Feng Shui’de tavus kuşu sembolünün anlamı ve kullanımları

Birçok insan feng shui’yi düşünür ve hemen mobilyalarını hareket ettirmeyi hayal ederler. Ayrıca bunun aynalarla bir ilgisi olduğunu varsayıyorlar. Bu kısmen doğru olsa da, bu eski Çin uygulamasının pek çok başka yönü var. Kalbinde feng shui , evlerimizi iç ve dış dünyalarımıza bağlamanın bir yoludur. Dünyanın her yerindeki medeniyetler , inşa ettikleri alanlarda iyi qi (veya yaşam gücü enerjisi) yaratmak için benzer yollar geliştirdiler.

Feng shui’de, doğal dünyayla daha uyumlu yaşama arzusuyla doğayla derin bir bağlantı vardır. Buna çiçekler, bitkiler ve hayvanlar dahildir. Tavus kuşu, güzelliğin, haysiyetin ve pozitif qi’nin simgesi olan bir kuştur. Tavus kuşunun anlamı ve bu güçlü sembolü evinizde ve feng shui’nizde nasıl kullanacağınız hakkında her şeyi öğrenin.

Feng Shui’de Tavus Kuşu Sembolizmi ve Anlamı

Preening peacock

Tavus kuşu, güzel ve eşsiz kuyruk tüyleriyle tanınan yakışıklı bir kuştur. Kuyrukları (“tren” olarak bilinir) gösterişli ve yanardöner renktedir ve birçok “göz” ile Çin’de eski zamanlardan beri yetiştirilmektedir. 

Feng shui’de tavus kuşu, güzelliği ve haysiyeti temsil etmeye başladı. Şüphesiz görsel olarak çarpıcı bir kuş olduğu için güzellikle bağlantısı açıktır. Tavus kuşunun haysiyetle ilişkisi, tavus kuşlarınınki de dahil olmak üzere tüylerin Çin İmparatorluk Mahkemelerinde sivil memurlara verilmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle başarı, zenginlik ve önemin amblemleriydiler. 

Tavus kuşu, Quan Yin (merhametin bodhisattvası) ve Manjushri (bilgeliğin bodhisattvası) ile bağlantılı bir semboldür. Zarif tavus kuşu da feng shui’deki anka kuşuna benzeyen bir kuş olarak kabul edilir . Mistik anka kuşu, güney yönüne bağlı dört gök hayvanından biridir. Bu yön, şöhretiniz, itibarınız ve refahınızla ilgilidir. 

Tavus Kuşu Sembolünü Evinizde Kullanmak

Muhteşem tavus kuşunu evinizin feng shui’sine dahil etmenin sayısız yolu vardır. Bu özel uğurlu simgeye ilgi duyuyorsanız, tavus kuşunu betimleyen herhangi bir tarzda güzel sanat eserleri bulabilirsiniz. Tavus kuşu motifi tekstillerde, nesnelerde, sanat eserlerinde ve daha fazlasında bulunabilir.

Evinizin çevresinde gerçek tavus kuşu tüyü de kullanabilirsiniz. Etik ve insanca toplanmış tüyleri temin edebilmek için doğru şekilde araştırdığınızdan emin olun.

Ateş Elementini Etkinleştir

Feng shui’de, uygulamamızı bilgilendirmek için beş elementi kullanırız. Beş elementten biri ateştir. Ateş, başarınızla olduğu kadar görünürlüğünüz ve tutkunuzla da ilgilidir. Anka kuşu gibi tavus kuşu sembolü, ateş elementinizi geliştirmek için evinizde kullanılabilir . Bunu yapmanın bir yolu, evinizin veya mülkünüzün Güney sektörüne tavus kuşu görüntüsünü veya tüyünü yerleştirmektir. 

Daha Fazla Görünürlük Elde Edin

Görünürlük, bir tavus kuşunu tanımlamak için oldukça iyi bir kelimedir. Çarpıcı parlaklıkları manyetiktir ve tüm gözler onlara döner. Hayatınızda daha fazla görülmeniz gerekiyorsa, tavus kuşu sembolü ile çalışmayı deneyin. Bu, işte veya okulda daha fazla onay almak veya belki de potansiyel bir romantik biri tarafından daha fazla fark edilmek istiyorsanız yardımcı olabilir. 

Görünürlüğünüzü artırmak amacıyla yatak odanıza tavus kuşu amblemi eklemeyi deneyin. Alternatif olarak, şapkanıza tavus kuşu tüyü küpeler veya hatta bir tavus kuşu tüyü de takabilirsiniz.

Şefkati Geliştirin

Quan Yin şefkat tanrıçasıdır. Merhametinizi geliştirmek ve başkalarından şefkat almak için çalışıyorsanız, Quan Yin’e bakın. Ardından Quan Yin heykelinizi (veya sanat eserinizi) tavus kuşu sembolü ile daha da geliştirebilirsiniz. Quan Yin’in tavus kuşuna benzeyen görüntüleri bile var. Dünyadaki tüm acıları görmek ve onlara yardım etmek için bin kol (ve göz) ile bir tezahürü olduğu söylenir. Quan Yin’inizi ve tavus kuşunuzu meditasyon alanınıza veya yatak odanıza yerleştirmek özellikle yararlı olabilir.

Bilgeliğinizi Geliştirin

Tavus kuşu aynı zamanda bir Budist bilgelik ve içgörü bodhisattvası olan Manjushri ile de bağlantılıdır. Bu tanrıyı tasvir eden heykeller veya sanat eserleri bulabilirsiniz. Evinizi Manjushri’nin bir tavus kuşu görüntüsüyle dekore ederek bilgeliğinizi ve içgörünüzü geliştirmek için isteklerinizi güçlendirebilirsiniz. Bu, ofisinize veya meditasyon alanınıza yerleştirilebilir. 

Feng Shui’de saksağan sembolünün anlamı ve kullanımları