Mutfakta bilmeniz gereken tadilat kuralları

Son güncelleme:

İyi planlanmış bir mutfak hem zamandan tasarruf etmenizi sağlar, hem de konforlu bir çalışma ortamı yaratarak daha az yorulmanızı garantiler. İşte bu sebeple mutfağınızı yenilemeden önce, işinizi kolaylaştıracak ipuçlarını bilmenizde fayda var.

PİŞİRME ALIŞKANLIKLARINIZI GÖZLEMLEYİN

Yemek pişirme alışkanlıklarınız mutfakta kullanacağınız büyük ya da küçük çaplı eşyaların oranını büyük ölçüde etkiler. Örneğin ne sıklıkta yemek pişirirsiniz? Ne büyüklükte tencere ve tava kullanırsınız? Hangi pişirme yöntemleri size uygun? Bu soruları kendinize yönlendirerek kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

Eğer yoğun bir şekilde yemek pişiriyorsanız temizliği kolay olabilecek gereçleri tercih edin. Tezgahınızı düzenli tutmak için modüler elektrikli gereçlerdense ankastre beyaz eşyalar ve de az yer kaplayan pratik manuel gereçler kullanabilirsiniz. Bununla birlikte mutfağınızda ağır kokular olmasını engellemek için güçlü bir davlumbaz tercih ettiğinizden emin olun.

DEPOLAMA İHTİYACINIZI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN

Kalabalık bir aileyseniz ve çok miktarda yemek yapıyorsanız tava, tencere, pişirme gereçleri, mutfak robotları gibi eşyalar için mutfağınızın her bir köşesini değerlendirmeye çalışın. Köşe dolap sistemleri, raylı kiler sistemleri, tabak düzenleyiciler, kayar kesme tahtalı tezgahlar, her şeyin elinizin altında olmasını sağlayacak olan tezgah arası kancalı ray sistemleri göz önünde bulundurabileceğiniz düzenleyiciler arasında.

GÜVENLİK ÖNEMLİ

Ev kazalarının büyük bölümü mutfakta gerçekleşiyor. Özellikle evde yaşanan yangın vakalarının büyük çoğunluğu mutfak kaynaklı. Mutfağınızda tadilat yaparken, priz gibi elektrik bağlantılı değişikliklerin, su kaynaklarından uzak konumlandırılmasına dikkat edin. Ayrıca küçük çocuklu aileler dolap tasarımlarında biraz daha yuvarlak hatlı olanlarını tercih edebilirler.

Mesela varsa adalarda ve de tezgah köşelerinde yuvarlak kıvrımlar daha güvenli bir tercih olabilir. Benzer şekilde keskin kenarlı kulplar da tehlikeli olabileceği için bas aç özellikli dolap kapakları kullanabilirsiniz. Zeminde ise kaymaz zemin kaplamaları ya da altı kaydırmazlı halılar seçebilirsiniz.

ERGONOMİYİ DÜŞÜNÜN

Ergonomik şekilde planlanmış bir mutfak, kazaları engellediği gibi daha az eğilip kalkmanızı ve uzanmanızı sağlayarak mutfakta daha rahat çalışmanızı da mümkün kılar. Örneğin içlerinde ne olduğunu çektiğinizde tamamen görebileceğiniz çekmece sistemleri kapaklı dolaplardan daha kullanışlıdır. Benzer şekilde katlanarak yukarı doğru açılabilen makaslı dolaplar da yerden tasarruf etmenizi ve aradıklarınızı rahatlıkla bulmanızı sağlar.

UYGUN YÜZEYLER TERCİH EDİN

Mutfak dolaplarınız form ve işlevin evliliği gibi olmalıdır. Paslanmaz çelik yüzeyler dayanıklı oldukları için uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bu anlamda ekonomik de olacaktır. Ayrıca kolay temizlenebildikleri için pratik de bir alternatiftir. Mutfak dolaplarınız laminant ise yüksek darbe gücüne dayanıklı olanları tercih edin. Yüzeylerin nemden etkilenmemesi için bu kalınlık ideal olacaktır. Ayrıca genellikle tezgah arasında kullanılan seramiklerin arasındaki derzler yağı ve kiri hapsettikleri için çok pratik bir seçim değildir. Bunun önüne geçmek içinse cam ya da inoks gibi malzemeler tercih edebilir ya da seramikleri birbirine olabildiğince yakın kaplatabilirsiniz. Mermer ve corian da malzeme konusunda ideal bir seçenek olabilir.

Giriş Fotoğraf: Kale.
HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ

Uzmanlara göre 2021 yılının en büyük mutfak trendleri bunlar olacak

2020 mutfak dekorasyonu trendleri ve örnek tasarımlar