Oturma odanız için 5 Feng Shui bitkisi
Son güncelleme:

Bitkiler, doğanın huzurunu ve rengini kucaklayan bir ortam yaratarak zihni sakinleştirme özelliğine sahiptir. Yıllar içinde ev bitkileri oldukça popüler hale gelmiş ve sadece bir aksesuar olmaktan çıkıp bazıları için bir yaşam tarzı haline gelmiştir.

Oturma odası, her evin kalbidir; burada siz ve misafirleriniz hikayeler paylaşır ve içeceklerinizi yudumlarsınız. Feng Shui bitkilerini oturma odanıza eklemek, evinizi sadece aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda ona özgün ve çekici bir dokunuş katar. New York merkezli iç mimar, Feng Shui danışmanı ve “Bütünsel Alanlar: Farkında ve Huzurlu Bir Ev Yaratmanın 108 Yolu” kitabının yazarı Anjie Cho, şöyle diyor: “Feng Shui, Asya kökenli çevresel alanlarımıza bakma sanatıdır. Eşyaların yerleşimine bakarak enerji akışını veya ‘Chi QI’yi (alanlarımızdaki yaşam gücü enerjisi) nasıl geliştirebileceğimizi ve aynı zamanda bu alanlarda nasıl etkileşimde bulunduğumuzu ve hareket ettiğimizi inceler.”

Evinize pozitif enerji katmak istiyorsanız, işte oturma odanızda bulundurmanız gereken Feng Shui bitkileri konusunda işin uzmanından birkaç öneri.

1. POTHOS

Sarmaşık

Botanik Adı: Epipremnum aureum
Bitki Türü: Sarmaşıklar

Pathos, yeni başlayanlar için bile mükemmel olan ve bakımı en kolay bitkilerden biridir. Oturma odanıza eklemek için harika bir seçimdir. Bu az bakım gerektiren bitki, uzun asma dallarıyla sepetlere asmak için idealdir ve aynı zamanda saksı ekimi için de mükemmeldir.

Uzman ve iç mimar Anjie Cho, Feng Shui açısından oturma odanız için Pathos bitkisini şöyle açıklıyor: “Bu, yeni başlayanlar için gerçekten harika bir bitki ve birçok nedenden dolayı Feng Shui açısından gerçekten ideal.” Cho, “Yumuşak, kalp şeklinde yapraklara sahip olması, bakımının kolay ve dayanıklı olması nedeniyle ideal olduğunu” belirtiyor. Ayrıca, Pathos’un havayı filtreleme konusunda da mükemmel olduğunu ve yeni bir bitki sahibinin başka bir canlıyı destekleme ve onunla uyum içinde yaşama konusunda güven duymasını sağladığını ekliyor.

2. YEŞİM BİTKİSİ

Botanik Adı: Crassula ovata
Bitki Türü: Etli

Para bitkisi olarak da bilinen Yeşim bitkisi, uygun bakımla oldukça uzun süre yaşayabilen dayanıklı bir sukkulenttir. Bu bitki, kalın, ahşap benzeri gövdelere ve gelişen ağaç formuna dönüşen oval yapraklara sahiptir.

Anjie Cho, “Yeşim bitkisi, dolgun ve esnek yuvarlak yapraklarıyla Asya kültüründe çok popülerdir,” diyor. “Yuvarlak ve yumuşak yapraklar, daha yuvarlak ve yumuşak enerji yarattıkları için Feng Shui açısından idealdir, bu da daha fazla yaşam enerjisi demektir.” Feng Shui uzmanı, yeşim bitkilerinin yüksek nem tutma kapasitesine sahip olduklarını ve genellikle iyi beslendiklerini belirterek, bu nedenle ev bitkisi olarak mükemmel olduklarını ekliyor. Ayrıca, “Bu bitkiler eve pek çok bilgelik getirir,” diyor. Madeni para şeklindeki yapraklar “bolluk” ve “destek” anlamına gelir. İyi haber şu ki, yeşim bitkisinin bakımı da nispeten kolaydır.

3. AFRİKA MENEKŞESİ

Botanik Adı: Saintpaulia ionantha
Bitki Türü: Yarı sulu

Renk ve enerjiyle dolu Afrika menekşesi, evinizi aydınlatmanın harika bir yoludur. Bu zarif ve kadifemsi çiçekler, yıl boyunca çiçek açan iç mekan bitkileri olarak bilinir ve birçok farklı çeşitte bulunabilir.

Anjie Cho, bu çiçeklerin bakımının kolay olduğunu ve Feng Shui’de menekşe renginin önemini vurguluyor. “Morun bu tonu, zenginlik ve bollukla ilgilidir,” diyor. Ayrıca, bu bitkilerin büyümesi ve çoğalması çok kolay olduğunda, zenginliğinizi paylaşabilmeniz için bir bolluk hissi yaratır. Paylaşıp cömert davranarak, bu güzel Afrika menekşelerine evinizde kolayca sahip olabilirsiniz.

