Küçük oturma odası dekorasyonu fikirleri

Son güncelleme:

Küçük oturma odası dekorasyonu için düzen ve görünüm oldukça önemli. Bazıları için dekorasyon, kişisel zevklerin ortaya konulmasıyla yaşanılan zihinsel bir meditasyondur.

İnsanların objeleri ve renkleri kullanarak ince ruhlarını yansıttığı şairane mekânlar, yaşam kalitesini yükselten etkiye sahiptir. Evinizin küçük olması,  sizi bu zevki yaşamaktan mahrum edemez. Tarzınızı ve iç dünyanızı gösterebileceğiniz oturma odası dizayn fikirlerine göz atabilir, elinizdeki imkânlarla keyifli ortamlar oluşturabilirsiniz.

KÜÇÜK OTURMA ODASI NASIL DEKORE EDİLİR?

Her şeyden önce tasarımda özgür olduğunuzu bilerek işe başlamalısınız. Öncelikli odağınız, küçük olan oturma odasının kullanım alanından azami seviyede istifade etmek olmalıdır. Dekorasyonu genel kurallara göre oluştururken kendi zevkinizi kattığınız konforlu bir oda yaratmanın sırrını birkaç ipucuyla öğrenebilirsiniz.

İLK ADIM DOĞRU IŞIK

Mekân neresi olursa olsun dekorasyonun en önemli faktörü ışıktır. Stor perdeler yeterince ışık geçirmez. Küçük olan oturma odası için yapacağınız ilk şey gün ışığı alan sade bir modelde beyaz ya da krem tonlarında tül kullanmak.

Özel olarak ihtiyacınız yoksa karartma perde ya da koyu renk fon perdelerden kaçınmalısınız. Mümkün olduğu kadar açık renkli, pastel tonlarda perdeler, odanızı geniş gösterir. Ağır ve gösterişli avizeler kullanmayın. Minimalist çizgileri olan tavan aydınlatmasına ek olarak duvar apliği, masa lambası ya da ayaklı abajurla sıcak ışığı destekleyebilirsiniz.

Işıkla ilgili bir diğer altın kural da aynalardır. Hem gündüz hem de gece, doğal ve suni ışığı yansıtarak ortamı aydınlık ve derin gösterir.

küçük oturma odası dekorasyonu

KÜÇÜK OTURMA ODASINDA ORTAYA EŞYA YERLEŞTİRMEYİN

Oturma odasında bulundurmak zorunda olduğunuz büyük ebatlı eşyaları duvarlara dayalı şekilde yerleştirmeye çalışın. Örneğin yemek masanız veya orta sehpanız büyükse, orta yerde durması tüm alanı kullanılmaz hâle getirebilir.

küçük oturma odası dekorasyonu

KÜÇÜK OTURMA ODALARI İÇİN MODÜLER SİSTEMLER

Eşyalarınızı yeni alacaksanız mutlaka modüler sistemleri tercih edin. Çok fonksiyonlu, çok amaçlı, gerektiğinde katlanıp taşınabilir sehpalar, yataklar ve mobilyalar ile pratik yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

YER KAPLAYAN EŞYALARDAN KURTULUN

Size gerçekten yaramayan, kullanmadığınız, hantal olan ve yer kaplayan tüm eşyalarınızdan kurtulun. Ergonomiye ve pratikliğe hizmet eden eşyalarınızla daha konforlu bir küçük oturma odası dekorasyonu yaratabilirsiniz.

küçük oturma odası dekorasyonu

EŞYA SAYISINI AZALTIN

Derli toplu ve düzenli olan bir oda, her zaman daha geniş ve ferah görünür. Dağınıklığı azaltmak için kullandığınız eşya sayısını asgariye indirebilir, zeminde daha çok alan açarak hareket kolaylığı sağlayabilirsiniz. Depolama alanlarınızı kapalı modellerden tercih etmeniz önerilir. Açık raflar ya da sepet formundaki depolama alanları karmaşık bir görüntüye sebep olabilir.

RENKLERİ DOĞRU KULLANIN

Renkleri doğru kullanmak, küçük oturma odası dekorasyonu kurallarının temel konularından biridir. Renk oranlarında kararsız kalırsanız, 60-30-10 prensibiyle hareket edebilirsiniz. Ana rengi %60, kontrast yaratacak rengi %30, kontrast renge çok yakın komşu tonları da %10 oranında kullanırsanız ahenk yakalayabilirsiniz.

Açık tonların ağırlıklı olması gereken küçük odanızda çarpıcı bir renk istiyorsanız sadece bir kanepe, koltuk ya da halı için canlı renk kullanıp, diğer eşya ve objelerde ton-sürton dengesi kurabilirsiniz.

BÜYÜK HALI KULLANIN

Zeminde kullanacağınız halıyı mümkün olduğu kadar büyük seçerseniz algıyı yanıltarak odayı daha büyük gösterebilirsiniz.

DUVARLARI KULLANIN

Duvarlarınızı kullanmaktan çekinmeyin. Tablolarla sınırlı kalmayın ve objeleriniz için raflar yerleştirin. Raflar derinlik algısı yarattığı için odanıza ayrı bir hava katar.

Kitaplık türü mobilyalarınızı köşelere entegre olabilen modellerden seçerseniz yerden ciddi anlamda tasarruf edebilirsiniz. Televizyonu duvara monte ederek ünite ihtiyacını da ortadan kaldırabilirsiniz.

SAKSI BİTKİLERİ YERLEŞTİRİN

Oturma odanız ne kadar küçük olursa olsun canlı bitkilere de yer vermek önemlidir. Küçük saksı bitkilerini tercih edebilir, pencere önü ya da raflara yerleştirebilirsiniz.

Misafirlerinizi ağırlamak için daha fazla yere ihtiyaç duyuyorsanız, yemek masası altına toplanabilecek portatif taburelerden faydalanabilirsiniz.

https://www.evimdergisi.com.tr/kucuk-yatak-odalarina-akilci-cozumler/
https://www.evimdergisi.com.tr/kucuk-bir-oda-nasil-buyuk-gorunur/