AŞKAŞK LOLLOL

Dendrobium orkide bakımı ve sulaması nasıl olmalı?

Dendrobium orkide bakımı

Dendrobium orkide çeşitlerinin sevilen türlerinden biridir ve çok değerlidir. Orkide ailesi bitkiler nemi ve aydınlık ortamı çok sever. Bu nedenle ev içerisinde bakım sağlayacaksanız mutlaka mutfağı tercih etmelisiniz.

DENDROBIUM ORKİDE YAŞAMA ORTAMI *

Mutfak evin en nemli bölümü olduğu için orkidelerin en sevdiği ideal nemi buradan sağlayabilirsiniz. Çok soğuk ortamda bakım yapılmasından hoşlanmaz.

Potted Dendrobium plant isolated on white, an epiphytic orchid with sprays of colorful bright pink flowers and popular houseplant

DENDROBIUM ORKİDE SULAMASI NASIL OLMALI? *

Sulaması toprak nemi kontrol edilerek yapılır. Mutlaka oda sıcaklığında dinlendirilmiş su verilmelidir. Toprak olarak orkide toprağı tercih edilmelidir. Toprak değişimi yılda bir defa yapılmalıdır. Böylelikle yıllık mineral ve vitamin desteğini yenileyerek daha sağlıklı bir gelişim gösterir. Saksı ve toprak değişimi ilkbahar sonunda yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken şey havanın sıcak olduğu bir gün olmasıdır.

TEMAS, HAVA AKIMI SEVMEZ *

Başka cisme temas, esinti/cereyana maruz kalmayı sevmez. Eğer bu tür etkilere maruz kalırsa yaprak üstlerinde yara ve sararma gibi sorunlarla karşılabilirsiniz.

DENDROBIUM ORKİDE NASIL ÇOĞALTILIR? *

Dendrobium bitkisinin çoğaltıması kök ayırma yöntemi ile gerçekleştirilir. Bitki kökünden filizlenen ince yapıları en az 5 cm uzunluğa geldikten sonra ayırabilirsiniz. Ayrılan yeni yavruları uygun toprakla yeni saksısına aktarabilirsiniz. Saksıların hava delikli olmasına dikkat etmelisiniz.

Keiki nedir? Orkide keiki oluşumu ve ayırma yöntemi

Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Modern rustik mutfaklar ve öne çıkan özellikleri

120 metrekarelik 3+1 evdeyiz: Doğanın içinde keyifli yaşam