Stüdyo dairede düzen

Maslak’taki stüdyo dairenin giysi dolaplarına, düzeni sağlamak adına küçük bir operasyon düzenledik. Operasyonun sorumluluları ise düzen organizatörleri Derli Toplu ekibi idi!

ÖNCE

SONRA


1.gün
Ev sahibesinin talebi üzerine eve keşfe gittik. Stüdyo dairede yaşıyordu ve çok fazla dağınık olmaktan şikayetçiydi. Çok fazla ayakkabısı vardı ama ayakkabı dolabına sığamıyordu ve salonun her yerine ayakkabıları yayılmıştı. Kıyafetleri dolap içinde tıkış tıkıştı. Kıyafetleri de dolaba sığmadığı için yatak odasında seyyar askı üzerine sıkıştırmaya çalışıyordu. Ve evin her yerine parça parça yaymıştı. Kiralık bir ev olduğu için de kalıcı bir değişim istemiyordu. Ev sahibinin istekleri doğrultusunda ve yaşam tarzını göz önünde bulundurarak istediği sistemi kurmak için neler gerktiğini tespit ettik ve kendisi ile paylaştık. Çok fazla kıyafeti ve küçük aksesuarları olduğu için daha çok dolap ve çekmece içlerini bir arada ama düzenli tutabileceğimiz ayırıcı apartlar satın aldık. Ayakkabılar için portatif bir raf sistemi ile dolap içi düzenleyiciler, uyumsuz olan askıları değiştirmek için bolca askı, dekoratif ve kullanışlı kutular ve çantalar için de özel askılar aldık.

2.gün Kurulması gereken bütün sistemleri hazırladık ve dolapları boşaltmaya başladık. Ayrılacaklara ev sahibesi  ile birlikte karar verdik, atılacakları ve ihtiyaç sahiplerine bağış yapılacakları da ayrı ayrı kutulara yerleştirdik ve etiketlerle belirledik. Takı ve aksesuarları ayırdık, ayakkabılarının hepsini bir yere toplayarak tek tek resimlerini çektik.
3.gün Kalan kıyafetlerin asılacak olanlarını tek tek askılara geçirdik; renge ve katagorilerine göre dolap içine, aradığını hemen bulabileceği ferah bir sistem içinde yerleştirdik. Takı, kemer ve aksesuarları kutulara yerleştirdik. Kutuların üzerine ve çekmecelere içlerinde neler olduğunu sembolize eden görsel etiketler yapıştırdık. Bu sayede aradığını bulmak daha kolay olacaktı.

4.gün Ayakkabı kutularına çektiğimiz fotoğrafları yapıştırdık ve kapının girişine kurduğumuz raf sistemine yerleştirdik. Sığmayanları ise ayakkabı dolabındaki raf sistemini kendi içinde revize ederek daha rahat bir yerleşim ile düzenledik.