corona-virüsü
corona-virüsü

Corona Virüsü kıyafette ne kadar yaşar? Poşet ile eve gelir mi?

Son güncelleme:

Corona Virüsü kıyafetle ya da alışveriş poşeti ile eve gelir mi? Bugünlerde Corona Virüsü nedeniyle günümüzün büyük bölümü evlerde geçiyor. Ellerimiz kadar evimizi de virüse karşı hijyenik tutmak önemli. Bu süreçte en çok merak edilen sorular arasında alışveriş poşetiyle, ayakkabıyla, kıyafetimizle virüsü evimize taşır mıyız? soruları var…

POŞETLE CORONA VİRÜSÜ EVE GELİR Mİ?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara “Marketten aldığımız paketle poşetle Corona Virüsü eve gelir mi?” sorusu için “Benim aldığım paketin üzerinde, markette bir şeyin üzerinde virüs bulunabilir mi? Eğer benden önce bir kişi hastaysa, o sırada öksürdüyse ve damlacıklar paketin üzerine geldiyse bulunabilir. Market gibi toplu yaşam alanlarından sonra ellerimizi yıkayalım” yanıtını veriyor.

Peki alışveriş sonrası poşetle evimize geldik. Virüsü içeriye kadar yaymış olur muyuz?

CANSIZ YÜZEYLERLE VİRÜSÜ EVE KADAR TAŞIYABİLİR MİYİZ?

Ateş Kara, “Bu virüsün bu kadar uzun süre canlı kalması mümkün değil. Yüzeylerde şu kadar süre canlı kalıyor deniliyor ama canlı dediğimiz virüsün sayısı ne kadar? İlk başta 10 bin virüs varsa belki 6’ya düşüyor. Bu kadar süre sonra paket üzerindeki varlığı, çeliğin, plastiğin üzerindeki varlığı bana hastalığın geçmesine neden oluyor mu? Hayır. 2 saat sonra ona işlem yaparsak bu güvenli olacaktır.

Çünkü hem sizden hemen önce o pakete çok miktarda öksürülmesi, bol miktarda virüsün üzerine oturması lazım ve siz eve alıp geldiğinizde canlı olması lazım.

Rahatlıkla alışverişlerinizi yapabilir; bu paketleri getirebilirsiniz.

KIYAFETE VİRÜS BULAŞIR MI?

Prof. Dr. İlyas Dökmetaş bu soru için şu yanıtı veriyor:

“Virüs damlacık yoluyla buluşuyor. Virüs taşıyan kişiden kişinin öksürüğünden damlacık kıyafete bulaşabilir. Böyle bir ihtimale karşı dışarıdan gelince kıyafetlerinizi değiştirin. Bu ihtimal düşük ama yok diyemeyiz.”

KIYAFETLERİ DEZENFEKTE ETMEK HASTALIĞI ÖNLER Mİ?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap ise “Corona Virüsü’nden korunmak için dışarı çıktıktan sonra kıyafetler de dezenfekte edilmeli mi?” sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“Dışarı çıkıldıktan sonra kıyafet dezenfeksiyonu uygulamasının hasta olmayı engelleyici ve rasyonel bir yanı yoktur. Kıyafetlerin her zaman yapıldığı gibi kirlenme durumlarına göre yıkanmaları yeterlidir.”

MASKELER YIKANIP KULLANILABİLİR Mİ?

Maskelerin yıkanıp tekrar kullanılması ile ilgili, Dr. Azap hayır yanıtını veriyor:

“Cerrahi maskelerin kullanım süresi 3-4 saat olup, nemlendiğinde kirlendiğinde değiştirilmeleri gerekir. Maske yıkandığında koruyuculuk işlevini kaybeder.”

EVDE MASKE NASIL YAPILIR? VİDEOLU MASKE DİKME TARİFİ

Corona Virüsü önlemek için evde yapılabilecekler

Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?

Alkol virüsleri öldürür mü?

Konserve ya da dondurulmuş gıdalar dışında uzun süre dayanan 13 sebze ve meyve