ÇİÇEKLERİN-ÖZELLİKLERİ
ÇİÇEKLERİN-ÖZELLİKLERİ

Çiçeklerin özellikleri neler? Hangi odaya hangi çiçeği koymalı?

Çiçeklerin özellikleri nelerdir? Hangi çiçek hangi odaya konuluyor? Hercai, kaktüs, çuha, açelya gibi bitkilerin yanı sıra, hangi bitkiler güneşi sever ya da hangi bitkiler güneşten uzak tutulmalı? gibi sorularının yanıtlarını Evim Dergisi (2011) arşivinden derledik:

Her çiçeğin kendine has özellikleri ve gereksinimleri vardır. Kimi güneşi sever,bir diğerinin ise en son istediği şey direkt güneştir. Biri her gün sulanma ihtiyacı duyar, diğerine haftanın belirli zamanlarında su vermemiz yeterlidir.

Kısacası bir orkide ve kaktüs aynı şartlarda yetişemez… Her bitkinin, türüne, ailesine, mevsime göre değişlik gösteren bakım ihtiyaçları vardır.

Buradan yola çıkarak biz de, süs bitkilerinizi evinizde en doğru köşe, odaya da yönlere yerleştirmekle ne kadar verim alacağınızdan bahsedeceğim.

Her şey den önce; büyüteceğiniz bitkinin ev ortamında yetişip yetişemeyecek türden olduğunu öğrenmeniz gerekir. Örneğin bazı çiçekler saksıda değil de toprakta sürgün verir.

Bazı saksı çiçekleri sadece açık havada doğal şartlarda yaşayabilirler. Ev içeresinde bile olsa yeteri kadar güneşe gün ışığı almazlarsa ilk günkü güzelliklerinden ve verimliliklerinden eser kalmaz. Ev-ofis gibi kapalı ortamlarda varlığını devam ettiremezler.

ÇİÇEKLERİN ÖZELLİKLERİ NELER?

Çiçeklerin özellikleri ve güneşi seven/sevmeyen çiçekler…

Güneşi seven ve sevmeyen çiçekler

Kuvvetli gün ışığına ihtiyaç duyanlar, dolaylı aydınlatma isteyenler, gölgeye ihtiyaç duyanlar diye değişik faktörlerde yetişen çiçekler vardır. İhtiyaçlarından farklı koşullara maruz kalan bitki ve çiçekler; sararır, yaprakları dökülür veya çürüyüp bozulur.

Bu sebepten ötürü yetiştireceğiniz bitkiyi konumlandıracağınız mekanı doğru tespit etmelisiniz. İhtiyacı olan günışığını (dolaylı veya doğrudan) sunacak şekilde yerleştirmelisiniz.

Eğer bir bahçeye sahip değilseniz, çiçeklerinizi balkonunuzda ve pencere kenarlarında yetiştireceksek birkaç öneriye ihtiyacınız olabilir.

“Güneş görürsem daha iyi serpilirim” diyenler

Büyüyüp yeşermek için güneşin sıcak yüzüne ihtiyaç duyan türlerin başında; cüce gül, sardunya, begonya türleri ve ıtır geliyor. Çok çeşitli rengi olan sardunyalar, ıtır kokusuna benzeyen kokusu ile göze ve gönle her daim hitap eder.

Camekanlı balkonlar ihtiyaç duyulan sıcaklıkta olduğu süreceve bol güneş alırsa kış boyunca çiçek açacaktır. Soğuk olan mekanlar bubitkinin gelişimini yavaşlatır. Dolayısıyla bu cinsten bitkiler yetiştirecekseniz evinizin kuzey ve batı yönü dışında konumlandırmanız yeterlidir.

“Güneş yoksa ben yokum”diyenler

Bu gruptaki bitkiler mutlaka ve kuvvetli güneş görmek isterler. Kış mevsiminde, evinizin güney cephesindeki pencere kenarlarına, teras veya bu yöndekibahçelerinize konumlandıracağınız bitkiler ve çiçekler başlıca; kauçukağacı, Afrika menekşesi, begonyadır.

Begonyalar rutubetsiz, havadarve bol güneşli pencere eteklerini sever. Evinizin kışın iyi güneş alan güney cephesine yerleştirebilirsiniz.

