Yorgan, kışlık kıyafetler, halı gibi tekstil ürünleri nasıl saklanmalı?

Son güncelleme:

Evinizde kullandığımız tekstil ürünlerini sık sık değiştiriyor olabilirsiniz ancak yeni ürünler alsanız da insan eski nevresimlerini, yatak örtülerini atmaya kıyamayabiliyor. Ayrıca mevsim değişikliklerinde de kışlık kıyafetleri ya da yazlık kıyafetleri saklamamız gerekiyor. Peki, ev tekstil ürünlerini, en pratik, en sağlıklı ve en doğru şekilde nasıl saklayabiliriz?

Ev tekstil ürünleri, adeta yüzlerce sene saklanabilecek değerli hatıralar gibidir. Eskiseler bile insan üzerinde yattığı çarşafları, ailesinden kalan yatak örtülerini, halıları, perdeleri atmak istemez ki, bu da son derece haklı ve mantıklı bir harekettir.  Halı gibi ürünlerin zaman içinde antikaya dönüştüğünü bile kabul etmek gerekir. Kaldı ki, bu ürünler çoğu zaman aile içindeki anıların da yer aldığı değerli ürünlere dönüşür.

Ancak tahmin ettiğiniz gibi, doğru saklama koşullarına sahip olmayan tekstil ürünlerinin kısa zamanda deforme olarak eskidiğine şahit olmanız işten bile değil. Dolayısıyla tekstil ürünlerini bırakın onlarca sene saklamayı, sadece mevsim değişimlerinde dolaba kaldırırken bile doğru şekilde saklamak önemlidir.

GÜVE GİBİ BÖCEKLERDEN NASIL KORUMALI?

Eskiler, güve gibi böcekleri uzak tutmak için naftalin gibi kimyasal çözümlere başvursalar da artık çok daha pratik ve sağlıklı çözümlere sahibiz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evde güve neden olur? Güvelerden nasıl kurtulabilirim?

VAKUMLU TORBALAR

Nevresim takımıyatak örtüsü, battaniye gibi uzun süre dolapta bekleyebilecek, mevsimsel olarak değişen tekstil ürünler için artık olmazsa olmaz saklama koşulu, vakumlu torbalar… Bu torbaları elektrikli süpürge yardımıyla vakumlayarak, içindeki tekstil ürünlerini, yüzlerce yıl boyunca bile sağlıklı şekilde saklayabilirsiniz.

BANYO DIŞINDA BİR DOLAP

Banyo seti, havlu, bornoz gibi banyoda kullandığınız tekstil ürünlerini ise banyoda saklamak gibi bir alışkanlığımız olduğunun farkındayız ancak nemli banyo ortamının bu ürünlerin ömrünü azalttığını unutmamak lazım. Eğer mümkünse, banyonun hemen dışına konulabilecek bir dolapta saklanması, hem daha pratik hem de daha sağlıklı olacaktır.

HALILARI NASIL SAKLAMALI?

Eğer, koltuk takımlarınız için örtüler, odalarınızda yazlık ve kışlık halılar bulunuyorsa ve bunları mevsimden mevsime değiştiriyorsanız, özellikle halıları vakumlu torbalara sığdırmanın imkanı olmayacaktır. Ancak halıları rulo yapıp kaldırdığınızda, rutubet almayan bir ortamda, geniş naylon örtülere sarıp sıkıca bağlamanız, doğrudan güneşe maruz bırakmamanız da önemlidir.

Ev tekstili ürünlerinizin ömrünü kısaltan üç ana zararlının, rutubet/nem, toz ve güneş ışınları olduğunu hatırlayarak planlamanızı yaparsanız, bu ürünleri çok uzun yıllar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Eviniz için halı seçmenin püf noktaları

Evde güve neden olur? Güvelerden nasıl kurtulabilirim?

Nem böceği nasıl yok edilir? Gümüş böceği için doğal çözüm

Yatak odasındaki toz sorununu çözme yolları

Kirli havlular nasıl temizlenmeli? Evdeki bakteri yuvalarından biri havlular