Feng Shui’de yeşil renk anlamı ve kullanımı

Feng Shui’de yeşil renk anlamı ve kullanımını anlatıyoruz. Renkler, evinize feng shui ilkelerini uygulamaya başlamanın basit ve erişilebilir bir yoludur. Renkler evinizin feng shui’si için çalışmanın yollarından biridir. Her rengin birçok bağlantı ve anlam katmanı vardır.

Bir renk, feng shui’deki birçok enerji sisteminden birinden belirli bir qi türünü veya enerjiyi temsil edebilir. Örneğin, feng shui’de çalıştığımız beş elementin her biri farklı renklerle bağlantılıdır. Feng shui bagua kullanarak evin belirli bir alanında da renk kullanabilirsiniz. Evinize renk eklerken, o rengin sizi nasıl desteklemesini istediğinize dair belirli bir amacınız olması gerekir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yeşil ev dekorasyonu ve stilin hızlı şifreleri

FENG SHUI’DE YEŞİL RENK NEYİ TEMSİL EDER?

feng shui'de yeşil

Feng shui’de çalıştığımız enerji sistemlerinden biri de Taoizm’den gelen beş elementtir. Beş element sistemi, her biri farklı nitelik ve özelliklere sahip beş farklı enerji türünü tanır. Feng shui’de, birinin evinde ve hayatında daha fazla uyum ve denge yaratmak amacıyla genellikle bu farklı unsurlara bakarız. Ateş, toprak, metal, su ve ahşap olarak bilinen bu beş enerji türü de belirli renklerle temsil edilir. Yeşil, şefkat, esneklik, şifa ve büyüme ile ilgili olan ahşap elementi ile bağlantılıdır.

Feng shui’de feng shui bagua haritası denen bir şey kullanılır. Bagua, hayatımızın evlerimize nasıl karşılık geldiğine bakmak için kullanabileceğimiz birçok feng shui aracından biridir. Bagua sisteminde yeşil renk, aile ile ilgili olan feng shui bagua alanının rengidir. Bu alana aile alanı denir. Bu aile alanı aynı zamanda yeni başlangıçları ve doğayla olan bağımızı temsil eder.

Yeşil, yeni bir çimen yaprağının toprağı delip geçmesi gibi, baharın ve taze başlangıçların enerjisini hatırlatır. Yeşili bir alana getirerek, genel olarak çimenlerin, ağaçların ve doğanın yemyeşil ve hayati enerjisiyle bağlantı kurulur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mint yeşili ile uyumlu renkler ve dekorasyon

YEŞİL RENK EVDE NASIL KULLANILIR?

feng shui'de yeşil

Feng shui’yi göz önünde bulundurarak belirli bir renk eklediğinizde, bu renk, alanınızı belirli bir şekilde göstermenin yanı sıra çok daha fazlasını yapabilir. Sizi desteklemek için belirli bir enerji türünü getirmek amacıyla yeşili evinize uyguladığınızda, dekorasyonunuzu gerçekten bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Yeşil, özellikle niyetiniz daha fazla esneklik ve şefkat davet etmek, aile uyumunu geliştirmek, yeni bir şeye başlamak veya yeni fikirlere ve yaratıcılığa ilham vermekse yardımcı olabilir.

Boya, mobilya, sanat eseri, tekstil ve diğer dekor öğeleriyle yeşili evinize getirmenin birçok yolu vardır. Yeşili alanınıza nasıl dahil edeceğinize karar verirken, amacınıza ve geliştirmek istediğiniz enerji türüne uygun bir yeşil tonu seçmeyi düşünün. Canlandırıcı ahşap element qi’yi yetiştirmek istiyorsanız gevrek, berrak bir yeşil seçin. Daha fazla şifa ve yatıştırıcı enerjiyi davet etmek için yumuşak bir mavi-yeşil arayın. Sıkışmış hissediyorsanız ve bir enerji artışına ihtiyaç duyuyorsanız, derin bir orman yeşili deneyin. Yaratıcılığı teşvik etmek için sarı alt tonlu daha parlak bir yeşil ekleyin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Dekorasyonda su yeşili ve parlak sarı uyumu

YEŞİL BİTKİLER

feng shui'de yeşil bakımı kolay bitkiler salon bitkileri

Ev bitkileri, hiçbir şeyi boyamadan yeşil rengi evinize getirmenin harika bir yoludur. Ahşap elementi somutlaştırırlar ve yukarı doğru büyümeleri güçlü bir metafordur. Bitkiler de özen ve dikkat gerektirir ve bize nezaket, şefkat ve diğer canlılara özen gösterme konusunda birçok değerli ders verebilirler.

Genel olarak, bir feng shui ayarı olarak evinize eklerken yumuşak, yuvarlak yaprakları olan bir bitki seçmek en iyisidir. Yeni bitkinizin ışık, su ve nem gereksinimlerine de dikkat ettiğinizden emin olun, böylece onu evinizin gerçekten gelişebileceği bir alana yerleştirebilirsiniz. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Oksit yeşili nedir? Dekorasyonda oksit yeşili nasıl kullanılmalı?

YEŞİLİ GİYİN

Feng shui sadece eviniz için değil! Fiziksel yaşam alanınızın dışında feng shui ve renk ile çalışmanın birçok yolu vardır. Örneğin gardırobunuza yeşili ekleyebilirsiniz. Kendinizi biraz sönük veya düşük enerjili hissettiğinizde, gömlek, atkı gibi yeşil bir şey veya yeşim gibi yeşil taşlı takılar giymeyi deneyin .

BAGUA’NIN AİLE ALANINDA YEŞİLİ KULLANIN

yeşil-dekorasyon

Ailenize daha fazla uyum davet etmek istiyorsanız, bagua’nın Aile alanına yeşil rengi ekleyebilirsiniz. Zhen pozisyonunu bulmak için evinizin ana girişinde yüzü içeri bakacak şekilde durun. Evinizin tamamına üçe üç bir ızgaranın yayıldığını hayal edin. Sol orta kısım Aile alanıdır. Aynı işlemi yatak odanız gibi evinizin belirli bir odasında da kullanabilirsiniz: odanın girişinde durun ve odanın sol orta bölümünü bulun. Aile uyumu etrafında bir niyet belirleyin ve evinizin Aile alanına üç yeni yeşil bitki ekleyerek bu niyeti etkinleştirin. 

Sezona damga vuran ikili: Leylak moru + nil yeşili