Anjie, “Bu şekilde hayatınızda çiçek açma ve kendi bereketinizi çekme yeteneğine sahip olduğunuzu görebilirsiniz,” diye ekliyor.

4. MONSTERA

Botanik Adı: Monstera deliciosa
Bitki Türü: Asma

İsviçre Peynir Fabrikası olarak da bilinen Monstera, benzersiz yaprakları ve üzerinde gelişen deliklerle tanınan, karakter ve çekicilik katan yaprak dökmeyen bir bitkidir. Monstera, farklı çeşitleri bulunan bir bitki olup, Monstera cinsinde 50’den fazla tür vardır, ancak perakendecilerde ve fidanlıklarda yalnızca birkaçı bulunur.

Oturma odanız için Feng Shui bitkisi olarak ideal olan Monstera, aynı zamanda daha tropik bir his arayanlar için cesur bir seçimdir. Monstera, yukarıya doğru büyümesiyle de bilinir. Bu bitkinin bakımı için, uzun ve güvenli bir şekilde durmasına yardımcı olmak adına dikey bir destek (örneğin, yosun direkleri veya sekoya tahtaları) kullanarak tırmanmasına izin verebilirsiniz.

Anjie Cho, Feng Shui hakkında şunları söylüyor: “Bu yukarı doğru büyüme ve tırmanış, kişinin evine ‘büyüme’ ve ‘yukarı doğru hareket’ metaforu ve enerjisi sunar. Bu, bizi mümkün olduğunca ışığa, hayatımızda olumlu olana ve gelişime doğru yönelmeye teşvik eder.”

5. PAŞA KILICI – KILIÇ ÇİÇEĞİ – YILAN BİTKİSİ

kılıç çiçeği

Botanik Adı: Dracaena trifasciata
Bitki Türü: Etli

Kayınvalide dili olarak da bilinen uzun ve parlak yılan bitkisi, bakımı ve yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Bu bitki, bir süre bakımsız kalsa bile taze görünümünü ve şeklini korur. Ancak yine de bu güzellikleri ihmal etmeyip, yılan bitkisinin bakımı için doğru adımları izlemek önemlidir.

Anjie Cho, bu bitkinin kılıca benzeyen yapraklarının Feng Shui’de güçlü bir anlam taşıdığını belirtir. “Feng Shui’de, evinizde daha güçlü veya daha az yumuşak bitkilerin bulunmasının uygun olduğu durumlar olabilir,” diyor.

“Yılan bitkisinin koruma, hassasiyet ve gerektiğinde daha fazla keskinliğe sahip olmak açısından gerçekten yararlı olduğunu düşünüyorum. Hayatınızda ortaya çıkma şeklinizde çok fazla kararlı şefkate sahip olabilirsiniz,” diye ekliyor.

FENG SHUI BİTKİLERİ EVE NE GİBİ FAYDALAR SAĞLAR?

Modern bir oturma odası, misafirleri, aileyi ve arkadaşları ağırlamak için kullanılan bir konukseverlik alanıdır. Burası boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz veya sadece gevşeyip en sevdiğiniz programları izleyebileceğiniz bir mekandır. Feng Shui, enerjinin pozitif akışını vurgular ve bitkiler de bu enerjinin bir yansımasıdır.

Feng Shui uzmanı ve iç mimar Anjie Cho, bitkilerin şu sıralar oldukça popüler olduğunu belirtiyor. “Feng Shui, insanların doğal dünyayla bağlantı kurma özlemini kabul eder. İç mekanlarda doğayla bağlantımız kesilir, bu nedenle ev bitkileri doğayı içeri almanın ve bizi yeniden doğayla bağlamanın harika bir yoludur,” diyor.

Anjie, bitkilerin aynı zamanda beş Feng Shui unsurundan biri olan ahşap unsuru ile bağlantılı olduğunu ekliyor. Diğer dört unsur ise ateş, su, toprak ve metaldir. Bitkiler, büyümeyi, iyileşmeyi, eylemi ve değişimi temsil eden ahşap elementi temsil eder. “İnsanların evlerine bitki getirerek öğrenebilecekleri çok şey var. Bir şeyi nasıl besleyeceğinizi, başka bir canlıya nasıl bakacağınızı ve nasıl bolluk içinde büyüyebileceğinizi öğrenirsiniz. Doğanın gerçekten ne kadar cömert olduğunu görmeye başlarsınız,” diye ekliyor.

Feng Shui bitkileri, enerjiyi dengeleyerek evde daha huzurlu ve pozitif bir ortam yaratır. Bitkiler, havayı temizler, stresi azaltır ve genel olarak yaşam kalitesini artırır. Oturma odanıza ekleyeceğiniz Feng Shui bitkileri, hem estetik bir görünüm sağlar hem de evinizdeki enerji akışını olumlu yönde etkiler.


Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: