Buzdolabı ölçüsü nasıl alınır? 10 adımda buzdolabı ölçüsü alma

Son güncelleme:

Buzdolabı ölçüsü nasıl alınır? Firmalara sorduğunuzda, ürün iadesiyle ilgili bir numaralı gerekçe, alınan buzdolabının konacağı yere uymamasıdır. Bu yüzden satın alırken buzdolabının ölçülerine özen gösterin.

Buzdolabı ölçüsü nasıl alınır?

BUZDOLABI ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR?

Buzdolabı ölçüsü almak için aşağıdaki 10 adımı izleyebilirsiniz.

1- ANA HATLARIYLA BAŞLAYIN

Yerinizin genişliğini, yüksekliğini ve derinliğini ölçün. Birçok insan bu noktada ölçümün bittiğini sanıp alışverişe başlar. Fakat bu sayıları bir kenara not ederek sonraki adıma geçmeniz gerekir.

2- ÇEVRELEYEN ALANIN HESAPLANMASI

Buzdolabının arkasında kalacak duvar ile ona en yakın engelin (pencere eşiği veya ada mutfak tezgahı gibi) arasındaki mesafeyi ölçün. Bu, size buzdolabının kapağını tamamen açtığınızda ne kadar bir alana ihtiyacınız olacağı hakkında bir fikir verir.

3- ZEMİN KAPLAMASINI DÜŞÜNÜN

Eğer yeni bir buzdolabı alıyorsanız, yerine koymadan önce zemini değiştirip değiştirmeyeceğinizi de göz önünde bulundurun. Örneğin fayans bir zemini ahşap olanla değiştirecekseniz, buzdolabının yükseklik açısından yerine sığması için, bu yeni zeminle üst taraftaki mutfak dolap/raflarının arasındaki mesafeyi ölçmeniz gerekir.

4- NEFES ALACAK BİR ALAN BIRAKIN

Artık alışverişe başlayabilirsiniz. Mağazaya gittiğinizde ölçüleri not ettiğiniz kağıdınızı ve şerit metrenizi de yanınızda götürün. Mutfağınıza sığacak birkaç model seçin ve bu modellerin özelliklerini aldığınız notlarla karşılaştırın. Dar bir alan buzdolabı fanının havalandırması için kötü bir sonuç verir. Buzdolabının düzgün çalışabilmesi için ne kadar bir alana ihtiyacı olduğu kullanım kılavuzunda belirtilmiştir.

5- KÜÇÜK DETAYLARI EKLEYİN

Buzdolabının arka tarafının nasıl düzenlendiğine göz atın. Eğer çıkıntı yapan parçalar varsa ölçülerinize bunları da ekleyin. Buzdolabının fişinin takılabilmesi için gerekli mesafeyi unutmayın.

6- BUZDOLABI KULPUNU DENEYİN

Derinlik ölçüsüne buzdolabınızın kapı kulpunu da ilave edin. Evinizde pencereye çarpan kullanışsız bir kulp istemezsiniz! Elinize rahatça oturan, kullanışlı bir kulpu tercih etmeye çalışın.

7- NASIL KULLANACAĞINIZI DÜŞÜNÜN

Bir şeyden çok miktarda mı satın alırsınız? Birkaç pizza kutusundan fazlasını mı saklarsınız? Buzdolabınız mutfaktaki yerine uymak zorunda olduğu gibi yaşam tarzınıza da uygun olmalı. İstediğiniz buzdolabının iç genişliğini ölçerek depolama ihtiyacınızı karşılayabileceğinden emin olun.

8- SONUÇLARI KARŞILAŞTIRIN

Mağazada aldığınız ölçüleri mutfağınızla karşılaştırın. Kapılar açıldığında herhangi bir şeye çarpacak mı? Buzdolabınızın genişliği kapı eşiğinize denk gelip diğer bir odadan görünecek mi? Eğer ihtiyacınıza ve bütçenize uyuyorsa, mutfak tezgahının derinliğinde olanları tercih edin.

9- YETERLİ BOŞLUK OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Kapı genişliğini şerit metreyle ölçün. Kapı hiçbir engele çarpmadan rahatça hareket edebilmeli ki buzdolabının sebzelik kısmını rahatça kullanabilesiniz.

10- RAHATLIĞI TEST EDİN

Buzdolabını koyacağınız yerin çevresindeki mutfak dolaplarına bir göz atın. Buzdolabınız, mutfağınızda önceden var olan bu detayların yanında güzel duracak mı? Ayrıca filtreleri değiştirirken bulunduğu yerin ne kadar uygun olacağını düşünün. Farklı birkaç seçenek arasında kararsız kaldıysanız en kullanışlı olanları tercih edin. Buzdolabı boyunuza ve isteklerinize uygun mu? Bu kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir konu. Bir defa satın alacağınız pahalı bir beyaz eşya. Görünüş ve rahatlık açısından istediğinize en yakın olanı tercih etmelisiniz.

Buzdolabının hangi rafına hangi yiyecek konulmalı? Örtü sermek doğru mu?

Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için yapılabilecekler

Buzdolabı düzeni için püf noktalar