hangi-mevsim-hangi-çiçek dikilir
hangi-mevsim-hangi-çiçek dikilir

Hangi mevsimde hangi çiçek dikilmeli? Mevsime göre çiçek yetiştirmek

Son güncelleme:

Dört mevsimin de ayrı çiçekleri var. Onları tanıyıp bahçe ya da balkonlarınızda onlara yer vermeye ne dersiniz?

KIŞ MEVSİMİ HANGİ ÇİÇEK AÇAR?

KOKİNA

Bu çiçeğin son derece sıradan bir çiçek olduğunu düşünebilirsiniz. Sonbaharda yapraklarını kaybeder ve ısı düşer düşmez harika kırmızı meyveler verir. Yaz, bahar ya da sonbaharda ekebilirsiniz. Kışın dondan korumak için dibine gübre atabilirsiniz.

Kokina
Kokina

Kokina çiçeği hakkında detaylı bilgiye “Kokina çiçeği bakımı evde nasıl yapılır? Suya konulmalı mı?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İLKBAHARDA HANGİ ÇİÇEK AÇAR?

LALE

Laleler neredeyse sınırsız renk seçeneği olan çiçeklerdir. Kısa ya da uzun boylu olanları vardır. Eğer ilkbaharda açmalarını istiyorsanız sonbaharda ekim yapmanız gerekir.

Lale
Lale

AÇELYA

Pembe, mor, kırmızı, beyaz ve turuncu tonlarda açarlar. Eğer fidan olarak aldıysanız çiçeklerine çok dikkat edin, çünkü çok hassastır.

Açelya
Açelya

İLKBAHARDAN YAZA GEÇERKEN

PETUNYA

Mor ve siyah da dahil olmak üzere her rengi vardır. Kuru toprağı sever. Bu sebeple çok fazla sulamamaya özen gösterin.

Petunya
Petunya

Petunya hakkında detaylı bilgiye “Kahkaha çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kahkaha çiçeği (Petunya) püf noktaları” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

GÜL

Her zaman çok popüler bir çiçektir. Ancak sanmayın ki yetiştirmesi kolay. Bahar ya da yaz aylarında ekilirler. Düzenli olarak kuruyan kafaları kesin ve budayın. Her ay da besin vermeniz gerekir.

Gül
Gül

Gül bakımı hakkında detaylı bilgiye “Saksıda gül bakımı nasıl yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

YAZ MEVSİMİNDE HANGİ ÇİÇEK AÇAR?

ZİNYA ÇİÇEĞİ

Halk arasında kirli hanım çiçeği olarak da bilinir. Baharın sonu yazın başı gibi ekimini yapın. Mutlaka güneşli bir yere ektiğinizden emin olun. Papatyamsı bu bitkinin neredeyse her rengi mevcuttur. Yaz boyunca çiçekleri açmaya devam eder.

Zinya
Zinya

Zinya çiçeği hakkında detaylı bilgiye “Zinya çiçeği özellikleri nelerdir? Zinya çiçeği anlamı ve bakımı” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

DÜĞÜN ÇİÇEĞİ/HAZERAN ÇİÇEĞİ

Düğün çiçeği ailesinden gelen Hezaran (Delphinium elatum) oldukça güzeldir. Bir çiçek bahçesinin kraliçesi olsa herhalde o, bu çiçek olurdu. İnanılmaz boylanabilen bu bitkinin son derece büyüleyici çiçekleri vardır. Hem baharda hem de yaz mevsiminde ekebilirsiniz.

Hazeran
Hazeran

Acem düğün çiçeği bakımı için de “Acem Düğün Çiçeği bakımı nasıl yapılır? Nerede yetişir, nasıl çoğaltılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SONBAHARDA HANGİ ÇİÇEK AÇAR?

ORTANCA

Farklı şekil ve renkleri vardır. Ancak en meşhuru lila, mor ve pembe tonlarında olanlarıdır. Bahar, yaz ya da sonbaharda ekebilirsiniz. Eğer toprağı yeterli oranda asidik değilse alüminyum sülfat ekleyebilirsiniz. Güneşli yerleri severler.

Ortanca çiçeği hakkında detaylı bilgiye “Ortanca çiçeği bakımı nasıl yapılır? Anlamı nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

DAHLİA (YILDIZ ÇİÇEĞİ)

Yıldız çiçeği sonbaharda da açar. Tohumdan da yetişir ancak başarılı bir sonuç için mutlaka fidan olarak almanızda fayda var. Bahar ya da yaz aylarında ekimini yapın. Baharın sonunda budama yapabilirsiniz. Bunu yaptığınız taktirde çiçeklerinin açmasını iki hafta geciktirerek yazın iki kat daha fazla çiçekli olmasını sağlayacaksınız.

Yıldız çiçeği bakımı hakkında detaylı bilgiye “Yıldız çiçeği bakımı nasıl yapılır? Sulamada nelere dikkat edilmeli?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Çiçeklerin özellikleri neler? Hangi odaya hangi çiçeği koymalı?