teyit edilmelidir.

YENİ EVDE KONTROL EDİLMESİ GEREKENLER

Yeni evlerde ise odaların ne kadar güneş ışığı aldığı, hatta karanlık odasının olup olmadığı, gerek kişisel konforunuzu artırması gerekse de evin değerini belirlemesi açısından önem arz eder. 

Sıfır eve taşındığınızda ise; temel olarak yeni yapı olduğundan dolayı banyo ve balkon gider eğimlerinizi kontrol etmenizde fayda var. Banyo mutfaklardaki eviye ve lavabo sifon bağlantılarını tam yapılıp yapmadığı teyit edilmeli ve kontrol edilmelidir.

Evdeki tüm gider ve süzgeçlerin kontrolleri de bununla birlikte yapılmalıdır çünkü sizin de görmediğiniz içlerinde toz, taş, toprak kalmış olabilir. Taşındıktan sonraki kırımlar ve tadilatlar evdeki işlerinizi daha da zorlaştırır.

METREKARELERİ ÖLÇMEYİ UNUTMAYIN

Haley Weidenbaum

Ev içerisinde koyacağınız eşyalara karar verdiyseniz yada verecekseniz özellikle yeni yapılarda ölçüler ve odaların m2’leri önemlidir. Görsel olarak dekorasyon bölümüne geçtiğinizde ise kullanım alanlarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Evinizde değiştirmeniz gereken içinize sinmeyen bölümler var ise ilk onlardan başlamalısınız ve ne istediğinizi hangi mobilyayı nerede kullanacaksanız aydınlatmaları yani elektrik alt yapısını kaydırmak ve yerlerini ayarlamak gerekir çünkü kırım yapılacak ve tekrar boya isteyen bir işlemdir. Elektrik alt yapılarını yaparken genel olarak evde kaçak var mı diye gelen firmaya yada elektrik ustalarına kontrol ettirilmelidir.

TADİLAT İŞLERİNİ EVE TAŞINMADAN ÖNCE YAPMALISINIZ

Ekstra yapmak istediğiniz zemin seramik ya da parkelerinizi hazır ev boşken yapılması doğrudur. Kırım döküm yapılıp değişimler yapılmasıdır. Görsel olarak size uyan asma tavan, kartonpiyer gibi işlemleri de yaptıktan sonra, duvar kağıdı ve duvar boyalarınızı da seçip duvardaki sıva tamiratlarından sonra boyalar tamamlanıp yeni eviniz temizliğe ve oturmaya hazır hale gelir.

Perde ölçüsü nasıl alınır? Tül, stor, fon, pileli perde ölçümü

Taşınmadan önce yapılacaklar listesi ve yeni eve alışmanın yolları

2021 balkon dekorasyonu trendleri! Uzmandan dekorasyon önerileri

Avizelerde ölçü, yükseklik ve dikkat edilmesi gereken noktalar