küçük ev ya da stüdyo daire

Küçük ev ya da stüdyo daireler için 6 pratik düzen fikri

Son güncelleme:

Küçük ev dekorasyonu daha rahat yaşamanızı sağlar. Küçük bir eviniz var ya da belki bir öğrencisiniz ve stüdyo daireye sığmaya çalışıyorsunuz… Ne kadar küçük olursa olsun yerleşim konusundaki fonksiyonellik, dekorasyon konusundaki yaratıcılık ile birleşip harika bir yaşam alanı kurgulamanıza yardımcı olur.

1- YATAĞA ASMA KAT MUAMELESİ

Ev ofis çalışıyorsanız yatağınıza asma kat muamelesi yapıp alt kısmını bir çalışma alanı olarak kurgulayabilirsiniz.

2- BOYDAN BOYA ASKI

Küçük ev için fonksiyonellik oldukça önemli. Birden fazla askıyı yan yana koyarak uzunca bir askı alanı elde edebilirsiniz. Burası küçük bir antre ya da portmanto görevi üstlenebileceği gibi, takılarınızı asmak için de ideal bir çözüm yaratmış olur.

3- OKUMA LAMBASI

Stüdyo dairenizde ya da küçük evde yerden kazanmak için okuma lambasını duvara monte edebilirsiniz. Böylelikle hem kanepede otururken hem de masada çalışırken başını tek hamlede çevirerek ihtiyacınıza yönelik bir çözüm de üretmiş olursunuz.

4- MİNİ BİR KANEPE İLE KÜÇÜK ODADA ALAN KAZANIN

Ne kadar ufak olursa olsun bir kanepe çok şeyi değiştirir. Hem burada bir yaşam alanı kurgusu yaratmış olursunuz hem de yatılı misafirleriniz için ekstra bir yatak alanı oluşturmuş olursunuz. Ayrıca kumaş dokusu ile odanıza doğal bir sıcaklık da enjekte edersiniz.

5- DAR ALANDA AÇIK RAFLAR

Işık sirkülasyonunu engellememek için kapaklı ve hantal dolap sistemleri yerine ince ve kullanışlı açık raf sistemleri böylesi dar mekanlar için ideal bir çözüm olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dağınık görünümü engellemek için rafları düzenli tutmanız. Ayrıca beyaz renkli raflar ışığı yansıtacağı için daha akıllı bir tercih. Rafları düzenlemek için beyaz renkli kutu ve sepetler de kullanabilirsiniz.

6- AYIRICI İLE ODAYI BÖLÜN

Küçük evinizde ya da stüdyo dairenizde alanı bölmek isteyebilirsiniz. Mini boy bir perde ile uyku alanınıza bir perde çekebilirsiniz. Böylelikle yatılı misafiriniz geldiğinde de alanları birbirinden ayırmış olursunuz.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ

küçük ev ya da stüdyo daire için düzen

STÜDYO DAİRE NEDİR?

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki, stüdyo daireler ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Bir dizi odanın normal işlevlerinin genellikle oturma odası, yatak odası ve mutfak olacak şekilde tek bir odada birleştirilmesidir. Stüdyo daireler oldukça küçük olan dairelerdir, boşluklar arasında genellikle duvarlarla net bir bölünme yoktur.

Günümüzde çoğu kişi stüdyo dairelerde yaşamayı tercih ediyor. Bu konutlar genellikle 1+0 veya 1+1 şeklinde birçok büyük şehirde inşa edilen yapılardan oluşuyor. Bu yapılar, temel ihtiyaçlar olan; dinlenme, yemek yeme, uyuma ve temizlenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde yeterli alanları içeren konut tipi olarak biliniyor. Bu tarz evlerde genellikle büyük şehirlerde; üniversite öğretimi alan öğrenciler, yalnız yaşayan kişiler, ailesiyle bağlarını koparmış bekar insanlar ve farklı bir şehirde memuriyet ya da mesleki bir çalışma amacı ile belirli bir süre bulunan kişiler tarafından ikamet sağlanıyor.

STÜDYO DAİRENİN TARİHÇESİ

stüdyo daire

Stüdyo daireler, metropol alanlarda yer sıkıntısı yaşanmadığı Japonya’da ortaya çıktı. Büyük şehirlerde çalışan ve aynı zamanda sınırlarının dışında büyük bir temel yapıya sahip olan insanlar, sadece en gerekli olan küçük dairelere sahiptir. Çalışma haftası boyunca yaşayacakları bir yer vardı ve şehir dışına ya da başka şehirlere yolculukta zaman kaybettirmediler.

