Dendrobium orkide bakımı

Dendrobium orkide bakımı ve sulaması nasıl olmalı?

Dendrobium orkide çeşitlerinin sevilen türlerinden biridir ve çok değerlidir. Orkide ailesi bitkiler nemi ve aydınlık ortamı çok sever. Bu nedenle ev içerisinde bakım sağlayacaksanız mutlaka mutfağı tercih etmelisiniz.

DENDROBIUM ORKİDE YAŞAMA ORTAMI

Mutfak evin en nemli bölümü olduğu için orkidelerin en sevdiği ideal nemi buradan sağlayabilirsiniz. Çok soğuk ortamda bakım yapılmasından hoşlanmaz.

Dendrobium orkide bakımı
Potted Dendrobium plant isolated on white, an epiphytic orchid with sprays of colorful bright pink flowers and popular houseplant

DENDROBIUM ORKİDE SULAMASI NASIL OLMALI?

Sulaması toprak nemi kontrol edilerek yapılır. Mutlaka oda sıcaklığında dinlendirilmiş su verilmelidir. Toprak olarak orkide toprağı tercih edilmelidir. Toprak değişimi yılda bir defa yapılmalıdır. Böylelikle yıllık mineral ve vitamin desteğini yenileyerek daha sağlıklı bir gelişim gösterir. Saksı ve toprak değişimi ilkbahar sonunda yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken şey havanın sıcak olduğu bir gün olmasıdır.

TEMAS, HAVA AKIMI SEVMEZ

Başka cisme temas, esinti/cereyana maruz kalmayı sevmez. Eğer bu tür etkilere maruz kalırsa yaprak üstlerinde yara ve sararma gibi sorunlarla karşılabilirsiniz.

DENDROBIUM NOBILE NASIL BUDANIR?

Dendrobium nobile, orkide ailesinin bir üyesi olduğu için özel bir budama tekniği gerektirir. Bu bitki, yeni sürgünlerini her yıl eski sürgünlerinin üzerinde üretir, bu nedenle doğru zamanda ve doğru şekilde budama yapmak önemlidir.

Dendrobium nobile’yi budamak için en iyi zaman, çiçeklenmesinin ardından erken ilkbahar veya yaz başlangıcındadır. Aşağıdaki adımları izleyerek budamayı yapabilirsiniz:

  1. Bitkinin herhangi bir kuru veya ölmüş yaprağını veya çiçek saplarını kesin. Bu, bitkinin daha fazla enerji harcamasını önleyerek yeni sürgünlerin büyümesine yardımcı olacaktır.
  2. Yeni sürgünlerin büyümesine izin vermek için eski sürgünleri kesin. Eski sürgünleri keserken, her bir sürgünden yaklaşık 2-3 göz bırakın. Gözler, bitkinin yeni sürgünler üretmesini sağlayan küçük kahverengi çıkıntılardır.
  3. Kesilen sürgünlerin uçlarını yuvarlak yapın, böylece bitkinin şekli daha doğal görünür.

Dendrobium nobile, budanması zor bir bitki değildir, ancak doğru zamanda ve doğru şekilde budamak, bitkinin sağlığı ve güzelliği için önemlidir. Budama işlemi sırasında steril bir makas kullanarak bitkiyi keserken dikkatli olun ve yaraları iyileştirmek için bir fungisit kullanın.

DENDROBIUM ORKİDE NASIL ÇOĞALTILIR?

Dendrobium bitkisinin çoğaltıması kök ayırma yöntemi ile gerçekleştirilir. Bitki kökünden filizlenen ince yapıları en az 5 cm uzunluğa geldikten sonra ayırabilirsiniz. Ayrılan yeni yavruları uygun toprakla yeni saksısına aktarabilirsiniz. Saksıların hava delikli olmasına dikkat etmelisiniz.

Dendrobium orkide bakımı

DENDROBIUM NOBILE SAKSI DEĞİŞİMİ

Dendrobium nobile bitkisinin saksı değişimini, bitkinin büyümesi için gerekli olduğunda yapmalısınız. Genellikle, bitkinin saksı değişimine ihtiyacı, kökleri mevcut saksıda aşırı büyümüş ve saksıda yeterince yer kalmamışsa belirgin hale gelir. Bu durumda, bitkinin kökleri havasız kalmış olabilir ve toprak besin açısından yoksun olabilir.

Saksı değişimini bahar başlangıcında yapmak en uygun zaman olacaktır. Saksı değişimini şu adımları izleyerek yapabilirsiniz:

  1. Bitkinin mevcut saksısından çıkarın ve kökleri nazikçe temizleyin. Çok uzun veya kıvrılmış kökleri kesmek gerekebilir.
  2. Yeni bir saksı seçin ve altına birkaç delik açın, bu deliklerin saksının altındaki suyun akışını sağlayacağından emin olun.
  3. Saksının altına birkaç parmak kalınlığında çakıl veya perlit dökün. Bu, suyun saksıda birikmesini önleyerek bitkinin köklerinin çürümesini önler.
  4. Saksının ortasına yeni bir toprak karışımı doldurun. Orkide toprağı, kabuk parçaları, sphagnum yosunu, turba ve perlit gibi malzemelerin karışımından oluşan bir karışımdır.
  5. Bitkinin köklerini yeni saksıya yerleştirin ve toprakla kaplayın. Toprağı hafifçe sıkıştırın, ancak köklere zarar vermemeye dikkat edin.
  6. Bitkiyi ışık alan ama doğrudan güneş ışığından korunaklı bir yere yerleştirin. Dendrobium nobile bitkisi, yarı gölge veya hafif güneşli bir yerde yetiştirilmelidir.

Şeffaf saksı kullanılması gerekmiyor. Dendrobium nobile için eski tip, suyu sünger gibi emen terakota saksı en iyisidir. Ama plastik saksılar da kullanılabilir. 8cm çapında küçük saksılar idealdir. Duruma göre en fazla 12cm çaplı saksı kullanın. Daha büyüğü zararlı olacaktır. Kökler kolayca her an çürüyebilir.

DENDROBIUM TOPRAĞI NASIL OLMALI?

Orkideler için kullanılan çam kabuklarından kullanmak yeterli denilse de Dendrobium nobile orkideleri için bu doğru değildir. Uzun dalların dik durması için ve kök sağlığı için daha ince, sert ve ağır taneli saksı toprağı gereklidir.

Dendrobium nobile bitkisi, aerobik ve havalı bir ortamda büyüdüğünden, toprağın havadar ve iyi drene edilmiş olması önemlidir. Bitkinin kökleri suyu sevmez, bu nedenle toprağı sulamadan önce kurumasını bekleyin. Bitkinin kökleri suyla temas halinde olduğunda çürüyebilir, bu nedenle bitkinin altında bir saksı tabağı kullanmak veya sulamayı fazla abartmamak önemlidir.

Dendrobium nobile bitkisinin kökleri, havadar ve iyi drene edilmiş bir ortamda büyüdüğünden, toprağın havadar ve iyi drene edilmiş olması önemlidir. Ayrıca, bitkinin kökleri suyu sevmez, bu nedenle toprağı sulamadan önce kurumasını beklemek önemlidir. Toprağın havadar ve iyi drene edilmiş olması, bitkinin köklerinin sağlıklı kalmasına ve toprakta aşırı nem birikmesinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Keiki nedir? Orkide keiki oluşumu ve ayırma yöntemi

Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl çoğaltılır?