misafirleriniz-için-yatak-odası
misafirleriniz-için-yatak-odası

Misafir odasında düzen nasıl olmalı? Yatılı misafir düzeni

Son güncelleme:

Misafir bazen yatılı olarak kalabilir. Kış aylarında evinizdeki yatılı konuk sayısı artırıyorsa, oturma odanızı küçük hamlelerle şık ve konforlu alana dönüştürebilirsiniz.

YATAK TEKSTİLİ ÖNEMLİ

Her odada olduğu gibi konfor yine başrolde. Konukların rahat etmeleri için ilk yapılacak hamle doğru ve sağlıklı bir uykunun gereksinimlerini karşılamak. Yani işe terletmeyen bir yorgan, ergonomik bir yastık seçerek başlayabilirsiniz. Yılın bu zamanı yünlü ve pamuklu kalın tekstiller daha uygun olur. Ama yaz döneminde keten ve poplin gibi hafif, nefes alabilen kumaşlar daha doğru bir seçim.

Yatak odası dekorasyonu
resumebrainy.com

YASTIKLARDA CÖMERT OLUN

Başın ergonomisi uyku kalitesine etki eder. Misafirinizin yoğun bir gezme ve alışveriş gününe hazır başlaması için akşam uygun bir yastıkta uyuması önemli. Bu yüzden boyun, sırt ve omurgayı destekleyen bir baş yastığı tercih edin. Odada yatak olan bir kanepe yerine sabit bir yatağınız varsa birden fazla yastık seçeneği sunarak tercihi onlara bırakabilirsiniz. Mesela iki yumuşak ve iki orta sert yastık ekstra bir sağlık problemi olmayanlar için uygun olabilir. Ancak yastık seçimini yatak cinsi de belirler. Çok sert bir yatağınız varsa yüksek yastıklar, yumuşak bir yataksa alçak olanları
kullanın.

SAĞLIKLARINA DİKKAT EDİN

Yatıya gelen konuklarınız astım veya alerjiden muzdaripse, bunu tetikleyebilecek tüy dolgulu yorgan ve yastıklardan kaçının. Bunun yerine sentetik elyaf, yün, bambu veya pamuklu çarşaflar ve hipoalerjenik olan doğal lateks şilte ve yastıklar tercih edin.

Yatılı misafir için yatak düzeni
Dulux.

EKSTRA SAKLAMA ALANI AYIRIN

Öyle ya yatılı misafir bir kol çantası ile gelmez ki. Kalacakları süreye bağlı olarak bir sırt çantası ya da küçük de olsa hacimli bir valiz mutlaka olur. Bunları ayak altında tutmak odayı düzensiz gösterir ve onları rahatsız eder. Bu yüzden portatif bir valiz rafı veya saklama alanına ihtiyaç duyulur. Eğer odada sabit bir yer yoksa, bir yığın buruşuk kıyafeti sıralamak zorunda kalmayacakları bir giysi rafı asın. Kapı arkasına dekoratif kancalar takmak “havlumu nereye koyacağım?” ikilemine çözüm sunar ve odada konfor sağlar.

RAHATLATICI DEKORATİF HİLELER

Bu oda, kısa bir süre de olsa, insanların dinleneceği ve keyif alacağı bir alan. Bu nedenle stil seçimleriniz huzuru ve sakinliği desteklemeli. Ayrıca evin geri kalanı ile de belli ölçüde uyumlu olması hoş olur. Mevcut renk skalanıza yakın bir ana renk belirleyin. Perde kullanımı da rahatlatıcı bir ortam yaratmaya yardımcı olur. Pencereden giren ışık miktarını kendi tercihlerine göre ayarlamaları önemli. Stor veya fon perde gibi kalın ve keten, organze gibi ince tül kumaşları birlikte kullanın.

Yatılı misafir oda dekorasyonu
Dulux.

Konuk odasını olabildiğince sade bırakarak onların rahatça yerleşmesine imkan verin.

OTEL KONFORUNDA BİR ODA

Mükemmel bir ev sahibi olmak istemez misiniz? O zaman konuklarınıza ev samimiyetinde ama lüks bir otel havasında konfor sunun. Mesela odaya dekoratif bir sepet ya da kase içinde seyahat boyu banyo malzemeleri, yumuşak bambu ipliğinden bornoz ve terlik yerleştirin. Sehpa veya komodine şık bir vazoda taze çiçekler koyun.

Eğer küçük bir konsol veya bir raf ünitesi varsa üzerine bir tepside suyla dolu bir sürahi, poşet çay ya da kahve, birkaç çikolata ve nane şekeri, sevdikleri renkte iki fincan ve bir su ısıtıcı bırakın. Böylece akşam odaya çekildiklerinde sıcak bir şeyler içmek için sürekli mutfağı ziyaret etmek için üst değiştirmek zorunda da kalmazlar. Tüm bu hamleler sayesinden bu misafirlik beş yıldızlı bir deneyime dönüşür. Misafir mutlu bir şekilde evinizden ayrılır.

Yatılı misafir için oda düzenleme
i-liv.co.uk

EVİNİZİ TEKSTİLLERLE SARIP SARMALAYIN

Basit bir çözüm ama etkisi oldukça büyük. Üstelik kendiniz de dikebilir, tasarruf konusunda çığır açabilirsiniz. Parça kumaşlar, internet üzerinden temin edebileceğiniz hesaplı seçenekler işinizi daha da kolaylaştırır. Küçük bir bütçe ile, yaşam alanlarına bir dekoratör dokunuşu katmak için tekstil gibisi az bulunur. Desen ve renkler konusunda ise cesur davranmanızı tavsiye ederiz.

Yatılı misafiriniz için yeriniz var mı?