Stüdyo dairesinde moda Amerika Birleşik Devletleri aldı. Her şeyden önce, böyle bir konut, daha fazla bir şey ödeyemeyen gençlere ve tasarımdaki potansiyelini gerçekleştiren yaratıcı bir boheme yönelikti. Bundan sonra, bu planlama Avrupa ve Rusya mimarları tarafından kullanıldı. Stüdyo daireler, metropol alanlarda yer sıkıntısı yaşanmadığı Japonya’da ortaya çıktı. Büyük şehirlerde çalışan ve aynı zamanda sınırlarının dışında büyük bir temel yapıya sahip olan insanlar, sadece en gerekli olan küçük dairelere sahiptir. Çalışma haftası boyunca yaşayacakları bir yer vardı ve şehir dışına ya da başka şehirlere yolculukta zaman kaybettirmediler.

Stüdyo dairesinde moda Amerika Birleşik Devletleri aldı. Her şeyden önce, böyle bir konut, daha fazla bir şey ödeyemeyen gençlere ve tasarımdaki potansiyelini gerçekleştiren yaratıcı bir boheme yönelikti. Bundan sonra, bu planlama Avrupa ve Rusya mimarları tarafından kullanıldı.

STÜDYO DAİRENİN AVANTAJLARI

Böyle bir yaşam alanı satın alan veya kiralayanlar kendine has özellikleriyle karşı karşıyadır. Bazıları, örneğin, kapıların yokluğu, uzun süre kullanılmalıdır, diğerleri ise, açık alan gibi, aksine, sıra dışı bir düzenin değerini hızlı bir şekilde değerlendirmenize izin verir. Gelin avantajlarından da bahsedelim hemen…

Özellikle, büyük şehirlerde üniversite kurumlarına veya büyük devlet kurumlarına yakın olan ya da aynı şekilde iş merkezlerine yakın konumda bulunan stüdyo daire gibi gayrimenkullere sahip olan kişiler, kârlı bir konuma geçebiliyor. Çünkü bu daireler, 2+1 ya da 3+1 yapıdaki büyük daireler yerine daha kısa amortisman süresi ile avantaj sağlıyor. 1+1 ya da 1+0 şeklinde satın alınacak bir daire, büyük daire yapılarına göre fiyat konusunda daha düşük olabilmesine rağmen kira konusunda daha avantajlı olabiliyor. Evlerin sunduğu avantajlardan dolayı bu tip evleri kiralamayı tercih eden vatandaşlar, genellikle gelir seviyesi belirli bir konumda bulunan ve çalışan kişiler oldukları için kira bedelleri ev sahibi için avantajlı olsa da kiracı için düşük olabiliyor.

Bir başka kuşkusuz avantaj, çoğunlukla büyük pencereler, tüm apartman için yeterli olan ışıktır. Yani, gündüz saatlerinde ek aydınlatma kullanmaya gerek yoktur. Açık havada, ses dalgaları daha iyi dağıtılır, bu da müzisyenler veya ev sineması sevenler için iyi bir yardımcı olacaktır.

Ayrıca bir stüdyo daire taşıyan atmosferi de arayabilirsiniz. Gençler için böyle bir yaşam alanı bağımsızlık ve özgürlük ruhuyla doludur.Yaratıcı bireyler, bir apartman düzenlemek ya da bir stüdyoya dönüştürmek için kendini ifade ederler. Zenginlik sahibi insanlar, modern döşenmiş geniş bir daire sayesinde statülerini gösterirler.

Öte yandan, mutfak ve oturma odası arasındaki sınırların olmaması, kutlama yemekleri için odayı daha konforlu hale getiriyor.

STÜDYO DAİRENİN DEZAVANTAJLARI

Uyku alanı, tüm misafirler ve ziyaretçiler için genellikle kişisel alanı ihlal eden dairelerde sergilenmektedir. Mahremiyetin olmaması, tek başına bir dairede yaşayanlar için bir dezavantaj olacaktır. Gizlilik ihtiyacı önemliyse, planlamada seperatör gibi ayırıcılar düşünülmelidir. Ayrıca mutfaktan gelen kokulara ek olarak, özellikle apartmanda bir evcil hayvan varsa, diğer hoş olmayan kokular dairenin etrafına kolayca yayılır.

Sıradan ekonomik stüdyolar genellikle sahipler için gerekli olan her şeyi içermez. Sahipler genellikle depoları için ayrı depolar kiralarlar, ancak bu ek maliyetleri ve rahatsızlığı etkiler. Küçük bir alan kullanmak için daha ergonomik hale getirmek için, düzeni en küçük ayrıntıya kadar düşünmelisiniz.

Küçük oturma odası dekorasyonu fikirleri

Yaşam alanlarına optimum planlama – Ev için en iyi planlama nasıl olur?