EVLERDE ÇİÇEK TERAPİSİ

“Güneş olmasa da olur,ben her şekilde açarım”diyenler

Bu gruptaki bitki ve çiçekler yetersiz güneş ve gün ışığı olan yerde bile yeşerir, büyürler. Başlıcaları kurdele çiçeği devetabanı, paşa kılıcıdır. O yüzden favoriniz bu çiçeklerden herhangi biri ise batı yönün eve ancak rutubetsiz ise kuzey cephesine yerleştirebilirsiniz.

HANGİ BİTKİ, HANGİ BÖLGEDE YETİŞİR?

Çiçeklerin özelliklerine göre hangi bitki hangi bölgede yetişir?

ÇUHA ÇİÇEĞİ BAKIMI – HANGİ ODADA YETİŞİR?

Sıcağı sevmeyen ve sıcakda bozulan, aksine soğuk havayıseven bu çiçekler kış bahçeleri içinbiçilmiş kaftandır. Gölgeli mekanlarda iyi gelişirler. Toprak nemli tutulmalıve kışın aşırı su vermekten kaçınılmalıdır.Yani kuzey cepheleri bu çiçeklerinrahatça filizleneceği yerlerdir.

AÇELYA BAKIMI – HANGİ ODADA YETİŞİR?

Bahçelerinizi çiçeklendirmek istiyorsanız, özellikle kışın çiçeklenen türlerinden seçebilirsiniz. Kış bahçelerinin vazgeçilmez bitkilerindendir.

Yaz mevsimlerinde bahçelerimizi şenlendiren bu çiçekler, kışın da pencere önlerinin vazgeçilmez renklerini bakan balkonlarınızda konumlandırmamanız gerekli olan bu çiçek, havadar, yarı güneşlive nemli olmayan yerlerde büyütmelisiniz.

HERCAİ MENEKŞE VE SİKLAMEN BAKIMI – HANGİ ODADA YETİŞİR?

Hercai menekşe ve siklamen: Kışları ılıman geçen iklimlerde kış boyunca çiçeklenecek bitkilerdir bunlar. Kuzey cephesi dışında herhangi bir cephede rahatça büyütebilirsiniz..~

ON BİR AY ÇİÇEĞİ BAKIMI – HANGİ ODADA YETİŞİR?

Bütün bir kış etrafınızda çiçek açsın istiyorsanız, evinizde mutlaka on bir ay çiçeği bulunmalıdır. Yalnızca bu çiçeği bulundurduğunuz Mekanların yarı güneş alan ve fazlaca aydınlık, (doğu veya güney) ferah, havadar, rutubetsiz mekanlar olması gerekmektedir. Binlerce güzel rengi olan bu çiçek dolaylı olarak ışık almalıdır.

YELKEN ÇİÇEĞİ BAKIMI – HANGİ ODADA YETİŞİR?

Havayı temizleyici özelliği olan bu çiçekten evinizde bulunması sağlık açısından oldukça faydalıdır. İyi bir aydınlık ve bol ışıklı mekanlarda oldukça verimli sonuçlar alınır.

Ev koşullarını çok seven bu çiçekler kışın güneşli, sıcak ve nemli bir yer bulursa kendine, o zaman değmeyin keyfine. Bu sebepten ötürü kış güneşinin güney cephesi bu çiçekler için idealdir.

KAKTÜS BAKIMI – HANGİ ODADA YETİŞİR?

Evlerde bulunduğu takdirde ortamın negatif enerjisini alma özelliğine sahip olan kaktüs türleri bol güneşe ihtiyaç duyar. Evinizin bol güneş alan cephelerde konumlandırmanız gerekir. En güzel güneş gören pencere kenarlarınızı kaktüslerle neşelendirebilirsiniz.

KOLYOZ ÇİÇEĞİ BAKIMI – HANGİ ODADA YETİŞİR?

Hem evde hem de açık havada gönül rahatlığı ile yetiştirebileceğiniz kolyoz çok ilginç bir bitkidir. Güneş ışığı vazgeçilmezi olan bu bitkinin, aldığı güneş ışığına göre rengi değişir.

ÇİÇEKLERİN BAKIMLARI, İÇ MEKAN VE DIŞ MEKAN BİTKİLERİ

Çiçeklerin özellikleri ve bakımı hakkında daha detaylı bilgiler için “Bahçe” sayfamızı incelemelisiniz.

https://www.evimdergisi.com.tr/aloe-vera-bitkisi-ozellikleri-nelerdir-nasil-cogaltilir/