Mutfak havluları-bezleri kıyafetlerle beraber mi yıkanmalı ayrı mı?

Son güncelleme:

Mutfak havluları- bezleri kıyafetlerle beraber yıkanır mı? Mutfak bezleri nasıl temizlenmeli? Kirli mutfak havluları ve bezleri temiz tutulmazsa, küflü veya hoş olmayan bir koku yaymaları çok yaygındır. 

Mutfak bezlerinin sıklıkla kokmasının nedeni, ellerimizi kurutmak, dökülenleri ve pislikleri silmek ve her yerden kiri veya yiyecekleri temizlemek için kullanılmalarıdır. Kurutmaları için genellikle uygun fırsat veya ortam verilmez. Yıkandıktan sonra bile hala kötü bir kokuya sahip olabilirler.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Havlular nasıl temizlenmeli ve kabartılmalı? Evdeki bakteri yuvalarından biri havlular

 Havlular ıslaklığı emmesi için üretilir. Ancak, istediğiniz şeylerden daha fazlasını emebilirler. Mutfak havlularınızın, el havlularınızın, banyo havlularınızın veya diğer havlularınızın kokusuz kalmasını istiyorsanız yapabileceğiniz çok basit şeyler var:

MUTFAK HAVLULARI-BEZLERİ NASIL TEMİZLENİR?

Mutfak havluları-bezleri kıyafetlerle beraber mi yıkanmalı ayrı mı?
  • Mutfak havlularını düzenli olarak yıkayın. En az birkaç günde bir temizlenmeliler.
  • Mutfak havlularını ve bezlerini bir kova ılık su ve sirke içinde yaklaşık 15 dakika bekletin. Yaklaşık 1 yemek kaşığı kabartma tozu serpin. Bunların ikisi de kanıtlanmış koku gidericilerdir!
  • Bulaşık bezleriniz/havlularınız beyazsa, yıkarken çamaşır suyu ekleyin .
  • Havlularınızı sıcak suyla yıkayın. Yine de önce ılık su ve sirke ile ıslatabilirsiniz, ancak çamaşır makinenizdeki sıcak su ayarını da kullanabilirsiniz.
  • Havlularınızı asla gece boyunca veya uzun süre çamaşır makinesinde bırakmayın. Bakteri üremesini minimumda tutmak için bunları daima doğrudan kurutucuya aktarın.
  • Mutfağınızı kuru ve temiz tuttuğunuzdan emin olun . Havlularınız havadaki ve nemdeki kokuyu alacaktır.
  • Kullanımlar arasında kurumaları için bulaşık havlularınızı daima asın. Havluları asla üst üste asmayın, çünkü bu onların tam olarak kurumasını ve aralarına hava girmesini zorlaştıracaktır. Kullanımlar arasında bulaşık bezlerinin tamamen kurumasını sağlayın. Hala nemliyse, mikroplar, nem ve kötü kokular birikecektir.

MUTFAK BEZLERİ KIYAFETLERLE YIKANIR MI?

Mutfak bezlerini ya da havlularını kıyafetlerinizle birlikte çamaşır makinesine atmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bezi makineye çamaşırlarınızla birlikte attığınızda, birlikte yıkandığı çamaşırları kirletebilir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: