Feng Shui’de lotus sembolü anlamı nedir ve nasıl kullanılır?

Doğal dünyanın bilgeliğini evinize getirmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri, bitkiler veya hayvanlar gibi doğadan anlamlı sembollerle çalışmaktır. Lotus, barışı, uyumu ve şefkati çağrıştıran popüler bir semboldür. Evinizin feng shui’sini geliştirmek için ve nilüfer sembolünü nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Lotus çiçeği (Nilüfer) evde nasıl yetiştirilir? Bakımı ve püf noktaları

Feng Shui’de Lotus Sembolizmi ve Anlamı

Feng Shui'de lotus sembolü anlamı

Lotus, göllerde ve göletlerde yetişen güzel bir bitkidir ve birçok kültürde ikonik bir semboldür. Beyaz, pembe veya kırmızı renkli yaprakları olan büyük bir çiçeğe sahiptir. Çin’de lotus bitkisinin tüm kısımları farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Çiçek süs olarak kullanılırken bitkinin diğer kısımlarının besleyici ve tıbbi faydaları vardır.  

Birçok çiçek ve bitkinin aksine, evinize canlı bir lotus bitkisi getirmeniz mümkün değildir. Nilüfer sembolizmiyle çalışmak istiyorsanız, bunun yerine bir nilüfer görüntüsünü mekanınıza niyetle getirebilirsiniz. İşte lotusun feng shui anlamlarından bazıları.

Saflık ve Mükemmellik

Feng shui’nin aldığı bilgelik geleneklerinden biri Budizm’dir. Budist geleneğinde nilüfer aydınlanmanın bir simgesidir çünkü büyüyebilir ve en nemli çamurda bile mükemmel bir çiçek açabilir. Sekiz uğurlu Budist hazinesinden biridir ve birçok Buda ve bodhisattva bir nilüfer üzerinde otururken tasvir edilmiştir. 

Evlilik ve Doğurganlık

Lotus’un Çince adı, bağlantı ve barış anlamına gelen kelimelerin birleşimi gibi geliyor, bu yüzden barışçıl bir birliği temsil etmeye başladı. Sanatta ve dekoratif öğelerde, lotus tomurcukları genellikle doğurganlığın ve yavruların sembolleridir. Lotus tohum kabukları da doğurganlığı sembolize eder. 

Bolluk

Lotus ayrıca yazın bolluğu ve bereketi ile de ilişkilidir. Bu bitkinin bize sunacağı birçok hediye var. Yaz boyunca aynı anda hem çiçek açar hem de tohum verir ve bitkinin tüm kısımları yemek, dekorasyon veya şifalı amaçlar için kullanılır. 

Merhamet ve Barış

Şefkatin bodhisattvası olan Quan Yin, genellikle bir nilüfer üzerinde otururken veya tutarken tasvir edilir. Quan Yin ve nilüfer arasındaki bağlantı , bu çiçeği bir şefkat sembolü haline getirdi. Quan Yin’in şefkat mantrası “Om Ma Ni Pad Me Hum”, “nilüferdeki mücevher” anlamına gelir.

Lotus Sembolünü Evinizde Kullanmak

Feng Shui'de lotus sembolü anlamı

Bahçenizde bir gölet varsa ve uygun iklimdeyseniz, bir nilüfer göletiniz olması çok hayırlıdır. Bu seçenek çoğumuz için mevcut olmadığından, lotus görüntüsünü evinizin belirli bölümlerine de getirebilirsiniz. 

Yatak odasında

Hayatınıza daha fazla huzur ve uyum getirmek için bir nilüfer çiçeği veya çiçek görüntüsünü yatak odanıza ekleyebilirsiniz. Yatak odanız sizi feng shui’de temsil ediyor, bu nedenle evinizin bu bölümüne eklediğiniz her şey çok güçlü olabilir. Feng shui’de yeniyseniz, yatak odasıyla başlamak genellikle iyi bir fikirdir. Yatak odası, partnerinizle olan ilişkiniz ile de bağlantılıdır ve yatak odanıza bir çift nilüfer çiçeği içeren sanat eseri yerleştirmek, huzurlu ve mutlu bir birlikteliği simgeleyebilir. 

Evin Merkezinde

Ayrıca evinizin merkezine lotuslu bir resim veya heykel ekleyerek tüm evinize uyum sağlayabilirsiniz. Evinizin merkezi feng shui’ye göre önemli bir alandır çünkü burada yaptığınız şey tüm alana yansır. Buraya bir nilüfer resmi yerleştirirken, evinize barış ve uyum getirme niyetini belirleyebilirsiniz. 

Meditasyon Alanınızda

Bir meditasyon alanınız varsa , burası lotus görüntülerini eklemek için mükemmel bir yerdir. Bu alandaki bir nilüfer, daha fazla barış ve memnuniyetle bağlantı kurma niyetinizi destekleyebilir. Lotus, zorlu zamanlarda bile her zaman mevcut olan iç güzelliğinizin ve mükemmelliğinizin bir sembolüdür. 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: