Taşınmadan önce yapılacaklar listesi

0

Yeni evleniyor ya da evinizi yeniliyorsanız mobilya, aksesuar ve tekstilleri satın almadan ve eve taşınmadan önce ilk etapta yapılacaklar listenizi gözden geçirin. Zemin seçimi, boya, duvar kağıdı gibi tadilat işlerini de es geçmeyin.

ZEMİN

Taşınacağınız ya da yenilemek istediğiniz evin bazı odalarında veya her alanın zeminlerini değiştirmek isterseniz, öncelikle nerede ve nasıl bir zemin tercih edeceğinize karar verin.

1. Seramik Trafiği yoğun olan alanlarda seramik zeminleri seçmekte fayda var. Dayanıklı bir malzeme oldukları için bu gibi alanlarda pratik kullanım sağlar. Ayrıca uzun ömürlü olduklarından hesaplı da bir seçenek. Seramik zeminlerin pek çok farklı doku ve renk alternatifi bulunuyor. Evinizin dekorasyonuna da kolaylıkla uyum sağlar.

2. Doğal taş Doğal taş zeminlerin kireçtaşı, traverten, granit mermer gibi çeşitleri bulunur. Cilasına göre farklı görünüm kazanabilir, mat ya da parlak yüzeyli olabilirler. Bazı doğal taşlar çok daha geçirgen bir yüzeye sahiptir. Örneğin mermerin daha partüküllü bir yapısı vardır. Bu sebeple lekelenmelerin çok olduğu bölgelerde mermer kullanmak pek de akıllıca olmayabilir. Ayrıca seramik ya da parkeye kıyasla daha maliyetli bir seçenek.

3. Parke Laminat ve lamine olarak ikiye ayrılır. Laminat parke istenilen yüzeyin ısıl işlemle ahşap levhalara yapıştırılmasıyla elde edilir. Bu sebeple desenli olabilir ya da yüzeyinde istenilen etki elde edilebilir. Günümüzde, pratik, kullanışlı ve ulaşılabilir fiyatlı olması nedeni ile laminat sıklıkla tercih edilen bir zemin malzemesidir. Lamine parke ise, en genel tanımı ile hammaddesi ağaç olan birkaç tabakanın birbirine yapıştırılması ve bunların üzerine nitelikli ağaçtan ince bir kaplama yapılması ile elde edilir. Gerekli bakımlarını yaptırdığınız taktirde uzun yıllar kullanabilirsiniz. Laminat parkeye göre biraz daha pahalı bir seçenektir.

4. Duvardan duvara halı Eğer zemin ile ilgili büyük çaplı bir tadilat yapmak istemezseniz duvardan duvara halı döşeme de tercih edebilirsiniz. Boydan boya halılar hem alttaki zemini kapatır, hem de parça halı almanıza ihtiyaç bırakmaz. Bu sebeple ekonomik bir seçenek olarak düşünebilirsiniz.

BOYA

Eve taşınmadan önce ilk dikkat edilmesi gereken detayların başında boya geliyor. Duvar rengi dekorasyonun önemli bir parçası, hatta tamamlayıcısı. Duvarlar eğer hasarlıysa, sizden önce oturan kişiden dolayı vuruklar, çizikler varsa mutlaka tamir etmek gerekir. Boyayı seçerken ise evin konumu, eşyalarınızın renkleri, kişisel renk tercihleriniz gibi kişisel kriterleri gözden geçirin. Birden fazla renk kullanacaksanız ve riske girmek istemiyorsanız boya firmalarının hazırlmış olduğu kombin renklerden faydalanabilirsiniz. Boya yapmadan önce kendi moodboardlarınızı oluşturabilir, testerları duvara yapıştırabilirsiniz.

DUVAR KAĞIDI

Eğer boya derdiniz olsun istemiyorsanız duvar kağıdı tercih edebilirsiniz. Özellikle yüzeyi çok problemli duvarları kaplamak açısından duvar kağıtları isabetli bir seçim. Aslında ıslak zeminler için özel üretilen duvar kağıtları ile mutfak ve banyo gibi alanlara bile duvar kağıdı uygulayabilirsiniz. Bunun dışında sadece tek bir duvarı kaplamak ya da sadece yatak başını kaplamak gibi kısmi duvar kağıdı uygulamalarını da tercih edebilirsiniz. Şık dururlar.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.