Evde kış öncesi tamirat-tadilat harekatı

Son güncelleme:

Tamirat-tadilat bilgi ister. İşte olası bazı soruların cevapları:

Evde yapmam gereken birçok tamirat var. Birçok pahalı alete ihtiyacım olacak mı?

Hayır. Temel ihtiyaçlara odaklanın: Çekiç, tornavida-çivi çeşitleri, testere, şerit metre, pense, maket bıçağı, iskarpela çeşitleri ve su terazisi. Aynı zamanda kablosuz bir matkap/ vidalama makinesi bulundurmanızda fayda var.

Evimde tadilat yapmak için hangi koruyucu ekipmanlara sahip olmalıyım?

Koruyucu gözlük, iş eldiveni, toz maskesi, gürültü önleyici kulaklık, iş ayakkabısı.

DUVAR KAÇ KAT BOYANIR?

Duvarı boyarken kaç kat boyama yapmam gerekir?

Normalde iki kat boya uygulamak yeterli olacaktır, üçüncü kat boya genelde lacivertten kırık beyaza geçiş gibi  ciddi renk değişimi gerektiren durumlarda uygulanabilir.

Rutubet almış bir duvarı boyayabilir miyim?

Hayır. Boya yapmadan rutubet problemini çözmeniz gerekir. Ufak bir rutubet lekesi ortaya çıkmaya  başlamışsa, boya uygulamadan önce reçine dolgu macunu yardımı ile yüzeye sızdırmazlık özelliği  kazandırmalısınız.

ESKİ BİR BOYA TEKRAR KULLANILABİLİR Mİ?

Eski bir boya kullanmak istiyorum ama içerisinde bir sürü fırça kılı var. Bu boyayı kullanmam mümkün mü?

Evet. Plastik boya kapağının üzerine ince bir tülbent geçirin ve boyayı dökerek tülbentten süzülmesini sağlayın.

Fırça üzerine ne kadar boya olmalı?

Fırçanın üç çeyreğini boyaya batırın, hatta su bazlı boyalarda biraz daha fazla olabilir.

Alçı pervazları çivileyebilir miyim?

Pervazlar genelde yapıştırılır ancak yapıştırıcı kuruyana kadar geçici bir destek sağlamak için çiviler  kullanılabilir. Yapıştırıcı kuruduktan sonra çiviler çıkarılabilir ya da başları iyice ezilerek ve derz ile kapatılarak çıkarılmadan bırakılabilir.

ZIMPARA YAPARKEN TOZ SORUNU

Zımpara yaparken evin her tarafı toz içinde kalıyor. Bunu nasıl engelleyebilirim?

Pencereyi açın, kapıyı kapatın ve kapının iç kenarlarına maskeleme bandı yapıştırın. Böylece tozun uçuşup kaçmasını engellemiş olursunuz.

Duvar kâğıdı parçaları arasında beyaz boşluklar fark ettim. Ne yapmak gerekiyor?

Duvar kâğıdının fon renginde keçeli bir kalem kullanın ve rötuş yapmak için dikkatli bir şekilde boşlukları  kalemle çizerek kapatın.

PENCERE KENARINDAKİ MACUNLARI YENİLEYİN

Pencerelerimin kenarlarındaki macunlar bazı noktalarda dökülmüş. Tamamını yenilemeli miyim?

Hayır. Yıpranmış macunun kalan kısmını raspa ve macun bıçağı ile sökün. Bu bölgenin tozunu alın ve delikleri macunla yeniden kapatın.

Tadilat

KIŞ ÖNCESİ TADİLAT LİSTESİ

Evi içten ve dıştan çetin günlere hazırlamak için kolları sıvayın.

  • 1. Yer altı yağmurlama sisteminizi ve boruları temizleyin.
  • 2. Açık yüzme havuzunuz varsa temizletin ve bakımını yaptırın.
  • 3. Dışarıdan ve sundurma, garaj gibi ısınmayan alanlardan geçen su borularını mümkünse boşaltın veya köpük ya da yalıtım bandı ile sararak donmayı önleyin.
  • 4. Açık kalan musluklarınızı köpükle kaplayın ya da eğer çok sorun olmazsa gazete kağıtlarıyla da örtün ve üzerine plastik torba geçirin ve koli bandıyla sarın.
  • 5. Kış gelmeden kuzinenizin filtresini değiştirin. Kalorifer petekleri ve menfezleri kontrol ettirin. Bacanızı ve varsa şöminenizi temizletin, içinde biriken katranı çıkartın.
  • 6. Çatı onarımı için son şansınız. Sıcak sonbahar günleri sona ermeden kırık tuğlaları çatı çimentosuyla onarın, çatlakları kapatın.
  • 7. Kırık olanları galvaniz çatı çivileriyle sabitleyin ve başlarını çimento ile kapatın. Soğuklar bastırmadan pencerelere bakım yaptırın. Hasarlı pencere ve kırık camları tamir ettirin. Biriken kuş pislikleri ve kirleri suyla temizleyin. Küçük çatlakları ince tellerle sabitleyin ve eski tip bir pencere sisteminiz varsa fırtınalar ve yağmurlar başlamadan ısı yalıtımı yapın ya da yaptırın.
  • 8. Tavan, duvar, boru izolasyonu evin genel giderlerini azaltarak tasarruf sağlar. Isıyı korumak için ısıtıcı kazana elyaf yünü kaplayın. Müstakil evdeyseniz bodrum ve garajı da izole etmekte ve elden geçirmekte fayda var. Son olarak tüm boruları ısı bandıyla kapatın.
  • 9. Bahçe aydınlatmalarınızı elden geçirin. Hareket ve duman dedektörleri dahil tüm ampul ve pilleri elden geçirin. Fundalık, çalılık ve pencereleri kapatan ağaçları budayın, elektrik kutusu ve kabloların üzerini açın.
  • 10. Kışın artan ısınma giderlerinde yüzde 40’a varan tasarruf için artık zorunlu hale gelen ısı pay ölçer sistemi  kullanmayı ihmal etmeyin. Her radyatörün tükettiği yakıt miktarına göre faturalandırma yapılan sistemi kurmak için hala vaktiniz var.

Evde tadilat zamanı