Zinya çiçeği özellikleri nelerdir? Zinya çiçeği anlamı ve bakımı

0

zinnia çiçeği bakımı

Zinya çiçeği (Zinnia) bakımı, sulanması, çoğaltılması, budanması ve yetiştirilmesi ile ilgili püf noktaları biliyor musunuz? Sıcak ayların sevilen çiçeği zinya hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Zinya çiçeği özellikleri, bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktalar, sulanması ve çoğaltılması ile ilgili detayları Evim Dergisi için anlattı.

ZİNYA ÇİÇEĞİ NEDİR? *

Halk arasında ‘Kirli Hanım Çiçeği’ olarak bilinen Zinya (Zinnia), park ve bahçeleri renk renk süsler. Bakımıda oldukça kolay bir bitkidir. Ülkemizde de 16 çeşit Zinya bitkisi yetiştirilmektedir.

ZİNYA (KİRLİ HANIM ÇİÇEĞİ) ÖZELLİKLERİ *

Zinya çiçeği püf noktası: Halk arasında kirli hanım çiçeği olarak da bilinir. Baharın sonu yazın başı gibi ekimini yapın. Mutlaka güneşli bir yere ektiğinizden emin olun. Papatyamsı bu bitkinin neredeyse her rengi mevcuttur. Yaz boyunca çiçekleri açmaya devam eder.

ZİNYA ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL YAPILIR? *

Zinya çiçeği tek ve çok yıllık türlere sahiptir. Eğer düzgün bakım yapılırsa çiçeklerini uzun süre üzerlerinde tutabilirler. Dayanıklı bir bitkidir. Güneşli, nemli, verimli, iyi drene edilmiş olan topraklarda yetişirler. Sıcak iklimde yetişmeyi çok severler. Fakat bir çok yerede uyum sağlayabilen bitkiler olduğu için ülkemizde parklarda çok sık rastlayabilirsiniz.

ZİNYA ÇİÇEĞİ TOHUMLARI *

Tohumdan rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Zinnia tohumları yüzeye belli aralıklarla dikilir. Tohumların doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları için hafifçe toprak ile yüzeyleri örtülür. Tohumları, toprağın yeteri kadar sıcak olduğu ve don ihtimalinin olmadığı dönemlerde ekilirse filizneme süresi bir o kadar hızlı gerçekleşir.

Zinnia tohumlarının çimlenme süresi yaklaşık olarak 10 – 14 gündür.

Zinya çiçeği (zinnia)

ZİNYA (ZİNNİA) ÇİÇEĞİ BUDANMASI *

Zinnia bitkisi dalları belli bir boya eriştiğinde budanırsa, o kadar fazla büyür ve kendini yeniler. İlk gerçek yaprakların üzerindeki sapı kesersek bitki enerjisini boşa harcamaz. Böylelikle bitkinin gelişimi daha sağlıklı ve verimli ilerler.

Her bitkinin amacı tohum üretmek ve böylece türünü çoğaltmaktır. Zinnia bitkisininde doğası tohum üretmek üzere ayarlanmıştır. Eğer zinnia çiçeklerinin tohum üretmesine izin verirsek, bitkiler tüm enerjilerini tohum üretmek için harcayacaklar ve böylece çiçeklenme durdurulacaktır.

ZİNYA ÇİÇEĞİNDE TEPE ALMA YÖNTEMİ *

Sonuç olarak, bitkilerin çiçeklenme dönemini uzatmak istiyorsak olgunlaşmamış tohum içeren her bitki parçasını çıkarmak zorunda kalacağız. Bu olaya ‘tepe alma’ denir.

ZİNYA ÇİÇEĞİ SULAMASI *

Sulaması toprak kurudukça yapılmalıdır. Sulamasını yaparken suyun bitkiye değmemesine özen gösterilmelidir. Sadece toprağına sulama yapılmalıdır. Eğer bitki yapraklarına değerek sulama yaparsanız bazı hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz.

ÇİÇEK BAKIMLARI, ÖZELLİKLERİ VE TÜM DETAYLAR

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.