avize ölçüsü

Avizelerde ölçü, yükseklik ve dikkat edilmesi gereken noktalar

Aydınlatma, mekanın karakterini değiştirme konusunda çok etkili, hem de ekonomik bir seçenektir. Özellikle avizeler tam olarak bunu yaparlar. Hem loş bir aydınlatma yaratır hem de dekoratif görünür, aynı zamanda çarpıcı bir odak noktası oluşturur. Ancak avizenizi asarken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

AVİZE BOYUTU NE KADAR OLMALI?

Doğru avizeyi seçmek için bir hesaplama yöntemi vardır. Diyelim ki yemek masanızın üzerinde bir avize kullanacaksınız, masanızın genişlik ve uzunluğunu ölçün. Diyelim ki masanızın genişliği 120 cm. Bunu ikiye bölün, sonra da 22 cm ekleyin. 82 cm çıkacaktır. Bu sizin avizenizin olması gereken büyüklüğünü gösterir.

Fotoğraf: apartmenttherapy.com

AVİZE KOL SAYISI NE KADAR OLMALI?

Eğer küçük bir odada avize kullanacaksınız 4 ya da 8 kollu olmasına dikkat edin. Büyük mekanlarda ise 8 ya da daha fazla kollu olanlarını tercih edebilirsiniz. Fakat bu kadar çok kolları olan bir avizede watt’ı çok yüksek olan ampuller kullanmayın. 25 watt’lık ampuller işinizi görecektir.

AVİZE YÜKSEKLİĞİ NE KADAR OLMALI?

Yemek masasının üzerinde kullanıyorsanız avizenin alt ucu yemek masasından en az 75 cm daha yukarıda olmalıdır. Eğer daha başka bir alanda kullanıyorsanız yerden yüksekliğinin en az 2 metre olması gerekiyor ki kimsenin başına çarpmasın.

AVİZELERİ NE KADAR TANIYORUZ?

Farklı stil ve malzeme seçenekleriyle avizeler, evlerimizin vazgeçilmezi…

Avize, sadece bir aydınlatma değildir!

Avizeleri birincil aydınlatma yöntemi olarak tercih etmememizde fayda var.  Okuma lambası, abajur, lambader, spotlar gibi amaca yönelik aydınlatma yöntemleriyle daha verimli ve doğru bir aydınlatma sağlayabilirsiniz. Avize daha dekoratif olarak tercih edebileceğiniz bir ögedir.

Sıcak moda: Karamel

Karamel renkli cam avizeler, kahve, bej, yeşil gibi naturel ya da toprak tonlardaki salonunuz için  ideal bir tercih olabilir. Ama avizeler sadece yemek ya da oturma odası için değildir, yeterince yüksek tavanlıysalar antre ya da banyoda bile tercih edebilirsiniz!

Yatak odasına

Bir avizenin eğer ince uzun hatlı olanını tercih ederseniz küçük bir mekanda da gösterişli bir avize kullanabilirsiniz.

Avangart

Klasik, çarpıcı ve bir o kadar da iddialı! Bir avize, evinizin stiline her zaman uymak zorunda değildir. Örneğin modern ya da eklektik tarzda bir eviniz varsa, avangart bir avize de tercih edebilirsiniz.

Yerden yükseklik

Avizenin alt ucunun yerden yüksekliği ortalama 2-2.20 metre olmalıdır. Eğer avizeyi yemek masasının üzerinde kullanıyorsanız yerden yüksekliği 170 cm olacak şekilde de planlayabilirsiniz.

Yemek odasına

Yemek masasının üzerinde dengeli bir görünüm için tek avize yerine çift avize tercih edebilirsiniz. Özellikle de avizelerin ebatları küçükse…

AVİZE NASIL ÇIKARILIR – TAKILIR?

Önce çıkartın

  • 1. İlk önce avizenizi sökmeniz gerekiyor. Elektrik bağlantısını kestikten sonra avizenin ağırlığını kontrol edin.  Çıkabilen ağır kristal taşları varsa onları çıkartın. Sonra aynasının somununu gevşetip aynayı kaldırın.
  • 2. Kabloları bağlantı kutusundan çıkartın. Bütün kablolarda elektrik olup olmadığını kontrol edin.
  • 3. Bir elinizle avizenin bağlantısını tutun. Diğer elinizle de tornavidayla bağlantı kutusunu ile avizenin bağlantısını sökün.
  • 4. Dikkatlice avizeyi alın. Yukarıda üç adet kablo kalması gerekiyor. Çalışma alanınızı temizleyin. Vidaları, kutuları ve parçaları dikkatlice toplayın.

Sonra takın

  • 1. Avizenin metal parçasını yerine dikkatlice vidalayın. Kabloları metalin üzerindeki deliklerden geçirin.
  • 2. Kablo uçlarını birbirine bağladıktan sonra klipsleyin ve aynanın içine oturtacak şekilde toplayın.
  • 3. Aynayı duvara sabitleyin, ancak gerekli düzeltmeleri yapabilmek için bir açıklık bırakın.
  • 4. Sarkıt aydınlatmalar gerekli olandan daha uzun kordona sahiptir. Avizeyi astıktan sonra ne kadar  kısaltıcağınızı işaretleyin ve kısaltın.
  • 5. Aynanın arasından kabloları bağlayın ve aynayı yerine oturtun.

PÜSKÜLLÜ AVİZE NASIL YAPILIR?