evde-koronavirüs-önlemleri
evde-koronavirüs-önlemleri

Evinizi koronavirüsten temizlemenin 5 yolu ve temizlenecek eşyalar

Son güncelleme:

Evinizi koronavirüsten nasıl temizlersiniz? Dünya geneline yayılan koronavirüs nedeniyle binlerce kişi hayatını kaybetti. Market arabaları gibi halka açık yüzeylere karşı dikkatli olunması gerekiyor. (Corona Virüsü kıyafette ne kadar yaşar? Poşet ile eve gelir mi?) Bu alanlar eve virüs getirmenize neden olabilir. Peki koronavirüse karşı evde neler yapılmalı?

Koronavirüse (COVİD-19) maruz kalmamak için yapabileceğiniz en etkili yollardan biri evinizi dezenfekte etmektir. Ellerinizi sık sık yıkamak atabileceğiniz en iyi adımlardan biridir ancak yine de virüs kıyafetleriniz, ayakkabılarınız, arabanız ve hatta telefonunuz gibi yakınınızda taşıdığınız yüzeylere yapışabilir. (Corona Virüsü ayakkabıyla eve gelir mi? Ayakkabı ve kıyafetler için hangi önlem alınmalı?)

EVDE MUTLAKA TEMİZLENMESİ GEREKEN ALANLAR

Derin temizlik sırasında tüm kapı kollarını, tezgahları ve diğer yüksek trafik alanlarını temizlemeye odaklandığınızdan emin olun.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) koronavirüsü öldürmede etkili olduğu düşünülen ev temizliği önerilerini duyurdu.

Evinizi koronavirüse karşı temizlemenin 5 yolu ve dezenfekte etmeniz gereken alanlar şu şekilde:

YÜZEYLERİ TEMİZLEMEK İÇİN DEZENFEKTAN MENDİLLER KULLANIN

Günde birçok kez dokunduğunuz şeyleri düşünün; kapı kolları, lavabolar, dolap kolları, buzdolabı kapıları, uzaktan kumandalar ve düşünmediğiniz diğer sık kullanılan yüzeylerde ne kadar mikrop kaldığını düşünün. Ev en rahat olduğunuz yer olduğundan, halka açık yerlerde olduğu gibi ellerinizi yıkamak konusunda yeterince düşünceli olmayabilirsiniz.

Mikropları uzak tutmak için, bu alanları hızla dezenfekte edebilirsiniz. Bunun için dezenfektan bir mendil kullanın. Günde bir veya iki kez mikroplar bu şekilde uzaklaştırılabilir.

Ancak evinizde biri hastalanırsa, yüzeyleri daha sık silmeniz gerekir. Yüzeyi sildikten sonra, bakterilerin ölmesi için zaman verin ve kurumaya bırakın. (Evde Corona Virüsü hastası varsa ne yapılmalı? Karantina önlemleri ve hasta odası)

YÜZEYLERİ DEZENFEKTAN SPREY İLE TEMİZLEYİN

Kanepeler, halılar gibi silinemeyen alanlardaki görünmeyen mikropları temizlemek için dezenfektan spreyler kullanabilirsiniz. Tüm yüzeyi kaplayabilmesi için süpürme hareketiyle püskürtme öneriliyor. Daha sonra yüzeye oturmadan veya yürümeden önce tamamen kurumasını bekleyin.

Ayrıca tezgahı, şilteleri, minderleri ve masaları temizlemek için de dezenfektan püskürtebilirsiniz. Dezenfektan mendilleriniz biterse, dezenfeksiyon spreyinizi lavabo musluklarını ve diğer daha küçük yüzeyleri silmek için kağıt havluya da püskürtebilirsiniz.

ZEMİNLERİ TEMİZLEMEK İÇİN ÇAMAŞIR SUYU KARIŞIMI KULLANIN

Ayakkabılarınız ya da ev terlikleriniz gün boyu kirli yüzeylere basabilir. Eve geldiğinizde ayakkabılarınızı çıkarmazsanız, virüsleri eve taşımış olabilirsiniz.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) zeminleri temizlemek için 20 litre suya 1 bardak çamaşır suyu eklenmesini öneriyor. (Corona Virüsüne karşı çamaşır suyu etkili mi? Ne kadar kullanılmalı?)

Gözenekli zeminler için çamaşır suyu yerine farklı bir dezenfektan kullanmanız gerekiyor. Örneğin ahşapta çamaşır suyu kullanırsanız rengini beyazlatabilirsiniz. Bunun için yüzey temizleyici eklediğiniz 4 litre suya yarım bardak beyaz sirke ekleyebilirsiniz.

HİDROJEN PEROKSİT İLE TEMİZLEYİN

Hidrojen peroksit nedir?

Hidrojen peroksit soluk mavi renkte; sulandırıldığında ise renksiz hale gelen bir bileşiktir. Hidrojen peroksitin akmazlık değeri, sudan daha yüksektir. Çok güçsüz bir asit olan bileşik; özellikle kâğıt sanayinde kâğıtlara beyaz renk vermek için üretilmektedir.

Hidrojen peroksiti doğrudan lavabonuz, tezgahlarınız veya tuvaletleriniz gibi yüzeylere döktüğünüzde, yaklaşık 10-15 dakika bekletmeniz gerekir. Daha sonra alanı ovalayın ve suyla durulayın.

DİŞ FIRÇASI NASIL TEMİZLENİR?

Diş fırçası kılları bakteri barındırabildiğinden fırçanızı hidrojen peroksit ile temizlemeniz güvenlidir.

ARACI TEMİZLEMEK İÇİN NE KULLANILMALI?

Dışarıdayken arabanıza mikrop ve virüs taşıyabilirsiniz. Bu nedenle aracın içini günlük olarak sterilize etmek iyi bir fikirdir. Araba kapısındaki kollar ve ön panel, anahtar girişi veya başlat düğmesi, direksiyon simidi, vites kolu, koltuklar, ön paneldeki tüm düğmeler, güneşlik, dokunmatik ekran, konsol ve bardak tutucular temizlenmelidir.

Deri ve dokunmatik ekranlar hariç çoğu yüzeyde dezenfektan mendil kullanabilirsiniz. Arabanızın derisini temizlemek için yapılmış özel mendiller vardır. Aracınızın dokunmatik ekranı varsa, silmek için bir mikrofiber bez kullanmanız gerekir (kılavuzunuz aksini belirtmedikçe). Kumaş koltuklar için, kuruma süresi verildiğinde temizlik spreyleri etkilidir.

DEZENFEKTE ETMENİZ GEREKEN DİĞER EV EŞYALARI

  • Bilgisayar klavyeniz ve fareniz
  • Hoparlörler
  • TV uzaktan kumandası ve TV düğmeleri
  • Tabletler ve telefonlar gibi tüm sık kullanılan elektronik aletler
  • Banka kartları

Virüsler yüzeylerde ne kadar süre kalır? Plastik, çelik, kumaş ve diğerleri

Sabun mu dezenfektan mı daha etkili? Farkları nedir?

Konserve ya da dondurulmuş gıdalar dışında uzun süre dayanan 13 sebze ve meyve

Alkol virüsleri öldürür mü?

Kirli havlular nasıl temizlenmeli? Evdeki bakteri yuvalarından biri havlular

Dışarıdan eve gelindiğinde Koronavirüs için hangi önlemler alınmalı?